Millise panga teenustasud sulle sobivad?

20. aprill 2018, 06:00
Milline pank sobib Sinu investeerimisstrateegiaga?
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180420/BORS/180419517/AR/0/AR-180419517.jpg
Ainult tellijale

Pankade teenustasude võrdlusest selgub, et SEBs ja Swedbankis on kõige kasulikum investeerida välisaktsiaid hoidval sageli tehinguid tegeval investoril. Balti börsi investoril on jätkuvalt kõige soodsam toimetada LHVs.

„Teenusepakkuja valikul on investori peamine küsimus, milline on tema kauplemismaht ning investeerimisstrateegia,“ nimetas LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel põhialuseid, millest investor peaks panga valikul lähtuma. „Kõik sõltub sellest, kas investor eelistab pikaajalisemat „osta ja hoia“-strateegiat või aktiivsemat kauplemist – sellest lähtuvalt tuleks ka teenusepakkuja hinnakirja ja pakutavaid teenuseid hinnata.“

Lisaks peab investor SEB kommunikatsioonijuht Evelin Allase sõnul maakleri valikul mõtlema, millistel turgudel ta kaupleb, kui suured on üksikud tehingud ning tema portfell. „Aktiivsele investorile on olulised eelkõige madalad tehingutasud, samas kui pikaajaliselt aktsiaid hoidvale investorile on määravam tähtsus haldustasudel,“ selgitas ta ja lisas, et väikeinvestorit mõjutavad ka tehingu- ja haldustasude miinimumid.

Luminori investeerimisnõustamise arendusjuhi Anton Skvortsovi sõnul on teenusepakkuja valikul lisaks eelnevale oluline ka instrumentide ja kauplemiskohtade valik, tehingute tegemise mugavus ning kiirus. „Ligipääs analüüsile või nõustamise võimalus võib olla teatud investoritele väga tähtis,“ arvas ta. „Lähtuda ei tohiks ainult teenuse hinnast, vaid arvesse peab võtma ka teenuse kvaliteeti – näiteks teenusepakkuja digitaalset platvormi, süsteemide usaldusväärtsust, kiirust ja kindlasti tuge,“ sekundeeris talle Swedbank Marketsi valdkonnajuht Andres Suimets.

Pankade nišid erinevad

Pankade teenustasusid võrreldes selgubki, et keskendutakse erineva strateegiaga investoritele. Kui LHV paistab silma selle poolest, et Balti aktsiate hoidmist võimaldatakse erinevalt teistest tasuta, torkab pank aga võrreldes konkurentidega silma küllaltki kõrgete tehingu- ning väliskatsiate hoiustamise tasude poolest. Swedbanki ja SEB puhul on suundumus aga vastupidine.

„SEB-l on suuremate konkurentidega võrreldes parimad tingimused Skandinaavia väärtpaberite puhul nii tehingu- kui ka hooldustasudes,“ rõhutas Allas. „Näiteks kodumaisele investorile, kes tahab investeerida likviidsemal turul, kui seda on Baltikum, kuid kes tunneb end siiski mugavalt, paigutades raha tuttavatesse ettevõtetesse, võivad Põhjamaade turud olla hea valik,“ kirjeldas Allas SEB investorile sobivat profiili. USA väärtpaberite puhul soosib SEB hinnakiri aga pigem pikaajalisi positsioone, sest odavamate aktsiate puhul lisandub tehingutasust võetavale protsendile veel 14 eurot.

Eesti pankade teenustasud.

Allas tõi välja ka SEB minimaalsed haldustasud välisturgudel, mis on grupipõhised. See annab parima tulemuse väikese portfelliga investorile, kes omab investeeringuid erinevates riikides. „Näiteks väikeinvestor, kes investeerib 10 000 eurot USA ja Kanada börsidele, maksab protsentuaalselt hooldustasu ainult 1,5 eurot kuus, kuna hooldustasu miinimum on USA ja Kanada ja jaoks ühine ning antud näites ei rakendu,“ selgitas ta. „Sama efekt tuleb välja, investeerides väikeseid summasid mitmesse Euroopa riiki.“

Ka LHV soosib pigem pikaajalisi positsioone, kuna tehingusummalt võetavale protsendile lisatakse sõltuvalt piirkonnast tavaliselt veel konstantne summa suuruses 3-11 eurot. „Balti aktsiate hoidmine on LHVs tasuta ning seetõttu käis ligi kolmandik Balti põhinimekirja kauplemiskäibest läbi meie,“ viitas Pikkel sellele, et LHV profiiliga sobib pikaajalisi positsioone võttev koduturu investor.

