16. jaanuar 2013 kell 4:24

ÄP: salakohtumise jõujooned viitavad valimistele

Kirjutame tänases lehenumbris sellest, kuidas reformierakondlasest ettevõtja Märt Vooglaid käis detsembris kohtumas Tallinna linnapea Edgar Savisaarega ning kurtis viimasele muu hulgas muret, et abilinnapea Arvo Sarapuu loobib temaga seotud ettevõttele kaikaid kodarasse ühe Tallinna kinnistu ostmisel.

Savisaare ja Vooglaiu kohtumine oli mitmes mõttes omapärane – paraku võib-olla üks esimesi omataolisi sel kevadel ja kohalike valimiste eel. Pole just igapäevane asi, et keskerakondlasest linnapea mõne reformierakondlasega ühise laua taga istet võtab. Tõsi, suvel jäi Savisaar fotograafi objektiivi ette koos Neinar Seliga, kui nad koos kaatriga sõitmas käisid. On arvatud, et Seli soovis Savisaare toetust olümpiakomitee presidendi valimistel. Samuti on arvatud, et kõne all olid Tallinna Sadamas toimunud tehingud. Seda, kas Seli ka Savisaarele midagi lubas, näitab tulevik.

Niisugused kohtumised on aga üldiselt harvad ning annavad ajakirjanikele alati põhjust uurida, millest tegelikult räägiti, kui linnapea jutu järgi räägiti advendist, nagu ta Vooglaiuga kohtumise kohta väitis.

Vooglaid ja Seli on küll reformierakondlased, aga mitte n-ö tavalised poliitikud, vaid laia haardega ärimehed. Tõenäoliselt koputavadki ninasarviku uksele ainult need oravad, kes tegelevad aktiivselt ettevõtlusega. Ärihuvid nõuavad tihtipeale „suuremat paindlikkust“ kui ainult truudust ühele parteile. Kohalike valimiste lähenedes ei saa endale paindumatust lubada ka poliitikud. Savisaar soostus Vooglaidu vastu võtma pühapäevasel päeval. Vastutulelikkusel pidi olema põhjus,  tegu pole mõne kauge külalise või tähtsa riigipeaga, kelle järgi linnapea peaks oma tegemisi sättima. Äripäeva hinnangul on linnapea sellise käitumise asjaolu, et ettevõtjate rahakotirauad on viimasel ajal suletud – olgu selle põhjuseks rahastamisskandaal või üldine vaikus enne järgmisi valimisi.

Kui vaadata 2012. aastal Keskerakonnale tehtud annetusi, siis sealt nimekirjadest leiab väga vähe suurettevõtjate poolt tehtud rahasüste. Viimase suure annetuse sai erakond läinud aasta mais – Hillar Tederilt 30 000 eurot. See on ainus selles suurusjärgus annetus kogu aasta jooksul. Pole siis imestada, et Savisaar Reformierakonna ühe suurrahastaja nii lahkesti nädalavahetusel vastu võttis. Kohalikud valimised on tulemas ja kõigil on raha vaja. Isegi siis, kui selleks tuleks noomida oma parteikaaslasest ärimeest – ATKO grupi omaniku Arvo Sarapuud  –, kes Märt Vooglaiu huviorbiidis oleval kinnistul ruume üürib ning Vooglaiu ja tema äripartnerite tegutsemist just ei soosinud.

Igatahes on oodata, et sel talvel ja kevadel saabub sula mitmeski mõttes. Valimiste eel võib ettevõtjaid näha poliitikute uksele koputamas ning selliste visiitide järel võivad lahti sulada nii mõnegi ettevõtja rahakotirauad. Mis ei tähenda, et Äripäev sellist asjaajamist toetaks. Homme kohtub Savisaar Jaanus Otsaga ja ülehomme Enn Veskimäega. Muidugi tahame me teada, mis teemad jutuks olid.

 

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum