Mait Kraun • 10. juuni 2017 kell 5:30

"Euroga on juhtunud midagi imelikku"

Ka 10 euro säästmine kuus võib anda pika aja peale märkimisväärseid tulemusi.  Foto: EPA

Euro on viimasel ajal tublisti kallinenud ning USA investorid käivad Euroopa aktsiaturgudel kalastamas. Traditsioonilised teooriad euro puhul paika ei pea ning volatiilsus on rekordmadalal.

See on pilt, mille on turgudest maalinud Deutsche Banki strateeg George Saravelos. Kui arvestada nende paralleelidega, siis peaksid investorid olema pärast euro tänavust 7protsendilist tõusu (dollari suhtes) olema vägagi ettevaatlikud, vahendab Bloomberg.

„Euroga on viimastel kuudel juhtunud midagi imelikku,“ kirjutas Saravelos kolmapäeval klientidele saadetud kirjas. „Peaaegu kõik traditsioonilised mõjurid, mis tavaliselt euro kurssi mõjutavad, ei tööta enam.“

Mudelid ei tööta

Deutsche Banki valuutakorrelatsiooni mudel, kus on arvestatud faktoritega nagu intressimäärade erinevused, aktsiaturgude suhteline tootlus ning Lõuna-Euroopa valitsuste võlakirjade hinnavahe, on näitamas midagi erakordset.

Euro ja dollari kolme kuu korrelatsioon ja teised sellised faktorid olid nõnda madalal tasemel viimati 2014. aasta alguses ja 2007. aastal. See viitab asjaolule, et riske maandamata (unhedged) on Euroopa aktsia- ja võlakirjaturule voolanud tohutult välisinvestorite raha. Seda tänu oodatust parematele majandusandmetele ning poliitiliste riskide vähenemisele. Need on aidanud ka euro kursil tõusta, teatas Deutsche Bank.

„Lühemas perspektiivis annab see märku, et rahavool on teistele turujõududele vastu pidanud ja eurot pidevalt toetanud,“ ütles Saravelos. „Keskpikas perspektiivis tähendab korrelatsiooni puudumine tavaliselt madala volatiilsuse perioodi. Investorid peaksid olema ettevaatlikud hiljutise tugevuse ülekandmisel tulevikku.“

Euro kallinemine peatub?

Saksamaa pank, mis on maailma suuruselt teine valuutakaupleja (Euromoney Institutional Investor Plc andmetel), arvab, et euro ei suuda praegusest kauplemisvahemikust ülespoole välja murda, sest traditsioonilised mõjurid peaksid peagi turu uuesti üle võtma. Praegu on euro dollari suhtes püsinud 1,05-1,15 dollari vahemikus. Reede õhtuks tuli ühe euro eest välja käia 1,1189 dollarit. Võrreldes nädala keskpaigaga on euro taandunud ligi protsendi võrra.

Vastupidiselt Deutsche Bankile arvavavad Morgan Stanley analüütikud, et euro jätkab tõusu. „Hiljutised majanduskasvu andmed on olnud üllatavalt tugevad, poliitilised arengud on positiivsed ning investeeringute sissevool euroalasse jätkub,“ teatas USA investeerimispank.

Morgan Stanley prognoosib, et euro tõuseb 2018. aasta teiseks kvartaliks 1,16 dollarini. Bloombergi küsitletud analüütikute mediaanprognoos on 1,13 dollarit.

Valuutaliikumiste sidumine kapitali liikumisega ei pruugi üks-ühele töötada, aga Deutsche Banki aprillikuine uuring viitab asjaolule, et valuutakauplejad peaksid kapitali liikumisel silma peal hoidma. Uuringus leiti, et suur raha sissevool börsil kaubeldavatesse fondidesse võib prognooside erinevate valuutade liikumisi – nende hulka kuulus ka euro.

Saravelose hoiatus on toetust leidnud ka New Yorgis asuva uuringufirma Exante Data asutajalt Jens Nordvigilt.

„Euro ja dollari kursi jaoks loodud fundamentaalsed mudelid, mis põhinevad intresside erinevustel, oleks prognoosinud eelmistel kuudel küllaltki stabiilset vahetuskurssi,“ ütles Nordvig, kes on Institutional Investori poolt pärjatud viis aastat kõige parema strateegi tiitliga. „Meie analüüsist selgub, et euro on seotud teatud kapitalivooludega, mis on võimaldanud valuutal viimasel ajal tugevneda.“

Hetkel kuum