• Jaga lugu:

  Kümned tuhanded lisaeurod on vaid kättevõtmise asi

  Pole midagi paremat kui pärast koolituse läbimist õpitu positiivset mõju vahetult oma rahakotis tunda.

  See on üks põhjus, miks otsustasin alates sellest aastast ellu kutsuda Investor Toomase Börsiakadeemia, kus teadmisi saavad omandada nii alles alustavad investorid kui ka juba edasijõudnud varajuhid. Eraisikutest ning spetsialistidest ettevõtete omanike ja juhtivtöötajateni.
  Hea investeerimiskoolitus aitab teha läbimõeldud investeerimisotsuseid, maandada oluliselt riske ja kasvatada oma firma väärtust. Miks ma seda nii enesekindlalt väidan?
  Kahe sajandi jagu tõestusmaterjali
  Sest minu väidet toetab enam kui paari sajandi jagu finantsturgude statistikat, aga ka minu enda tagasihoidlik 15 aasta pikkune investeerimiskogemus. Alustasin investeerimisega 2002. aastal ning selle ajaga olen oma 64 000eurose algkapitali kasvatanud ligemale 283 000 eurole. See teeb portfelli keskmiseks aastaseks kasvuks pisut enam kui 10%. Samal ajal pole ma eales riskinud kogu kapitaliga ning minu investeeringud on pidevalt kas või sekundiga realiseeritavad ehk tõeliselt likviidsed.
  Minu isiklik kogemus on vaid kinnitus sellele, mida tõsiseltvõetavad majandusteadlased ja finantsistid juba ammu teavad – kui eesmärk on raha ostujõu säilitamine ja rahahulga kasvatamine, siis kahvatuvad aktsiate kõrval kõik teised populaarsemad varaklassid. Olgu selleks siis kuld või riigivõlakirjad.
  Maailma ühe prestiižsema, Whartoni ärikooli professor, telenägu ja kolumnist Jeremy J. Siegel on oma üleilmses bestselleris „Stocks for the Long Run“ põhjalikult analüüsinud aktsiate käekäiku läbi mitme sajandi ja jõudnud samadele järeldustele: ajaloos pole ühtki 17aastast pikemat perioodi, mil aktsiate reaaltootlus oleks olnud negatiivne. Sama ei saa öelda näiteks võlakirjade kohta. Kuld on investorite rikkust küll hädapärast säilitanud, kuid investeeringuna on see lõviosa ajast portfelli pigem narrinud.
  Siegel nendib, et kuigi aktsiatega pikaajaliselt rikkuse kogumine võib tunduda riskantsem kui võlakirjadega, pole ostujõu säilitamise vaatenurgast midagi tõest kaugemat. „Turvalisim pikaajaline investeering on selgelt olnud hajutatud aktsiaportfell,“ järeldab ta aastatepikkuse uurimistöö pinnalt.
  Investor Toomase Börsiakadeemia pakub maailmatasemel tippteadmist.Foto: Andras Kralla
  Miks aktsiaid riskantseks peetakse?
  Vaatamata mahukale akadeemilisele tõestusmaterjalile, mis räägib pikaajaliselt aktsiatesse investeerimise kasuks, peavad paljud siiski aktsiaid ülearu riskantseks. Sellel on üks hea põhjus: nimelt on aktsiate hinnaliikumine lühiajaliselt küllaltki ennustamatu ja kohati järsk. See loob investorile mulje, justkui pakuks võlakirjad või näiteks mõni populaarne väärismetall rahale paremat pelgupaika.
  Minagi olen oma halvimal aastal, finantskriisi aegu, kaotanud pea 12% kogu oma portfelli väärtusest. Alles eelmise aasta alguses langes minu portfelli väärtus umbes kuu ajaga ligemale 15 000 euro võrra, kuid juba aasta lõpuks olin 40 000 euro võrra rikkam. Portfelli väärtus kerkis 11 kuuga ligi 55 000 euro võrra ning samal ajal seisis üle veerandi minu portfellist rahas. Sellise vara väärtuse lühiajalise kiire kõikumisega peab aktsiainvestor kindlasti arvestama.
  Mina soovitan osa ettevõtte varadest finantsturgudele paigutada juhul, kui kontol on piisavalt vaba raha, mida ei ole igapäevaselt ettevõtte põhiäri kasvu toetamiseks tarvis ning investeerimishorisont on 5 või enam aastat. Sama põhimõte kehtib eraisikutele. Nõnda võite üsna pea tõdeda sarnaselt minule, et läbimõeldud investeerimisotsuseid tehes ja riske mõistlikult hajutades on kümned tuhanded eurod passiivset tulu aastas pelgalt kättevõtmise asi.
