Aivar Õepa • 10. september 2018
Jaga lugu:
Börsiuudised
Ainult tellijale

Odav kroon pakub Rootsis palju võimalusi

Viimase üheksa aasta odavaim Rootsi kroon on muutnud eurosid paigutavale investorile soodsaks paljud Stockholmis noteeritud aktsiad.

Õhupallid Stockholmi kohal Rootsi rahvuspühal.
Õhupallid Stockholmi kohal Rootsi rahvuspühal.  Foto: Reuters/Scanpix

Kuue aastaga on Stockholmi börsi suurettevõtete indeks OMX Stockholm 30 kasvatanud väärtust 35%. Samal ajal aga on Rootsi kroon euro suhtes 20% odavnenud: 2012. aasta septembris sai ühe euro eest 8,5 Rootsi krooni, nüüd 10,5. See pole küll ajalooliselt madalaim tase – 2009. aasta likviidsuskriisi ajal käis krooni kurss korra ka 11,7 juures –, aga on siiski palju aastaid 9 ja 9,5 vahel kõikunud krooni jaoks päris madal vahetuskurss.

Vaadates samal ajal USA ja teiste arenenud riikide turgude tootlust, on selge, et eurosid või dollareid paigutavale investorile on raha teenimiseks palju paremaid kohti kui Stockholm, kust teenitud tulust pool kaob aina nõrgemasse krooni vahetuskurssi. See kehv perspektiiv on Stockholmist minema peletanud hulgaliselt investoreid. Seetõttu on ka paljude suurettevõtete aktsiahinnad praegu aasta algusega võrreldes soodsad, kohati 20–30% madalamad.

On aga ka selge, et krooni kurss ei jää lõpmatuseni laskuma: eeldatavalt juba aasta lõpus peaks langus tõusma hakkavate intressimäärade tõttu peatuma. Ja ka investorid tulevad USAst tagasi, õigemini ongi juba hakanud tulema – Rootsi riigipanga septembri statistika näitas välisinvesteeringute naasmist, seda just USA languse tõttu ja Rootsi krooni tõusu ootuses.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt