Raido Neemre • 17. september 2015 kell 19:34

Fed jättis intressimäärad tõstmata

Föderaalreserv jättis intressimäärad muutmata.  Foto: EPA

Närviliste fintantsturugude ja globaalse majanduskasvu aeglustumise valguses otsustas Föderaalreserv pidurit tõmmata ja jättis intressimäärad muutmata.

September oleks pidanud olema kuu, kui USA keskpank loobub viimaks oma nullprotsendisest intressimäära poliitikast, kuid selle asemel otsustati oodata sellega veel vähemalt kuu aega. 

Föderaalreserv järgib võlakirja turgu. Võlakirjade turg avaldas valjuhäälset protesti intressimäärade tõstmise üle ning Föderaalreserv kuuletus,” sõnas Doubleline analüütik Jeffrey Gundlach.

Otsusele järgnes kerge langus USA börsil, kuid peagi tehti kaotused taas tasa. USA riigivõlakirjade tootlikkus kukkus sessiooni madalaimale tasemele ning kulla hind tõusis viimase aja kõrgeimale tasemele.

Kuigi Föderaalreserv märkis, et majandus on paranemas ning prognoosib ka pisut kõrgemat SKP-d ning madalamat töötusemäära kui kolm kuud tagasi, näeb keskpank madalas inflatsioonimääras jätkuvalt probleemi.

“Komitee usub, et intressimäärade tõstmine oleks asjakohane siis, kui olukord tööturul on veelgi paranenud ning inflatsioon on taas 2% keskpikas perspektiivis,” sõnas FOMC oma avalduses.

Intressimäärad on olnud 0% alates 2008. aastast, mil need majanduskriisi tõttu alandati.

“On üsna keeruline prognoosida, millal oleks mõistlik intressimäärasid tõsta. Olukord maailmas, eriti Hiinas ja mujal, on üsna läbipaistmatu,” sõnas Moody's Analytics’i ökonomist Mark Zandi.

Üks FOMC-i 17st liikmest viitas, et intressimäärade tõstmiseks ei pruugi tulla võimalust enne 2017. aastat. 13 liiget aga näevad võimalust intressimäärade tõstmiseks veel 2015. aastal; 3 liiget aga 2016. aastal.

Hetkel kuum