• Jaga lugu:

  Väikeaktsionärid andsid kasiinofirma suuromanikele tulise lahingu

  Eesti kasiinofirma Olympic Entertainment Groupi väikeaktsionärid andsid täna uutele suuromanikele kahetunnise lahingu.

  Täna toimunud Olympic Entertainment Groupi (OEG) aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul otsustati, et Olympic ühendatakse Odyssey Europe ASiga ning ülevõtmishinnaks pakutakse 1,40 eurot aktsia kohta. Kuna enamusosanikule Odysseyle kuulub veidi enam kui 90% kõikidest Olympicu aktsiatest, ei osutunud vajaliku häälteenamuse kokkusaamine probleemiks.
  Aktsionäride üldkoosolekul on rohkem põnevust kui mõne teise ettevõtte koosolekutel kümnendi peale kokku. Lisaks aktsionäridele on esindatud Novalpina juht Stefan Kowski, kohal on advokaat Saksamaalt, tuliselt väikeaktsionäride eest võitleva Trigon Asset Managementi partner Mehis Raud ning Trigoni esindaja, advokaat Hannes Vallikivi.
  Kas sa oled salateenistus?
  Koosolek algab kohe segadusega. “Kas koosolekut filmitakse ilma osalejate nõusolekuta?” küsib Hannes Vallikivi, kui näeb seina ääres seisvat kaamerat. Koosoleku juhid otsustavad kaamerat mõne meetri jagu liigutada, kuid siis tõuseb püsti üks enamusaktsionäri esindaja, kes uurib omakorda Vallikivi käes oleva diktofoni kohta. “Mis toimub? Kas sa oled salateenistus?”
  Koosolek peatatakse jupiks ajaks ja kogu seltskond läheb ukse taha olukorda klaarima. Otsustatakse, et Vallikivi lindistada ei tohi, aga OEG tehtav videolindistus saadetakse kõikidele osapooltele.
  Stefan Kowski (paremal) OEG aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul.Foto: Andras Kralla
  Goldman Sachs versus JPMorgan
  Vahepeal areneb kohalviibijate seas elav vestlus. On aktsionäre, kes protsessivad põhimõtte pärast ja on neid, kes on veel aktsias sees, sest “tahavad näha, kuidas asi kujuneb”. Põnev on, sest OEGga võitleva Trigoni taga on Joakim Helenius, vana Goldman Sachsi kasvandik, Novalpina partner Stefan Kowski on aga JPMorgani hunt. Nii on jõud üsna võrdsed, sest mõlemad pooled tunnevad mängureegleid.
  Päevakord on ülilühike ja otsustusprotsess ei võta minutitki, kuid enne, kui asjani jõutakse, läheb tublisti aega. Kõigepealt teeb Odyssey Europe ASi juhatuse liige ja üks Novalpina juhtfiguure Stefan Kowski ettekande selle kohta, miks Olympicut ühendatakse. Tema sõnul on praegu grupil Eestis kolm ettevõtet – OEG, Olympic Casino ja Odyssey ning kolme pole väikeses riigis pidada tarvis.
  Foto: Andras Kralla
  Mis puutub uude ülevõtuhinda (1,4 eurot), siis tutvustab Kowski ülipõhjalikult diskonteeritud rahavoogude meetodit, millega ettevõtte õiglane väärtus arvutati. Juuli lõpu seisuga oli ettevõtte väärtus selle järgi 212 miljonit eurot. Kui see aktsiate arvuga jagada, saabki 1,4 eurot.
  Ja siis läheb lahti: Hannes Vallikivi ja Mehis Raud tahavad, et vastataks varem kirjalikult saadetud küsimustele. Koosoleku juhatus tahab teada, kas need saadeti ka põhiaktsionäride esindajale, kuid Vallikivi rõhutab, et otse suheldakse OEGga, mitte Novalpinaga. Stefan Kowski ütleb, et sai küsimused tund aega enne koosolekut ja eesti keeles, nii et vastab ainult lihtsamatele neist. Vallikivi aga ütleb, et kui koosolek on eesti keeles ja suhtlus käib eesti keeles, siis võis eeldada, et ka küsimusi võis eesti keeles esitada.
  Foto: Andras Kralla
  Küsimusi jagub: millist diskontomäära uue ülevõtmishinna puhul arvestati? Kowski ütleb, et selleks oli 13,8%. Millise kapitalistruktuuriga arvestati? Praegusega. Miks ei võetud kalkuleerimisel arvesse probleeme Riia ja Slovakkia kasiinoäris? Aluseks olid äriseadustiku matemaatilised tehted. Kui OEG plaanib laieneda online-ärisse, siis miks ei võetud online-segmenti arvutustel arvesse? Liiga väike on.
  Mehis Raud küsib üle rahva, et kui kõik arvutused on õiged, peaks Stefan Kowski ise olema huvitatud selle hinnaga ettevõtte müümisest.
  Stefan Kowski: ”See ei ole küsimus.”
  Mehis Raud: ”Ma arvan, et on.”
  Küsimused lähevad tulisemaks. Vallikivi uurib, et kui Odyssey on varasemalt markeerinud, et on pärast 2. maid ostnud OEG-lt aktsiaid ja maksnud ka preemiat, siis mis hinnaga need ostetud on. Stefan Kowski vastab, et see ei puuduta arutelu diskonteeritud rahavoogude meetodi üle ja pealegi ta ei tea seda.
  “Me ei aruta siin diskonteeritud rahavoogude meetodit, vaid õiglast hinda,” vastab Vallikivi.
  Stefan Kowski vastab, et Vallikivi kasutas Soome ettevõtte ülevõtmise nõustamisel sama meetodit. Vallikivi märgib publikule, et tegu oli HK Ruokatalo Oy ülevõtmisega 2004. aastal. “2006, get your own facts right,” põrutab Kowski.
  Detaile klaaritakse pikalt, aga lõpuks esitab Vallikivi Invalda Fundi nimel vastuväite. Põhjuseid on kolm ja kõlavad lühidalt järgnevalt: ülevõtupakkumine on arvestatud vale päeva seisuga, ülevõtuhinna arvutamist pole selgelt seletatud ning Ernst & Young pole audiitorina piisavalt meetodi sobivust kontrollinud ja pealegi pole ta hinna kohta selget seisukohta võtnud. Vastuväitele kirjutavad alla veel mitmed kohal viibivad aktsionärid.
  Seejärel saab sõna OEG juht Madis Jääger, kelle käest Mehis Raud küsib, kas ta isiklikult arvab, et kahe kuuga on OEG väärtus 25% kukkunud. “Minu arvamus ei puutu asjasse,” vastab talle Jääger.
  Peale hääletust ja viimaseid küsimusi jäi enamik aktsionäre ja asjaosalisi veel Hiltonisse – juttu jätkus kauemaks. Tõenäoliselt pole viimast sõna selles põnevas loos veel öeldud.

  Olympicu ja väikeaktsionäride vaidluse põhipunktid

  - Väikeaktsionärid ei olnud nõus OEG aktsiate väljaostuhinnaga, milleks oli 1,9 eurot aktsia kohta. Keskmiselt eelistanuks väikeaktsionärid näha 2,3-2,5eurost väljaostuhinda. Praegu pakutav 1,4 eurot on algsest pakkumisest veerandi võrra madalam, investorite soovitust aga ligi poole võrra madalam.
  - Tulekul on äge kohtuvaidlus: Olympicusse jäänud ligi 1200 väikeaktsionäri nõuavad Trigon Asset Managementi eestvedamisel, et enne kui uued omanikud väikeaktsionärid jõuga ettevõttest välja suruda saavad, läheks Novalpina Capitali tütrel Odyssey Europel tarvis 95% olemasolevatest aktsiatest. Novalpina esindajad tuginevad Eesti äriseadustikule, kus on määratud 90protsendine piir. Odyssey Europele kuulus esmaspäevase seisuga 90,01% ettevõtte aktsiatest.
  - Viimastel nädalatel on vaidlused tuliseks muutunud: juunis vaidlustas Trigon kohtus OEG aktsiakapitali suurendamise otsuse, kuna sellega oleks olemasolevate aktsionäride osalust lahjendatud ja Odyssey oleks nõnda oma vajamineva osaluse kätte saanud. OEG ei jäänud võlgu ja vastas 16,3 miljoni euro suuruse kahjunõudega, mis börsiteate järgi on esitatud Trigonile.
  Foto: Andras Kralla
  “Trigoni alusetu hagi tagamiseks kohaldatud meede põhjustab OEG-le kahju, kuna selle tõttu ei ole OEG-l võimalik rakendada tavapärast juhtivöötajate optsiooniprogrammi ega viia ellu äri laiendamise strateegiat aktsiakapitali suurendamise kaudu nagu planeeritud,” teatas OEG möödunud kolmapäeval börsile. Seevastu Trigoni esindaja Hannes Vallikivi ütles Postimehele, et Saksamaal näiteks vaidlustataksegi enamus ülevõtmisi ning OEG-l see tegelikult aktsiakapitali suurendamist ei takista.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tõnu Mertsina: USAs hakkavad intressimäärad tõusma, euroala passib
Praeguse prognoosi järgi Euroopa Keskpank eesoleva kahe aasta jooksul intressimäärasid ei muuda, küll aga lõpetatakse selle aasta märtsis pandeemia mõjude leevendamiseks mõeldud täiendavad suuremahulised varaostud, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Praeguse prognoosi järgi Euroopa Keskpank eesoleva kahe aasta jooksul intressimäärasid ei muuda, küll aga lõpetatakse selle aasta märtsis pandeemia mõjude leevendamiseks mõeldud täiendavad suuremahulised varaostud, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Sõja risk on nafta hinna ajanud seitsme aasta tipptasemele
Nafta hind on tõusnud viimase seitsme aasta tipptasemele, mida analüütikud põhjendavad sõja puhkemise riskiga Ukrainas.
Nafta hind on tõusnud viimase seitsme aasta tipptasemele, mida analüütikud põhjendavad sõja puhkemise riskiga Ukrainas.
Sberbank ostab Stockmanni nime all toimiva Venemaa ettevõtte
Venemaa riigile kuuluv Sberbank ostab AO Stockmanni osaluse Vene ettevõttelt Reviva, kellele Soome börsifirma müüs selle 2015. aastal.
Venemaa riigile kuuluv Sberbank ostab AO Stockmanni osaluse Vene ettevõttelt Reviva, kellele Soome börsifirma müüs selle 2015. aastal.
Ragnar Sass: keegi ei räägi enam, et krüpto kukub nulli
Investor, ettevõtja ja Pipedrive'i kaasasutaja Ragnar Sass rääkis, et krüpto ja sellega seotud tehnoloogiad murdsid viimaste aastate jooksul läbi. Seetõttu pakuvad need huvitavaid võimalusi ka investorile, sealhulgas talle.
Investor, ettevõtja ja Pipedrive'i kaasasutaja Ragnar Sass rääkis, et krüpto ja sellega seotud tehnoloogiad murdsid viimaste aastate jooksul läbi. Seetõttu pakuvad need huvitavaid võimalusi ka investorile, sealhulgas talle.