Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Põrkepall jäi kinni püüdmata

18. juuni 2018, 15:00
Brenti toornafta hind põrkas üles.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180618/TRADER/180619693/AR/0/AR-180619693.jpg

Nii kui lugesin uudist, et Hiina kehtestas USA naftale tollimaksu, teadsin, et toornaftas on suuremat liikumist oodata. Liikumine oligi, aga ma osutusin selle kinnipüüdmiseks liiga aeglaseks.

Teatavasti alustas Donald Trump Hiinaga kaubandussõda, kehtestades osale Hiina kaupadest tollimaksu. Seda uudist on juba küllalt kommenteeritud; ma lisan vaid seda, et mulle ei tundu olema nutikas mõte norida tüli tüüpidega, kelle taskus on enamik minu võlakirjadest.

Täpselt just selline USA ja Hiina suhe ongi. Aga eks Oranž Don teab hästi, mis ta teeb, ükskõik, kelle huvides ta siis parasjagu seda teebki.

Hiinlased andsid vastu

Igatahes tulid hiinlased lagedale vastumeetmete plaaniga rakendada tollimaksu USA kaupadele ning toornafta on peamine ja enam-vähem ainus kaup, mis USAst Hiinasse tuleb – kõik muu liigub vastassuunas.

Et USA on maailma suurimate naftatootjate arvestuses rebinud end juba Saudi Araabiast mööda Venemaa järel teisele kohale ning et USA nafta peamised tarbijad ongi hiinlased, on kohe esimene mõte, et selle uudise peale peaks nafta hind kukkuma.

Nii juhtuski: Põhjamere Brenti toornafta barreli hind vajus reedel 75,5 dollari juurest kaks dollarit allapoole ning nädalavahetusel veel ühe, 72,5 dollarile. Siinkohal jõudis vist kõigile aga kohale, et naftaäri on tegelikult globaalne äri ja kogu globaalne nõudlus ei muutu sellest kröömikestki, et ostjale A müüja B nägu ei meeldi.

Reaktsioon jäi aeglaseks

Tehakse äri lihtsalt teiste partneritega, ostja C ja müüja Dga, kelle endised partnerid otsivad endale omakorda järgmised. Ühesõnaga ringtants, mille lõppsumma ei muutu.

Seega ei tohiks ka hind muutuda. Ja nii kui ma olin selle mõtte lõpuni mõelnud ja tahtsin naftas pikka positsiooni võtta, oli Brenti hind juba 74 dollarile kerkinud. Põrge toimus, aga ma olin liiga aeglane, et seda kinni püüda.

Noh, ehk läheb järgmisel korral paremini. Juba legendaarne kaupleja Jesse Livermore alias Larry Livingston ütles, et ükski kaupleja ei jõua kõigisse tehinguisse minna ega peakski seda üldse püüdlema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. June 2018, 14:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing