Mait Kraun • 22. mai 2016 kell 15:45

USA aktsiaturul on tähtpäev, mida ei tähistata

Wall Street.  Foto: EPA

USA aktsiaturul on omapärane tähtpäev, mida investorid tähistada ei soovi, kirjutab CNN Money.

Dow Jonesi ja S&P 500 indeksid jõudsid kõigi aegade rekordini aasta aega tagasi. Dow jõudis 18 351 punktini ja S&P 500 2134 punktini.

Mõlemad indeksid on aastaga langenud 5 protsenti. Seega ei ole pilt nii kehv. Vaatamata sellele usuvad paljud eksperdid, et mõjuvaid põhjuseid aktsiaturgude märkimisväärseks tõusuks ei ole. Selle asemel peaksid investorid arvestama, et turud muutuvad volatiilsemaks.

„Investorid olid harjunud keskkonnaga, kus volatiilsus oli madal. Nüüd on tirisenud äratuskell ja meid võib ees oodata periood, kus volatiilsus püsib kõrge mitu aastat järjest,“ ütles investeerimisfirma Gateway Investment Advisersi peastrateeg David Jilek ja lisas, et investoritel on muretsemiseks mitmeid põhjuseid.

Esiteks võib välja tuua järgmisel kuul Suurbritannias toimuva referendumi, kus otsustatakse, kas jääda Euroopa Liitu või mitte.

Lisaks sellele võib Föderaalreserv juunis intressimäärasid tõsta, vaatamata sellele, et paljud keskpangad hoiavad intresse jätkuvalt rekordmadalal. Ka Kreeka võlamure hakkab uuesti esile kerkima.

Ka Hiina majanduse pärast on investorid jätkuvalt mures, vaatamata sellele, et näiliselt on probleem laabunud. On raske mõelda, et USA aktsiaturg võiks maailmamajanduse seisukorra halvenemisel uusi tippe teha.

„Globaalses majanduses ei saa olla nii, et ainult üks kolb töötab. Nad kõik peavad töötama,“ ütles Federated Clover Value fundi juht Matt Kaufler.

USA börsifirmade tulemused pole samuti head olnud. „Turud kombivad praegu vett. Tavaliselt hakkavad turud pärast head tulemuste hooaega tõusma. Aga tulemused on olnud suhteliselt kehvad,“ ütles KnowVera peastrateeg Stephen Kalayjian.

„Paljud ettevõtted räägivad kulude kärpimisest ja see tähendab tavaliselt ka koondamist,“ lisas ta.

Turgudelt ei pea eemale hoidma

Vaatamata kehvale väljavaatele on turul jätkuvalt mitmeid investeerimisvõimalusi. Investeerimisfirma MV Financiali strateeg Arian Vojdani arvates võiks investorid kaaluda blue chip ettevõtteid, mis maksavad korralikku dividendi. Nende hulgas on ettevõtted nagu Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Disney ja Apple.

Need aktsiad on odavamad kui kiiresti kasvavad ettevõtted. Nad peaksid ka volatiilsuse puhul püsima stabiilsemana.

„Nüüd on aeg olla ettevaatlik. Hinnatasemed on kõrged ja investorid mõtisklevad, kas kasv on üldse võimalik,“ ütles Vojdani ja lisas, et ta hoiab praegu arenevatest turgudest eemale ja keskendub USA-le.

Russell Investmentsi Põhja-Ameerika peastrateeg Stephen Wood ütles, et aktsiahindade järsku langust ta niipea ei oota. Samas ei ole ka palju põhjuseid, miks peaks aktsiaturg uute rekorditeni tõusma.

 

Hetkel kuum