Pille Ivask • 20. mai 2017 kell 13:00

Jeff Bezose põnev elu

Amazoni tegevjuht Jeff Bezos teenis eelimisel aastal suurima summa.  Foto: EPA

Sel nädalal möödus 10 aastat, kui veebigigant Amazon börsile läks. Kuigi Jeff Bezos on maailma üks mõjukamaid tippjuhte, on ehk vähem teada sellest, missugune oli praegu maailma rikkaimate inimeste nimistus teisele kohale kerkinud mehe lapse- ja nooruspõlv.

Bezose varanduse koguväärtus jääb praegu 82 miljardi dollari juurde, mis tähendab, et temast on rikkaim vaid üks mees: Microsofti asutaja Bill Gates.

Amazon müüb praegu aastas umbes 136 miljardi dollari eest tooteid. Kuidas Bezos aga Amazoniga alustas ning mis veel huvitavam, kus ja kuidas ta üldse üles kasvas?

Jeff Bezose ema Jackie oli alles teismeline, kui ta Jeffi sai. Aasta oli siis 1964 ning Jackie oli hiljaaegu abiellunud Kuubalt pärit immigrandi Mike Bezosega, kes Jackie poja Jeffi adopteeris. Jeff Bezos on tunnistanud, et ta ei teadnud enne oma 10. eluaastat, et Mike pole tema pärisisa. Sealjuures ei tulnud see uudis tema jaoks suure šokina. Ta olla toona rohkem mures ja elevil olnud hoopis sellest, et ta pidi nõnda varajases nooruses prille hakkama kandma.

Jeffi bioloogiline isa, kes töötas tsirkuseartistina, pole tema kasvatamises osalenud. Kui Jeff oli 4aastane, ütles Jackie, et ei taha meest oma ellu ega osalema lapse kasvatamises. Mees on tunnistanud, et ei teadnud enne Jeff Bezosest kõneleva raamatu “The Everything Store” avaldamist, mis ta pojast on saanud.

Vanaisa mõju

Jeff Bezos oli juba noorena väga leidlik. Ta oli päris pisike, kui mõistis, et titevoodis magamine pole tema jaoks. Välismeedia kirjutab, et väike Jeff olevat kruvikeeraja abil oma voodi lahti võtnud, et demonstreerida oma soovi magada nii-öelda suurte inimeste voodis.

Oma nooruspõlve suved veetis Jeff Bezos valdavalt maal vanaisa juures. Ta on intervjuudes korduvalt rõhutanud, et vanaisa oli talle tõeline eeskuju ning mõjutas tema maailmapilti oluliselt. Nii on vanaisa talle õpetanud: “hea on olla raskem kui tark olla”.

Noorena oli Jeff Bezos kindel, et tema tulevik on kosmosetööstuses. Koolis öelnud ta õpetajale, et inimkonna tulevik ei ole sellel planeedil. Kes teab, ehk polnudki Bezose öeldu niisama: praegu kuulub talle kosmoseuuringutega tegelev ettevõte Blue Origin.

Bezose üks esimesi töid oli McDonald’sis. Tõsi, eriti rõõmsaid kogemusi mehel sealt just ei saanud, mistõttu otsustas ta juba teismelisena ise midagi põnevat ette võtta. Jeff korraldas koos oma toonase tüdruksõbraga lastele 10päevase suvelaagri. Osalemistasu oli 600 dollarit. Kuigi hind on krõbe, tuli kohale 6 last.

Kiiresti tippjuhiks

Bezos on lõpetanud Princetoni ülikoolis arvutiteaduse eriala. Pärast lõpetamist asus ta tööle idufirmas Fitel, loobudes tööpakkumistest Intelis ning Bell Labsis. Pärast Fitelist lahkumist võttis ta tööle D.E. Shaws, mille asepresidendiks tõusis ta vaid nelja aastaga.

Kuigi Jeff Bezosel oli seal hea ja kindel töökoht, otsustas ta, et aeg on riskifondidega tegelemine lõpetada ning asus tööle plaani kallal luua oma ettevõte.  

Aastal 1994 luges Bezos, et internetimaailm kasvab hüppeliselt. Mees mõistis, et nüüd on vaja see võimalus kähku ära kasutada ning pardale hüpata. Bezos tegi nimekirja asjadest, mida võiks internetis müüa. Nimekirjas oli 20 asja ning Bezos otsustas raamatute kasuks. Sündis Amazon.

Bezos asutas Amazoni oma garaažis. Ta oli oma ettevõtte tegemistest nii põnevil, et kui keegi midagi Amazoni kaudu tellis, kostus helisignaal. Iga helina peale olla Bezos kohale jooksnud, et vaadata, kes ja mida tellis. Vaid mõne nädalaga kippusid helisignaalid aga nõnda sagedaseks minema, et nad otsustasid edasi minna silma signaalita. Vaid esimese tegevuskuuga müüs Amazon raamatuid 50 osariiki ning lisaks veel 45 erinevasse riiki.

Karm ülemus

Jeff Bezost on kirjeldatud, kui üsna karmi ülemust. Ta on väga emotsionaalne ning kipub töötajate peale sageli häält tõstma. Räägitakse, et Bezos olla palganud eksperdi, kes aitab ta olla parem juht ning oma emotsioone taltsutada.

Lisaks on Amazon tuntud selle poolest, et ettevõtte loengutel ei tehta PowerPointi esitlusi. Selle asemel peab iga töötaja esitama vähemalt kuue lehekülje pikkuse raporti oma idee kohta, kus ta lisaks idee kirjeldamisele on ära märkinud ka selle plussid ja miinused. Bezos nõuab oma töötajatelt põhjalikku analüüsivõimet ning oskust asju ette näha.

Samuti on Amazoni töökultuur tuntud paljude teiste suurkompaniidega võrreldes askeetlikuna. Näiteks ei ole Amazoni töötajatele mõeldud tasuta toitlustust ning ettevõtte motivatsioonipaketid on tagasihoidlikud.

Hetkel kuum