Mait Kraun • 23. jaanuar 2017 kell 9:30

Börsifirmade juhid on Trumpi suhtes optimistlikud

Morgan Stanley peakorter New Yorgis.  Foto: EPA

USA president Donald Trump on ametis olnud mõne päeva, aga mitu S&P 500 börsifirma juhti usub, et regulatsioonide vähendamine ja maksude alandamine suurendavad ettevõtete kasumit, vahendab Reuters.

Nii Morgan Stanley, Delta Air Linesi kui ka teiste suuremate USA börsifirmade juhid ütlesid, et Trumpi administratsiooni võimuletulek on nende äri väljavaadet parandanud.

„2017. aasta alguses on kindlasti põhjust olla optimistlikum kui eelmisel aasta samal ajal,“ ütles Morgan Stanley tegevjuht James Gorman eelmise nädala teisipäeval. Pank teatas, et neljandas kvartalis nende kasum kahekordistus. Gorman tõi välja, et tarbijate kindlustunne ning Trumpi lubatud maksukärped aitavad pangal ka edaspidi oma tulemust parandada.

Neljanda kvartali tulemuste avalikustamine on alles hoo sisse saanud ning ettevõtete avaldused annavad meile aimu, mida suurfirmad tulevikult ootavad. Seni on suur osa neist olnud positiivsed.

Rohkem kui tosin S&P 500 ettevõtet, kes teatasid eelmisel nädalal oma kvartalitulemused, on väljendanud tuleviku suhtes optimismi. Nende hinnangul võiks maksude alandamine, infrastruktuuri kulutuste kasv ning regulatsioonide vähendamine äritegevusele kaasa aidata.

Thomson Reutersi andmetest selgub, et S&P 500 ettevõtted prognoosivad oma kasumi kasvuks (neljandas kvartalis) keskmiselt 6,3 protsenti. Selle aasta esimeseks kvartaliks prognoositakse aga lausa 13,6protsendilist kasumi kasvu.

Aktsiaturud on jõudnud uute rekorditeni

Alates 8. novembril toimunud valimistest on S&P 500 tõusnud 6 protsenti ja jõudnud uute rekorditeni. Tõusu on juhtinud pangad, sest investorid panustavad sellele, et Trump leevendab finantssektori regulatsioone. Tõsi, paljude investorite arvates on tõus kujunenud liiga järsuks ja pikaks.

Lennufirma United Continental Holdings avalikustas oma neljanda kvartali tulemused, mis olid oodatust kehvemad. Ettevõtte president Scott Kirby ütles aga analüütikutele, et tema arvates on ettevõtte väljavaade hea. „Mulle tundus, et pärast valimisi saabus pöördepunkt ning nõudlus hakkab paranema,“ nentis ta.

Optimistlik on ka lennufirma Delta Air Linesi tegevjuht Ed Bastian. Ta ütles sellel kuul analüütikutele, et on Trumpi lubatud infrastruktuuri plaani suhtes optimistlik. Lisaks loodab Bastian, et Trump võtab midagi ette Lähis-Ida lennufirmadega, sest neil on valitsuse subsideerimise tõttu ebaaus konkurentsieelis.

Kõik ei ole siiski nii optimistlikud. Raudteefirma Kansas City Southerni tegevjuht Patrick Ottensmeyer ütles, et nende kasumile mõjus kehvasti eelkõige Mehhiko peeso odavnemine, mis oli tingitud Donald Trumpi valimisvõidust. Ta lisas, et keskkond on praegu väga ebakindel.

Väikefirmade kindlustunne paraneb

Suur osa väikefirmadest ja tarbijatest tunneb, et Trumpi presidentuur toob helgema tuleviku. Väikefirmade kindlustunnet mõõtev indeks jõudis 12 kuu kõrgeimale tasemele, selgub National Federation of Independent Businessi andmetest.

USA tarbijate kindlustunde indeks jõudis aga kõrgeimale tasemele alates 2001. aasta augustist.

On ka neid, kes ei usu, et Trump suudaks kõiki oma valimislubadusi täita. Vabariiklaste kontrolli all olev Kongress võib infrastruktuuri plaani ja maksukärped tagasi lükata, sest need suurendaks eelarve puudujääki. Peale selle arvatakse, et Trumpi protektsionism võib kahjustada globaalset kaubandust.

Hetkel kuum