  Investor Toomase Börsiakadeemia kalender
  9. septemberAlgajast edukaks investoriks!Kestus: 1 päev. Lektorid: Etalon Varahaldus juhatuse liige ja TTÜ rahanduse dotsent Tõnn Talpsepp ning Finantsinsenerid OÜ juht ja Swedbanki finantsanalüütik Tarvo Vaarmets.Koolituse eesmärk on tõsta osalejate finantspädevust, anda teadmisi erinevate varaklasside kohta ning nendesse investeerimise spetsiifikast. Koolituse läbinu saab hea ülevaate, kuidas investeerimisega alustada, milliseid riske silmas pidada ja kuidas neid hinnata ning kuidas erinevatesse varaklassidesse (sh aktsiad, võlakirjad, tuletisinstrumendid, fondid, ühisrahastus) investeerimist alustada ning vähemalt algtasemel neisse kuuluvaid instrumente hinnata ja nende vahel valida.Lisainfo ja registeerimine: SIIN.
  11. septemberVeebiseminar: Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik praktikas  Lektor: Jaak Roosaare, investor ja investeerimisõpikute autor. Seminari eesmärk on anda osalejatele inspiratsiooni ja oskusi, et alustada investeerimist kinnisvarasse.Lisainfo ja registeerimine: SIIN.
  18. september – 23. oktoober Aktsiatesse investeerimise meistriklassKestus: 11 õhtut.Lektorid: Etalon Varahaldus juhatuse liige ja TTÜ rahanduse dotsent Tõnn Talpsepp ning varahaldusettevõtte KML Invest OÜ juhatuse liige ja Tallinna linna finantsteenistuses linnakassa osakonna juhtivspetsialist Kristjan Liivamägi.Koolituse eesmärk on anda osalejatele teadmisi ning praktilisi oskusi ettevõtete fundamentaalanalüüsist ja investeerimisotsuste tegemise protsessidest ning psühholoogilistest mõjuteguritest.Lisainfo ja registeerimine: SIIN.
  24. – 26. oktooberTehnilise analüüsi praktikumKestus: 9 akadeemilist tundi.Lektor: Etalon Varahaldus juhatuse liige ja TTÜ rahanduse dotsent Tõnn Talpsepp.Koolituse eesmärk on anda teadmisi tehnilisest analüüsist ning selle meetodi rakendamisest investeerimistehingute ajastamisel.Lisainfo ja registeerimine: SIIN.
  4. novemberInvesteerimise tööriistadKestus: 1 päev. Lektorid: Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets, Investor Toomas.Koolituse eesmärk on muuta koolituse läbinute jaoks investeerimisotsuste tegemine lihtsamaks ning vähem aeganõudvaks kasutades erinevaid tööriistu nii investeerimisideede leidmisel kui investeeringute analüüsil.Lisainfo ja registeerimine: SIIN.
  7. – 9. novemberOptsioonide meistriklass - alustajast meistriksKestus: 9 akadeemilist tundi.Lektor: Etalon Varahaldus juhatuse liige ja TTÜ rahanduse dotsent Tõnn Talpsepp. Koolituse eesmärk on anda osalejatele teadmised optsioonide ja nende kasutamise alustest, tutvustada erinevaid optsioonistrateegiaid ning anda osalejatele tööriistad ja vajalikud oskused nende kasutamiseks ja optsioonistrateegiate hindamiseks.Lisainfo ja registeerimine: SIIN.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Robert Sarv: palun terve inimese passi
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
USA majanduskasv alla ootuste; börsid sellegipoolest plussis
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
Soome sai täna kirja 765 koroonanakatumist
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.
Kui kasv jätkub, siis augusti lõpus võib oodata 2000 nakatunut päevas
Üritustel osalevate inimeste arvu piiramiseta saame näha septembri keskpaigal juba kuni 2500 haigestunut päevas, kõlas terviseameti pressikonverentsil.
Üritustel osalevate inimeste arvu piiramiseta saame näha septembri keskpaigal juba kuni 2500 haigestunut päevas, kõlas terviseameti pressikonverentsil.