Madalaid tehingutasusid pakutakse LHVs kasvukonto klientidele. „Nii on võimalik väiksemate summadega, näiteks 200 eurot kuus, mõistlikult investeerida.“ Aktiivsematele kauplejatele võimaldatakse aga LHV Traderi kasutamist, kus tõsi, instrumentide pikaajaline hoidmine on sarnaselt välisaktsiatega väärtpaberikontol konkurentidega võrreldes kallim.

Otsitakse kompromissi

Kuigi iga panga puhul joonistub teenustasusid vaadates välja nendega sobiv investeerimisstrateegia, üritatakse teatud lahendustega enda juurde meelitada ka teistsuguste põhimõtetega investoreid.

Nii üritab LHV konkurentidest kõrgemaid tehingu- ja välisaktsiate haldustasusid korvata madalama maksumääraga USA dividendidelt, mis võiks nende juurde meelitada lisaks kodumaise panga profiiliga kõige paremini kokkusobivatele Balti investoritele ka teisi. „LHV pakub ainukesena 15protsendilist tulumaksumäära USA dividendide maksustamisel, mis teeb kogukulumäära investori jaoks konkurentsivõimeliseks,“ viitas Pikkel sellele, et mujal maksustatakse Ühendriikide dividende 30protsendilise maksumääraga.

Kompromissi pikaajalise ja lühiajalise investori vahel näib otsivat ka Luminor. Nende tehingutasud on konkurentsivõimelised ehk investorilt küsitakse vaid teatud protsenti tehingusummast, millele ei lisandu konstantset tasu. Teenustasule kehtestatud miinimumnõue sarnaneb aga konkurentide omaga. Seejuures hoitakse konkurentsivõimelisena ka välisaktsiate kuised hoiustamistasud ning Balti aktsiate puhul on see erinevalt konkurentidest fikseeritud kogusest sõltuva summana.

Tähtsustatakse teenuse sisu

Kõik investeeringuid vahendavad pangad on aga seda meelt, et oluline on ka viis, kuidas kliente teenindada. „Swedbank pakub soodsaid tehingutasusid, efektiivset paltvormi nii tehingute tegemiseks kui ka portfelli monitooringuks interneti- ja mobiilipangas,“ kirjeldas Suimets Swedbanki teenust. „Mida aktiivsemalt teeb investor tehinguid, seda olulisemaks muutuvad tema jaoks kauplemistasud võrreldes igakuiste portfelli haldustasudega,“ viitas ta sellele, et Swedbanki profiiliga sobib rohkem tehinguid tegeva investori profiil.

Siiski peaks Swedbank meelitama ka pikaajalisemat välisinvestorit, sest nende kaudu on kliendil ligipääs ligi 30 aktsiaturule ning investeerimistoe spetsialistid on alati valmis investorit juhendama. „Swedbanki-poolne aktsiatehingute hinnastamine on läbipaistev ja ühetaoline, teenustasu sõltub alati ainult kauplemismahust, mitte aktsiate arvust ning protsentuaalne tasu lisandub ainult siis, kui see ületab miinimumtasu,“ selgitas ta.

Pikkeli hinnangul on tähtis, et investor saaks aru kõikidest kuludest, mis teda ees ootavad. „Näiteks võiks klient läbi arvutada, kui palju jääb talle raha kätte, kui ta konverteerib aktsia müügist saadud 2000 dollarit eurodesse – erinevused võivad olla päris suured,“ nentis ta.

Oma panga eelisena tõi ta välja, et LHV pakub ainukesena jaekliendile ligipääsetavat Balti börsiaktsiate analüüsiteenust. „See võimaldab investoritel saada professionaalse ülevaate Balti aktsiate käekäigust ning meie analüütikute sihthindadest,“ rääkis ta.

Skvortsov ütles, et Luminoris on investeerimisteenus avatud vaid privaatpanga klientidele. Pikaajalistele investoritele pakutakse ka nende strateegiaga sobiva portfelli koostamise teenust. „Selline portfell on globaalselt hajutatud ning hõlmab väärtpabereid suurimatest maailma regioonidest,“ kirjeldas ta. „Privaatpanga klientidele on saadaval ka portfellijuhtimise teenus, mis sobib neile, kes soovivad kõik investeerimisotsused asjatundjate kätte usaldada,“ lõpetas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. April 2018, 15:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing