Hirmu abil rikkaks

02. august 2016, 14:00
Oskuslik investor suudab börsidel vallandunud müügipaanika enda kasuks pöörata.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160802/BORS/160809960/AR/0/AR-160809960.jpg

Nutikal ja riskijulgel investoril pole vähimatki põhjust börsikrahhi peljata, sest kollaps turgudel võib avada suurepärase võimaluse lühikese ajaga imelist tootlust teenida.

Tõele au andes on lihtsaid viise börsidel vallandunud verevalamisest kasu lõigata rohkem kui üks. Tarvis on vaid välja valida endale sobivaim ning võtta arvesse iga valikuga kaasnevaid riske. Milliseid valikuid võiks investorid esmajoones kaaluda?

Hea võimaluse ärevatel aegadel korraliku tootluse teenimiseks pakuvad VIX indeksil põhinevad instrumendid. VIX indeks, mis rahvakeeli on tuntud ka kui hirmuindeks või hirmumõõdik, näitab turuosaliste 30-päevast oodatavat volatiilsust. See indeks on koostatud kasutades S&P 500 indeksi müügi- ja ostuoptsioone.

„VIX indeksit kasutatakse turusentimendi mõõtmiseks,“ kirjeldas LHV vanemmaakler Nelli Janson. „Mida kõrgem on volatiilsuse indeks, seda ebakindlamad on investorid. Teisisõnu, kui turgu tabab näiteks ootamatu negatiivse sisuga uudis, viimaseks heaks näiteks võiks tuua Brexiti, siis tõuseb VIX-i hind eriti kiirelt, kuna turuosalised otsivad oma positsioonidele kaitset teadmatuse ees.“

Temaga nõustus Danske Bank Markets Eesti vanemdiiler Jekaterina Arhipova, kes tõdes, et ehkki Danske klientide huvi erinevate volatiilsusinstrumentide vastu on leige, võivad need sobida hästi portfelli justnimelt siis, kui oodata on mingit konkreetset sündmust, mille tulemust on keeruline ette ennustada.

„See võib olla päris kasulik variant portfelli stabiliseerimiseks,“ toonitas ta. „Ühest küljest on tegemist nn kaitseinstrumentidega, teisest küljest tuleb aga detailselt uurida, kuidas need instrumendid täpselt töötavad. Nagu inglise keeles öeldakse – The devil is in the detail.“

Päeva tootlus 20-30%

Kohalike väikeinvestorite ja päevakauplejate seas on Nelli Jansoni kinnitusel kõige populaarsemad VIX-il põhinevate instrumendid leitavad sümbolite alt TVIX (VelocityShares Daily 2x VIX Short Term ETN) ja UVXY (ProShares Ultra VIX Short-Term Futures). Mõlemad instrumendid panustavad kahekordse võimendusega VIX indeksi futuuride käekäigule. Praegugi, mil turud on võrreldes Brexiti järgsete nädalate oluliselt rahulikumad, on UVXY LHV klientide seas üks enamkaubeldud instrumente.

„Eks neid instrumente meelitabki ostma asjaolu, et need võimendavad alusvara liikumist kahekordselt ja kui turul on parasjagu käimas korralik verevalamine, siis võivad nii UVXY ja TVIX vabalt päevasiseselt 20-30% ülespoole liikuda ehk siis pealtnäha on see nii-öelda kergelt teenitud raha,“ põhjendas Janson suurt huvi.

Ta pani siiski südamele, et kõnealused instrumendid on loodud jälgima VIX-i päevasisest liikumist ehk tehnilise analüüsiga nende puhul suurt midagi peale hakata pole ja seetõttu on ka vale neid enda kontol pikaajaliselt hoida. VIX-instrumendid on mõeldud üksnes turu ajutisest peataolekust kasu lõikamiseks ning pikema perioodi vältel kaotavad need oma väärtust contango efekti tõttu.

„Kuna VIX-ga seotud instrumendid töötavad VIX futuuride peal, siis iga kolme kuu tagant on vaja aegunud futuurid üle rullida ja tuleviku futuurid maksavad rohkem kui aeguvad futuurid ning kui see vahe veel kahega korrutada, siis pikemas perspektiivis on võimendusega VIX instrumendid tõelised rahahävitusmasinad,“ selgitas Janson. „Varem või hiljem ootab neid ees aktsia split ehk liiga madalale kukkunud hinnale tehakse näiteks 5:1 split ja eile 10 USA dollarit maksnud UVXY maksab täna 50 dollarit, mida contango saab jälle otsast närima hakata.“

Maksab hoida rahavaru

Nii sobivadki nii UVXY kui TVIX ainult lühiajaliseks kauplemiseks ja nende soovitatav hoiuaeg on mõnest tunnist kuni paari nädalani. On aga ka oluliselt väiksema riskiga viise börside kõikumisest kasu lõigata. Kui turud on väga volatiilsed, siis tavaliselt satuvad Jansoni sõnul tugeva müügisurve alla ka selliste ettevõtete aktsiad, mida antud hetkel investoreid närviliseks tegev uudis üldse ei puudutagi.

„Sestap on alati hea hoida teatavat rahavaru, kuna tihtipeale annavad sellised olukorrad võimaluse soetada soodsa hinnatasemega pikaajalisi investeeringuid või kasvõi mõnepäevaseid ehk swing positsioone sellistes aktsiates, mis paanika möödudes tavaliselt taastuvad,“ märkis ta. „Heaks näiteks oli taaskord Brexit.“

Sama meelt oli ka Jekaterina Arhipova, kelle sõnul annab volatiilsus häid võimalusi pikaajaliseks investeerimiseks. „Kui kõik varad langevad, võib cherry picking (kirsside noppimine – ingl) osutuda väga kasulikuks strateegiaks,“ rääkis ta. „Tuntud ettevõtted stabiilsete või stabiilselt kasvavate dividendidega ning madalama hinnaga on hea ost iga investori jaoks!“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. August 2016, 13:48
Otsi:

Ava täpsem otsing