Äripäev • 11. jaanuar 2019 kell 4:00

Keskerakonna sisemine puhastumine peab algama juhtidest

Peaminister Jüri Ratasest on silmakirjalik teha nägu, nagu ei oleks ta kunagi kuulnud Keskerakonna hämaratest rahastamisskeemidest, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Foto: Anti Veermaa

Sel nädalal ETV eetrisse jõudnud dokumentaalfilm Eesti lähiajaloo vastuolulisest, kuid vaieldamatult ühest mõjukamast poliitikust Edgar Savisaarest tõstis muu hulgas taas fookusesse erakondade rahastamise teema. Savisaare kauaaegsel juhtimisel korruptsioonierakonna maine saanud Keskerakond on nüüdseks uue esimehe käe all tõestanud küll oma valitsuskõlbulikkust, kuid vanade pattude tunnistamisest siiski hoidutakse.

Äripäev leiab, et kui Keskerakond soovib tõepoolest Savisaare pikast varjust välja astuda ja puhastunult edasi minna, tuleb kõigepealt tehtud vigu tunnistada ja kapid vanadest luukeredest tühjaks teha.

Sajandi algul poliitikateatri kulisside taga liikunud inimesed kinnitavad, et kilekotirahaga puutusid küllap kokku kõik toonased erakonnad, eriti terav oli probleem aga kahes suuremas – Keskerakonnas ja Reformierakonnas. Reformierakonna hämarad rahastamisskeemid tõi 2012. aastal avalikkuse ette Silver Meikar. Kuigi Silvergatena tuntuks saanud skandaal lõpuks kedagi kohtu ette ei viinud, jäi sellest nii valge kampsuniga Kristen Michali kui ka mitme teise reformierakondlase rinnaesisele siiani nähtav rasvase ämmaraha plekk.

Savisaar nõudis kogu tähelepanu

Keskerakonna puhul oli samal ajal korruptsioonist ja hämaratest skeemidest rääkimine ajakirjanduses igapäevane teema. Erakonna esimees Savisaar oli märksa karmimate süüdistustega uurimise all ja kui Mart Viisitamm või Tarmo Lausing midagi ka kilekotirahast rääkisid, jäi see suuresti Savisaare teiste tegude varju. Ta oli lihtsalt liiga suur märklaud, et ajakirjandusel teiste ja väiksemate jaoks pikalt tähelepanu ja laskemoona oleks jätkunud.

Nüüd aga on Savisaar riigikohtu otsusega mängust väljas. Vana ja haige mees jäi põdura tervise tõttu korruptsioonis süüdi mõistmata, kuid ühtlasi jäid nii tema kui kogu erakonna patud ühiskonna jaoks lunastamata. See töö tuleb nüüd ära teha erakonna uutel juhtidel. Erakonna esimees, peaminister Jüri Ratas on aga korduvalt kinnitanud, et tema Keskerakonna kunagiste hämarate rahastamisskeemidega kuidagi seotud ei ole olnud – vähe sellest, ta isegi ei tea neist midagi.

Ei näe, ei kuule?

Ta on küll tõepoolest olnud erakonna juhtimisega pikalt seotud ja teinud ka ise erakonnale suuri, oma toonast kuusissetulekut tunduvalt ületavaid annetusi, kuid seda kõike omaenda rahast, oma kõhu kõrvalt ja perekonna arvelt. Isegi kui Jüri Ratas ise on nii aus mees, siis ei ole Äripäeva jaoks usutav, et ta lisaks on leebelt väljendudes ka nii ükskõikne või naiivne, et kõigi nende aastate jooksul erakonna ladvikus olnuna ei näinud ega mõistnud, kuidas toimus valimiskampaaniate rahastamine.

Silmakirjalik on ka Ratase soovitus kõigil hämarate rahastamisskeemidega seotud isikutel uurimisorganite poole pöörduda. Keskerakonna puhastamine ja Savisaarest jäänud korruptiivse mõttelaadi murdmine ei ole uurimisorganite ülesanne, sellega peab hakkama saama erakond ise. Ja alustada tuleks erakonna juhtidel iseendist.

Hetkel kuum