Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: müün suure portsu aktsiatest!

09. jaanuar 2017, 11:30
Karu eest peitu. Investor Toomas usub, et aeg on rekordkõrgele tõusnud turgudelt osa kasumist koju tuua.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170109/INVESTOR/170109807/AR/0/AR-170109807.jpg
Ainult tellijale

Olen juba mõnda aega sepitsenud plaani tõsta portfellis vaba raha osakaalu ja kasutada kõigi aegade tippu kerkinud turgu osa kasumi kojutoomiseks – täna alustan oma plaani elluviimist.

See aitab piltlikult öeldes hoida püssirohu kuivana, et languse korral taas positsioone suurendama hakata. Panin konkreetse väljumisstrateegia paika lähtuvalt enda pikaajalisest strateegiast ja eesmärkidest. Selleks analüüsisin põhjalikult läbi iga üksiku positsiooni, kogu portfelli tervikuna ning vaatasin globaalset majanduskeskkonda.

Parem karta kui kahetseda

Samuti võtsin arvesse enda riskitaluvust ning varasemat kogemust. Mida päev edasi, seda enam olen päri LHV pensionifondide juhi Andres Viisemanniga, kes on öelnud, et vahel on parem kolm aastat liiga vara väärtpaberid müüa ja rahasse tõmbuda kui kolm päeva liiga hilja. Eelmise kriisi ajal päästis just kiire tegutsemine mind halvimast.

Legendaarne Soome investor Seppo Saario on täheldanud, et sellistest aktsiatest, mida ei taha enam omada, saab kõige paremini lahti vastuvõetava hinnaga aasta esimestel kuudel. 60 aasta pikkune kogemus on talle tõestanud, et positiivsed ootused on kõrgel vahetult enne, kui börsiettevõte teatab eelmise aasta kasumi. Börsifirmad avaldavad lõppenud aasta majandusaruande üldjuhul veebruaris.

Aktsiate osakaal pole minu portfellis eales varem olnud nii suur kui praegu ning viimaste aastate suurem agressiivsus on end kenasti ära tasunud – ainuüksi mullu kerkis minu portfelli väärtus ligi 17% ehk üle 40 000 euro võrra. Praegu moodustab minu portfellist ligi veerandi raha – veel mõne aasta eest oli raha osakaal portfellis 50% ning sageli enamgi.

Ei pea ennast turuvõluriks

Eriti järsk on olnud minu portfelli väärtuse kasv novembris-detsembris, mil turud pistsid rallima pärast seda, kui USA presidendiks valiti Donald Trump. See käsikäes teadetega tugevnenud majandusnäitajatest on viinud Ühendriikide S&P 500 indeksi uute rekorditeni ja viimasel kauplemissessioonil jäi Dow Jonesil märgilisest 20 000 punkti piirist puudu vaid üks punkt!

Üleüldise eufooria ja sajandi ühe pikima pullituru taustal, ei pea ma end sugugi imemeheks. Kaugel sellest. Börsidel kehtib vanasõna, mis eestindatult võiks kõlada umbes nii: ära aja pulliturgu segamini tarkusega („Don’t mistake a bull market for brains“).

Niisamuti nagu kõige parema käega aktsiainvestoril on tükk tegu pikaajaliselt langustrendis turul tõusule panustades tootlust teenida, annab pulliturg ka täielikule võhikule nii mõndagi andeks.

Mõistagi ei ole piisav põhjus ühestki positsioonist lahkumiseks ainuüksi see, mis tasemel kaupleb aktsia või turg. Segi ei tohiks ajada investeerimist lühiajalise spekuleerimisega! Müügiplaani koostamisel võtsin arvesse nii üleüldist tururiski, erinevate majandussektorite riske kui ka ettevõttespetsiifilisi riske.

