Mait Kraun • 7. veebruar 2016
Jaga lugu:

Dividendikärped ületasid 2008. aasta taset

USA ettevõtted vähendavad dividende viimase 6 aasta kiiremas tempos.  

USAs kärpisid börsiettevõtted eelmisel aastal dividende viimase 6 aasta kiiremas tempos, vahendab Bloomberg.

Eelmisel aastal tegid USA ettevõtted kokku 394 dividendikärbet, selgub Bespoke Investment Groupi andmetest. See number on suurem kui 2008. aastal.

Dividendimaksete vähendamise on põhjustanud toorainete hinnalangus, maailma kehv majanduskasv, ettevõtete kasumite vähenemine ja krediidituru olukorra halvenemine. See kombinatsioon – eriti laenukraanide kinnikeeramine – võib teravdada finantsturgudel toimuvat hinnalangust. See omakorda võib majandusaktiivsust vähendama hakata. Massiline dividendide kärpimine peletab investorid turult lihtsalt minema.

Dividendimakseid vähendati peaaegu 100 korral rohkem kui 2008. aastal, mil algas ülemaailmne finantskriis. Tõsi, suuremad probleemid jõudsid turgudele tol ajal alles kolmanda kvartali lõpus. Seega toimus veelgi suurem dividendide kärpimine hoopis 2009. aastal.

„Kui me võrdleme mingit perioodi 2008. aastaga, siis see tõmmab paratamatult tähelepanu,“ kirjutas Bespoke reedel avaldatud raportis. „Tõsi, dividendikärpeid tehti kõige rohkem siiski 2009. aastal (527) ja sinna on meil veel pikk maa. Samas ei saa praeguste andmete tõsidust alahinnata.

Dividendide vähendamine rikub mainet

Dividendide vähendamine mõjub börsifirma mainele investorite seas väga kehvasti. Seetõttu ootavad firmade juhatused viimse hetkeni ja kärbivad dividendi vaid suuremas hädas. 2016. aastal ei ole trend peatunud – eriti ettevõtete hulgas, mis kannatavad toorainete hinnalanguse pärast. Viimastel päevadel on dividendi vähendanud näiteks ConocoPhillips ja Potash Corp. Kumbki kärpis väljamakseid vastavalt 66 ja 34 protsenti.

Samal ajal on Statoil ASA lubanud, et nemad dividende vähendama ei hakka. Dividendide maksmiseks võtab naftafirma võlgu ja vähendab kapitalikulutusi.

Bespoke märkis, et kõrge riskiga võlakirjade turu preemiad näitavad, kas dividende vähendavate ettevõtete arv kasvab edasi.

„Viimase kümnendi trend on, et dividendide maksmiseks laenatakse krediiditurult raha. Seda muidugi juhul, kui laenu ollakse valmis andma,“ kirjutasid investeerimisfirma analüütikud. „Asja teine pool on aga see, mida me praegu näeme. Kui laenuandjad kraanid kinni keeravad, siis võivad mitmed ettevõtted avastada, et rahavoogu ei ole piisavalt, et dividendimakseid toetada.“

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum