Rainer Saad • 7. jaanuar 2015 kell 6:54

Investor Toomase edukas aasta

Apple'i aktsia oli mullu Toomase portfellis üks kõige virgemaid.  Foto: EPA

Möödunud aasta oli investor Toomasele edukas, kuna aktsiaportfell paisus uue rekordkõrge tasemeni. Kaasa aitasid sellele nii keskpankade stiimulid, kui ka üldine optimism majanduse osas.

Eelmine aasta oli edukas börsiaasta paljudele investoritele, kuna mitmed aktsiaindeksid tegid uusi rekordkõrgeid tasemeid. Ja kuigi oktoobris võtsid aktsiaindeksid korraks suuna alla, ei tõmmanud see börsipeole pidurit, vaid tõus jätkus muretult kuni aasta lõpuni. Tõenäoliselt võisid kõik investorid rahul olla, kuna aktsiatega sai raha teenida ja tänu keskpankade stiimulitele oli see turvaline viis, sest aktsiate tootlus ületas suuresti hoiuseintresse ja inflatsiooni.

Investor Toomase eelmise aasta edukaim aktsia oli vähetuntud Norra lõhekasvataja Leroy Seafood Group ASA. Esimese investeeringu lõhekasvatajasse tegi Toomas 2013. aasta 25. novembril. Korraga sai siis ostetud 200 aktsiat hinnaga 170 Norra krooni aktsia (aktsiapaki väärtus 4112 eurot). Lõhe maitses Toomasele nii hästi, et ta otsustas 2013. aasta lõpus veel 200 aktsiat juurde osta. Kolmandat korda ostis Toomas lõhekasvatajat eelmise aasta jaanuaris ja siis samuti 200 aktsiat. Viimase ostuga oli Leroy aktsia hind 188 krooni. Aasta lõpuga oli Toomase portfellis 600 Leroy aktsiat, mille väärtus 18 000 eurot. Ühe aktsia hinnaks 271 krooni.

Lõhekasvataja on viimased kaheksa kvartalit järjest teatanud kasumitest, mis on ületanud analüütikute ootusi. Ettevõtte kolmanda kvartali puhaskasum oli 31,35 miljoni eurot, samas kui analüütikud ootasid kasumiks 29,36 miljonit. Praegu on aktsial 13 "osta" soovitust ja 1 "hoia" soovitus. Analüütikute hinnasihiks on 303 krooni, mis tähendab, et aktsial on 11 protsenti tõusuruumi. Investor Toomas praegu küll Leroy aktsia müümise peale ei mõtle, kuna tegemist hea ettevõttega, millel kasvupotentsiaali jagub.

Õunafirma pakkus rõõmu

Rõõmu valmistas ka Apple'i aktsia, mis eelmisel aastal tõusis 42 protsenti. Esimest korda investeeris Toomas Apple'isse 2012. aasta alguses, ostes 15 aktsiat. Ühe aktsia hinnaks oli siis 456 dollarit. Ajapikku on Toomas aktsiaid juurde ostnud ning nüüd on aktsiapaki suuruseks 210 aktsiat, mille väärtus on ligi 20 000 eurot. Aktsiapaki suurust aitas möödunud aastal kasvatada ka Apple ise, kes lõikas enda aktsia seitsmeks ehk tegi 7-1 spliti.

Samas tõotab 2015. aasta tulla Apple'ile hea aasta, sest tulekul on uusi seadmeid. Kõige põnevam neist on ehk Apple'i nutikell, mis peaks poelettidele jõudma esimeses kvartalis. Aasta jooksul tuleb turule ka suurema ekraaniga iPad. Kuigi ka Apple'i konkurendid toovad turule uusi tooteid, on Apple'il ikkagi kindel ja lojaalne kasutajaskond. Lisaks saadab Apple'i tooteid menu kogu maailmas.

Kolmas aktsia, mis Toomasele rõõmu valmistas, oli Microsoft. Aasta algusest tõusis see 28 protsenti ning seda sai oktoobri langust ära kasutades ka juurde ostetud. Microsoft on juba mitu aastat olnud Toomase portfelli raudvara. Praeguse seisuga on aktsial 19 ostusoovitust ja 4 müügisoovitust.

Baltikum tegi tuska

Pisut meelehärmi valmistasid investor Toomasele Balti aktsiad. Toomase portfellis on Leedu rõivaste jaemüüja Apranga ja kasiinofirma Olympic Entertainment Group. Kui Apranga aktsia seisis möödunud aastal paigal, siis Olympicu aktsia langes 8,6 protsenti. Veel eelviimast kuukokkuvõtet tehes võis investor Toomas rõõmustada Olympicu aktsiahinna tõusu üle, mis oktoobris ulatus 2,05 euroni, kuid aasta viimastel päevadel oli see langenud 1,7 eurole.

Balti aktsiad on sel aastal pettumus olnud. Kolmest börsist suutis möödunud aastal ainult Leedu börs plusspoolel lõpetada. Samas ega investor Toomas enda Balti aktsiatest kavatse loobuda. Toomas usub, et uuel aastal võiks oodata Baltikumis aktsiahindade paranemist ning juba mõnda aega kestnud vindumine ja allakäik saab läbi.

Ootused järgmise aasta osas. Tõenäoliselt jääb aasta esimene pool börsidel vaiksemapoolseks ning mingeid suuri ja järske langusi oodata pole. Eelmisel aastal teatas USA keskpank, et võib intressimäärade tõstmisega viivitada. See andis börsidele kindlust juurde ning praegusel hetkel näib, et intresside tõstmine ei ohusta investoreid veel niipea. Keskpankade stiimul hoiab maailma börse üleval ning uuel aastal võib ka Euroopa Keskpank alustada võlakirjade ostmise programmiga.

Tõenäoliselt jätkub ka dollari tugevnemine teiste valuutade osas, kuna USA majandus kasvab oodatust kiiremas tempos ning horisondil on terendamas intressimäärade tõus. Võib juhtuda, et lähima paari aastaga langeb euro ja dollari kurss pariteeti, kui Euroopa Keskpank enda võlakirjade ostmise programmiga alustab.

Börsidele võib aasta esimene kvartal kujuneda võrdlemisi igavaks, kuna jätkub turvaline sõit keskpankade stiimuli harjal. Maailma suurimad börsid ei vääratanud ka Vene-Ukraina konflikti peale ning jätkasid tõusu. Börse võib raputada mõni suurem konfliktikolle Lähis-Idas või Hiina majanduskasvu kokku kuivamine.

Hetkel kuum