investor Toomas • 7. detsember 2017 kell 3:00

Soome farmaatsiaaktsia ahvatlevalt all?

Investor Toomas uurib võimalusi.  Foto: Anti Veermaa

Peale Nokia on Soomel veel hulk potentsiaalikaid aktsiaid – ka ravimitööstuse valdkonnas.

Raivo uuris, mida arvan Orioni aktsiast. „Usun, et aktsia hind on langenud juba päris heale tasemele, 35 eurole. Veel 4 kuud tagasi juuni alguses maksis see 58 eurot. Kuid keskmine hinnasiht aktsiale on 25% kõrgem - 43 eurot," kirjutas Raivo.

Ta jätkas, et viimased kaks kvartalit on Orioni tulemused olnud negatiivsed. "Viimase kvartali ärikasumit mõjutas Parkinsoni tõve ravimi müügi langus ja retseptiravimite hinnasüsteemi muutus Soomes. Aga plusspoole peal on uued projektid, nagu eesnäärmevähi ravim ODM-201, kus partneriks suur Saksa Bayer, ja Alzheimeri tõve ravim ORM-12471," loetles ta ja lisas: "Dividende makstakse ka hästi, üle 4%.“

Tunnistan, et Orion polnud mul senimaani radarilgi, nii et kiri andis tõuke selle saja-aastase Soome ravimifirmaga tutvust teha.

Esmapilgul jääb silma, et aktsial on seljataga õige turbulentne aasta. Kui aktsia kauples börsil kümmekond aastat allpool 20 euro taset, siis 2014. aastal sai suurema hoo sisse. Sellist hüpet nagu tänavu – ligikaudu 35 eurolt vaat et 58 euro peale - polnud aktsia enne näinud. Ja ega ta sinna pidama jäänud: tänaseks on Orioni A-aktsia kukkunud napilt 30 euro peale.

Analüütikud ei saa asjast sotti

Raivol on õigus, et hinnarallile tõmbasid pidurit kehvad kvartalid. Ligikaudu miljardieurose käibega farmaatsiafirma on sel aastal usinalt raha „põletanud“ – vabade vahendite maht on kolmandiku võrra vähenenud. Kolmas kvartal tõi käibe paariprotsendise languse, 252,7 miljonile eurole, ärikasum vähenes lausa ligi 40 protsenti. Samal ajal kasvasid kapitalikulud 88 protsenti. Neid numbreid ei jätnud investorid karistamata ja aktsiat müüdi veelgi alla.

Novembri lõpus uuris Kauppalehti kohalikelt aktsiatundjatelt, mis Orioniga teha tuleks, ja investorid ei näinud paanikaks põhjust. Pigem tunti rõõmu, et lõpuks ometi on aktsia allapoole tulnud – saab ostma hakata. Põhjenduseks ikka see, mis teistegi ravimifirmade puhul: küll vananev rahvastik kliendibaasi tugeva hoiab. Ettevõte toob ise välja, et tõepoolest – häda on Parkinsoni ravimitega, aga see-eest läheb hästi astma- ja kopsuravimitel. Samal ajal karmistub konkurents nii Soomes kui välismaal ning Orion on olnud kimpus ka väiksemate tarneprobleemidega.

Soomlaste optimismi ei jaga Bloombergi analüütikud. Orionile ennustatakse närusevõitu neljandat kvartalit. Samas ei suuda ka analüütikud päris kokkuleppele jõuda, mida aktsiaga teha: kolm soovitab osta, kolm müüa ja kolm iga hinna eest hoida. Aktsia endaga on ka põnevaid liigutusi tehtud: järk-järgult on Orion A-aktsiad B-aktsiateks konverteerinud.

Mind huvitab ettevõtte juures see, kas tänavune tagasilöök on pigem ajutine ja kas nad saavad joonele tagasi? Koostöö Saksa ravimihiiu Bayeriga annab lootust. Samas on selge vaid see, et väärtpaberi saatuses selgust pole. Aktsia ise jätkab aga languskursil.

Hetkel kuum