Mida oodata Alþeeria tippkohtumiselt?

24. september 2016, 12:15
Naftaturul on keerulised ajad.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160924/BORS/160929797/AR/0/AR-160929797.jpg

Uue nädala alguses, esmaspäevast kolmapäevani, toimub Alþeerias OPECi riikide tippkohtumine.

RBC Capital Marketsi analüütik Helima Croft on ilmselt üks väheseid naftaeksperte, kes tippkohtumisel tulemust julgeb oodata.

Croft ning teised RBC Capitali eksperdid märgivad, et võrreldes Dohaga on olukord naftaturul muutunud. Toona oli lisaks Saudi Araabiale kohtumise ebaõnnestumises süüdi ka Iraan, kes teadupärast teatas kiirelt, et tahab teha omalt poolt kõik, et naftatootmist suurendada. Iraan sai jaanuaris rahvusvaheliste sanktsioonide alt vabaks.

“Meie hinnangul panustab OPEC seekord pragmaatilisusele ning annab teada koostööst,” kirjutasid Croft ning tema meeskond memos, mille nad on pealkirjastanud kui “Alþeeria lahingu”.

Uus olukord

“Võrreldes Dohaga on palju muutunud. Iraan on näiteks saavutanud sanktsioonide-eelse tootmistaseme, samuti toetavad Saudi Araabia ametnikud võrreldes varasemaga naftaturu stabiliseerimist ja uue tegevusraamistiku loomist. See võib olla kasulik Liibüale ja Nigeeriale, kellel on palju toodangut “kinni” just julgeolekuküsimuste tõttu,” arutlesid nad.

Võimalikuks õnnestumiseks annab lootust ka mõne nädala eest Saudi Araabia ja Venemaa vahel peetud kohtumine, milles võeti vastu otsus, et naftariigid peavad hakkama kasutama meetmeid, mis toetaksid hinna tõusu. Venemaa energiaminister Aleksander Novak olevat kohtumist pidanud suisa ajalooliseks. Ka turud reageerisid toona nimetatud teatele entusiasmiga ehk nafta hind hakkas tõusma.

Kuna Venemaa osaleb ka Alþeeria tippkohtumisel, leiab Croft, et seesugusest omavahelisest läbikäimisest võib alguse saada koostöö. Naine on varasemates intervjuudes öelnud, et kui varem rääkisid kaks riiki teineteisele pigem vastu, siis nüüd on näha, et üksteist pigem kuulatakse.

Crofti meeskond hindab praeguseid tingimusi leppeks pigem heaks ning leiab, et isegi kui konkreetseid tegevuspunkte kohtumisel paika ei panda, piisab tegelikult isegi ühisest avaldusest, mis aitaks anda märku, et järgmine kohtumine novembris võiks kujuneda edu tähe all. “See muidugi eeldab, et turutingimused jäävad samaks,” märgivad nad memos.

Kas kokkuleppest piisab?

Järgmine OPECi tippkohtumine peetakse juba novembris ning Croft ja tema meeskond leiavad, et just siis tasuks investoritel asjal eriti tähelepanelikult silm peal hoida. Ekspertide hinnangul võib kohtumine kaasa tuua kas nafta tootmismahtude külmutamise või OPECi liikmesriikidele uute tootmiskvootide kehtestamise.

Samas tähendaks tootmismahtude külmutamine Societe Generale’i naftaturu analüütiku Michael Wittneri sõnul pigem status quod, kuna suurtootjad pumpavad juba praegu musta kulda välja tootmise tipptasemel. Wittner märkis, et tema hinnangul sõltub naftaturul toimuv neljast suurest riigist: Saudi Araabiast, Iraanist, Iraagist ja Venemaast. Ta lisas, et kui turule tahetakse muutust tuua, ei piisa kindlasti tootmismahtude külmutamisest.

“Venemaa toodab maksimumtasemel. Iraak samamoodi või maksimumi lähedal. Iraan samuti. Tootmismahtude külmutamine tähendaks status quod,” jätkas Wittner.

“Samas me arvame, et turud peaksid omavahelist koostööd väga heaks sammuks ning kiidaksid naftariikide ponnistusi sõlmida kindlad tootmismahud ja –vahemikud,” märkis Croft.

Teisalt peab meeles pidama, et kui OPECi liikmed on varasemalt tootmismahtudes kokku leppinud, on vaid vähestel kordadel riigid neist suutnud kinni pidada.

Croft märkis aga, et turud ei pruugi OPECile järjekordset lubaduse murdmist andestada ning organisatsiooni mainet silmas pidades oleks Alþeerias tarvis avaldusega välja tulla. “Me ennustame siiski, et tõenäosus Doha katastroofi kordumiseks on üsna väike, turud on aga OPECi vähese tegevuse pärast pigem mures,” lausus Croft.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. September 2016, 12:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing