Raha meelitas ka külmutatud konto

Peep Talimaa, Peep Talimaa 13. juuni 2014, 15:42

Lugedes kokkuvõtet riigikontrolli koostatud VEB Fondi auditi olulisematest punktidest, saab osaliselt vastuse ka igipõline küsimus, kust tekib tolm ja kuhu kaob raha. Raha võib nimelt kaduda näiteks NSV Liidu Välismajanduspangas (VEB Pank) külmutatud kontole.

Tagantjärele ja kõrvalseisjana hinnates tundub täiesti hämmastav, kuidas sai juhtuda, et umbes 80% VEB Pangas külmutatud 890,5 miljonist kroonist kogunes Eesti pankade kontodele pärast nende külmutamist 1992. aastal. Oli siis põhjuseks Eesti pankade poolne klientide teavitamata jätmine kontode külmutamisest; ettevõtete võimetus või suutmatus kiiresti reageerida ning oma raha liikumist ümber suunata kuhugi mujale; lihtsalt rutiin; segased ajad või sinisilmne lootus, et küllap need kontod õige pea üles sulatatakse.

Praegu igatahes ei kujuta küll hästi ette, et mõni ettevõte sooviks paigutada oma raha mõnele Venemaa pangas külmutatud kontole. Nii palju on lähiajalugu meid usutavasti õpetanud.

Teisalt aga jääb endistviisi lahtiseks see osa raha kadumisest, millele aitas kaasa Eesti Panga saadetud valeandmetega ametlik kiri. Nimelt kuhu jõudsid lõpuks need 32,3 miljonit dollarit, mille sai VEB Pangast kätte Vene ettevõte TSL International.

Paraku ei luba selle summa liikumise osas selgust ka peatselt tutvustatav riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni raport. "See, mismoodi ja kas see Eestisse tagasi jõudis, on taas oletamine ja näpuga näitamine. See ei ole ka komisjoni ülesanne," on öelnud komisjoni juht Rainer Vakra ajalehele Delovõje Vedomosti antud intervjuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2014, 09:36
Otsi:

Ava täpsem otsing