Sealjuures pean meeles väärtusinvesteerimise isa ja maailma säravaima investori Warren Buffetti mentori Benjamin Grahami keskseid põhimõtteid: aktsia tähendab osalust reaalses ettevõttes, mille sisemine väärtus ei sõltu aktsia hinnast; turg on pendel, mis igavesti kõigub jätkusuutmatu optimismi ning õigustamatu pessimismi vahel – intelligentne investor on realist, kes müüb optimistidele ja ostab pessimistidelt; iga investeeringu tulevikuväärtus sõltub praegusest hinnast – mida kõrgemat hinda sa maksad, seda väiksemat tootlust sa teenid.

Kõige paremani aitab vanameistri õpetuste järgi riske maandada hoidumine väärtpaberite eest ülemaksmisest ehk nn turvavaru hoidmine, hoolimata sellest, kui põnev üks või teine investeering paistab. Graham on oma möödunud sajandi keskel ilmavalgust näinud raamatus „The Intelligent Investor“ viidanud enda poolt naisteajakirjas antud soovitusele: aktsiaid tuleks valida nagu toidukaupu, mitte nagu parfüümi.

Minu plaan on alljärgnev

Eelnevat arvesse võttes on minu plaan tõsta vaba raha osakaal oma portfellis praeguselt 26% pealt ligi 40% peale. Nii nagu ostutehinguid tasub ajas hajutada, nii kavatsen ka müügitehinguid teha osade kaupa. Selleks müün esmajoones kolmandiku oma Microsofti ja Apple’i aktsiatest, poole Berkshire Hathaway aktsiatest, kaks kolmandikku Ryanairist ning kogu EXSA positsiooni. Pisut kaugemas tulevikus on kavas kriitiliselt üle vaadata ka rekordkõrgele kerkinud Leroy ning Statoili positsioonid, aga ka Balti börside aktsiad.

Kahepeale kokku moodustavad Apple’i ja Microsofti aktsiad minu portfellist enam kui neljandiku. Ei eita, et ettevõtte uus tegevjuht Satya Nadella on tehnoloogiafirma juhtimisega suurepäraselt hakkama saanud. Microsoft on Nadella juhtimise all teinud suuri investeeringuid, jõudmaks pilvetehnoloogiasektori liidrite hulka. Tulemustest on näha, et reformid kannavad vilja, sest suurim kasv tuli viimases kvartalis just pilvetehnoloogia arendamisest. On selge, et nõudlus pilvetehnoloogia järele püsib jätkuvalt suur.

Microsoft on minusugusele pikaajalisele investorile väga hea kombinatsioon – on vähe ettevõtteid, mis näitavad kasvu ja maksavad ka dividendi ning millel on tugev juhatus. See on ka põhjus, miks müün vaid kolmandiku aktsiatest. Aktsia kaupleb kõigi aegade tipus ning isegi, kui majandustulemused on jätkuvalt optimistlikud, paistab suhtarvude järgi ettevõte üsna kõrgelt hinnatud. Sestap ei näe ma aktsiale lähitulevikus ülearu suurt tõusupotentsiaali, mistõttu ei pruugi praegu võimalik saadav tulu kompenseerida võetavat riski.

Tehnoloogiasektor on riskantsem

Seda enam, et sektor ise kuulub riskantseimate sekka – heal ajal on kasv küll kiire, kuid kriisis kipuvad tehnoloogiafirmade aktsiad samuti järsemalt kukkuma. Lisaks on mul USA tehnoloogiasektorist ostunimekirjas Facebook ning Google, mille pikaajaliste väljavaadete suhtes olen samuti võrdlemisi optimistlik.

Üsna sarnastel põhjustel plaanin müüa ka kolmandiku Apple’i aktsiatest. Osa Apple’i aktsiatest müüsin juba mullu suvel, pärast kolmanda kvartali tulemusi. Apple käive ja kasum on mitmendat kvartalit olnud langustrendis ning ühtlasi oli mullu esimene majandusaasta kasumilangus pärast 2001. aastat. Ka ei ole päris selge, mida tooks ettevõttele kaasa USA ja Hiina vaheline kaubandussõda – analüütikute seas leidub nii optimiste kui ka pessimiste. Tõsiasi on aga see, et üha küpsemaks ettevõtteks saava Apple’i kasvuväljavaadetes on Hiinal oluline osa - sealt tuleb pea neljandik müügist, kasv aeglustus läinud aasta lõpus ja konkurents on karm.

