Fredy-Edwin Esse • 21. jaanuar 2016 kell 21:01

Idufirmad võivad hakata miljardeid kaotama

Square (ülemine logo) on juba börsil ning Uberit oodatakse sinna järgmisel aastal.  Foto: EPA

Mullu polnud kõige parem aeg börsile minna, sest paljude avalikuks saanud ettevõtete aktsiad odavnesid pärast debüüdi tegemist. Tehnoloogia idufirmad aga suutsid börsile minekut hoopis vältida tänu tugevale eraturule ja firmade väärtused tõusid taevani. 2016. aastal ei pruugi aga idufirmadel enam nii hästi minna.

Suur hulk börsil aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) teinud tehnoloogia idufirmasid ei suutnud avalikul turul vastata neile eraturul seatud kõrgetele ootustele ja leidsid ennast olukorras, kus firma väärtus hakkas kahanema. Tegu oli esimese hoiatusega neile erilistele idufirmadele ehk ükssarvedele, kelle turuväärtus on hinnatud üle miljardi dollari.

Suured investorid hakkasid juba eelmise aasta lõpus vähendama idufirmade rahastamist või alandasid firmades hoitavate osakute väärtust, sest tekkis reaalne oht, et börsile minnes selliseid summasid nad ei näe.

Erainvestorite jahtunud optimismi tingimustes võib idufirmadel olla tänavu üha raskem vältida IPO tegemist, eriti kui raha on hädasti vaja. Valida on sel juhul, kas kaasata raha madalama valuatsiooniga erainvestoritelt või proovida kätt avalikul turul. Investorite sõnul võib ka avalik turg neid firmasid suhteliselt jahedalt vastu võtta, sest hiljutised IPOd pole just kõige õnnestunumad olnud.

2015. aastal USAs börsile läinud tehnoloogia- ja internetifirmad kaasasid kokku 9,5 miljardit dollarit, mida on märgatavalt vähem kui 40,8 miljardit dollarit aasta varem. Sektori IPOde arv kahanes 2014. aasta 62 pealt vaid 29-le.

Ükssarvi jääb vähemaks

Suurematest nimedest tegid eelmine aasta börsidebüüdi Box ning Square, kes müüsid oma aktsiaid IPO käigus odavamalt, kui neid olid 2014. aastal hinnanud erainvestorid. Etsy ja Pure Storage saavutasid küll kõrgema IPO hinna võrreldes varasemate investeerimisraundidega, kuid debüüdile järgnevalt nende aktsiad odavnesid. Kõigi nende firmade aktsiad on praeguseks märkimisväärselt odavnenud.

Ometi on suur hulk ettevõtteid põhimõtteliselt IPO-kõlbulikud. Dow Jones VentureSource'i andmeil on üle 140 idufirma turuväärtus vähemalt miljard dollarit. Mullu läks neist vaid seitse börsile, mis tähendab, et suur hulk kallilt hinnatud ettevõtteid ootab oma avalikku debüüti.

Tõenäoliselt kaotab ükssarvede klubi sel aastal märgatava osa liikmeid ja seda mitmel põhjusel. Edukamad või selleks sunnitud firmad lähevad börsile, samas kui teised firmad peavad kaasama madalama valuatsiooniga raha, mis viskab nad klubist välja. Samuti pole oodata suurel hulgal uusi liikmeid.

Foursquare on juba valu tundnud

Kindlasti ei kuiva riskikapital tänavu kokku. Investorite sõnul muututakse tänavu oma investeeringutega tähelepanelikumaks ja keskendutakse rohkem rahateenimisvõimele, mitte kasutajate meetrikale.

Varasemaid aastaid on iseloomustanud investorite soov tehingutest mitte kõrvale jääda ja lisaks on riskikapitali maailma sisenenud riski- ja isegi aktsiafondid. Mõlemad tegurid on toitnud idufirmade valuatsioonide kiiret kasvu.

Idufirma enda jaoks on oht kaasata raha madalama valuatsiooniga kui varasemas raundis, mis paljude firmade jaoks on hirmutav väljavaade. Juhtkonna seisukohalt toob see tõenäoliselt muudatused firma juhatuses ja võib-olla ka juhtimisstruktuuris. Investorid mõistagi kaotavad raha, sest nende osalus pole enam nii palju väärt. Lisaks võib madalama valuatsiooniga raha kaasamine muuta osa töötajate optsioonid sisuliselt väärtusetuks ja see kahjustab firma võimet hoida andekaid inimesi tööl või neid ligi meelitada.

Foursquare on ilmekas näide. 2012. aastal raha kaasates oli firma turuväärtus 760 miljonit dollarit, kuid kahanevate kasvuväljavaadete ja rahateenimisvõime tõttu kahanes firma turuväärtus viimase raundiga väidetavalt 69%, 250 miljoni dollari kanti. Dennis Crowley oli sunnitud astuma enda asutatud firma tegevjuhi positsioonilt tagasi, kuigi ta säilitas nõukogu esimehe koha.

Suured ei kannata

Idufirmadele ei ole IPO kurjast, vaid võimaldab isegi kasutada teatud eeliseid. Klientide ja partneritega suheldes on börsil olemine vajalik marketingi ja usaldusväärsuse kindlustamise seisukohalt. Lisaks saavad ettevõtted väga vajaliku valuuta – avalikud aktsiad –, mida saab kasutada firmade ülevõtmiseks või andekate töötajate ligimeelitamiseks.

Asjatundjate sõnul kõige suuremad ja tuntumad idufirmad, nagu Uber, Airbnb ja Snapchat, investorite leige huvi all kannatama ei pea ning nende olukord on teistest parem. See ilmselt hoiab kõiki nimetatud firmasid börsilt vähemalt sel aastal eemal ja realistlikum oleks oodata debüüti millalgi 2017. aastal.

Börsidel on selle aasta algus olnud üsnagi inetu ja ökonomistid pole just kõige optimistlikumad turgude tänavuse väljavaate suhtes. Kui nende pessimistlikud ootused tõeks osutuvad, siis kukkuval turul on raske oodata idufirmade võidujooksu börsile. Selle sammu võtavad sel juhul ette vaid selleks sunnitud ettevõtted.

Mingit katastroofi idufirmade maailmas kõigele vaatamata oodata ei ole. Enamik asjatundjaid on arvamusel, et mullist õhu väljalaskmine küll toimub, aga tegu on jahtumise, mitte krahhiga.

Hetkel kuum