Lisaks eeltoodule kordub üha enam analüüsides ja finantsmeedias üks ja sama tõdemus: haip ja elevus Apple’i toodete ümber pole enam see, mis varem. Õunafirma pole juba mõnda aega välja tulnud toodetega, mis lööks pahviks. Seda peegeldavad ka müüginumbrid.

Teisalt annan endale aru, et Apple’i edumaa konkurentide ees on endiselt suur, sest vaatamata kasumi kahanemisele on nad viimase nelja kvartaliga teenitud 45,7 miljardi dollariga USA kasumlikem firma. Apple on kasvatanud dividende, ostnud aktsiaid tagasi ning ettevõttel on vaba raha ligi 200 miljardit dollarit. Tulevikus on ettevõttel kõik eeldused, et saada igati kõbusaks dividendiaktsiaks ning erinevalt Microsoftist ei peegelda aktsia hind ülemäärast optimismi.

Keeran Buffettile selja?

Ka Berkshire Hathaway sisemine väärtus ei pruugi endiselt täiel määral aktsia hinnas peegelduda, kuid poole oma positsioonist teen rahaks sellele vaatamata. Buffetti juhitud konglomeraat on võitnud tugevalt Trumpi rallist, mis on küll aktsionäri vaatenurgast igati tore, kuid ei pruugi olla fundamentaalselt õigustatud. Trumpi presidentuuri kohta on üleüldse endiselt palju spekulatsioone ja ebaselget.

Berkshire’i aktsiad on minu jaoks tõeline pensionisammas, mida kavatsen hoida veel pikki aastaid. Sestap müüngi poole positsiooni ning vaid ühel põhjusel: et tulevikus odavamalt hinnatasemelt investeeringut taas suurendada. Kriiside ja korrektsioonide ajal on Berkshire’i aktsia ajalooliselt lühiajaliselt reageerinud üsna valuliselt ja küllap korrektsioon millalgi ka tuleb. Tõenäosus selleks kasvab iga päevaga. Hoian raha käepärast!

Ka Ryanairi kohta pole mul öelda ühtegi halba sõna – alles läinud kuul kerkis klientide arv mullusega võrreldes 20%, 9 miljonile. Lendude täituvus kasvas 94% peale. Aasta lõikes kasvas vedude hulk detsembri seisuga 15% võrra, 117 miljonile kliendile. Minu esialgne plaan oli Ryanairis ajapikku veelgi osalust suurendada juhul kui soodne ostukoht peaks tekkima.

Tõus on olnud väga kiire

Ettevõtte supertulemused ja Brexti ðokist taastumine on kergitanud aktsia hinda kiiremini kui oleksin julgenud loota. Minu viimasest ostust juuni lõpus on aktsia hind kerkinud enam kui 34% ning see kaupleb ajalooliste tippude lähistel. Aktsiat lahutab analüütikute konsensuslikust 12 kuu hinnasihist 5%. Seega ei pruugi taaskord potentsiaalne võit olla väärt võimalikku kaotust.

Et lennufirmade aktsiad on kurikuulsad oma volatiilsuse poolest, kasutangi praegust optimismi, et osa kasumist koju tuua ning kaks kolmandikku positsioonist müüa, et siis taas ajapikku positsiooni suurendama asuda. Lisaks kirjeldatud tehingutele müün ka Euroopa aktsiatele panustava ETFi – selle otsuse tagamaadest saab pikemalt lugeda siit.

Olen küll muutunud viimasel ajal mõnevõrra ettevaatlikumaks, kuid see ei tähenda, et ennustaksin kohe algavat üleilmselt kollapsi. Sugugi mitte, olen pikas vaates mõõdukalt optimistlik. Analüüsin ettevõtteid ja regioone suure innuga – raha paljulubavate investeeringute tegemiseks on rõõmustavalt palju!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2017, 11:34
Otsi:

Ava täpsem otsing