Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Unistusi ellu viies

  Sylvesteri väikeaktsionäride seas oli üksjagu neid, kes tänu aktsiate müügist laekunud rahale said ellu viia oma unistuse – loobuda palgatööst ning alustada eraettevõtlusega.

  „Mina ei jäänud edasi töötama Stora süsteemi, mul oli kohe plaan oma käe peal edasi minna,“ räägib kunagise OÜ Pärnu Puiduterminal meister Raivo Jürgenson. „Asutasin transpordifirma OÜ Priim, kümme aastat tegelesin sellega. Ostsin kallurautod, liigutasin kruusa, liiva ja mulda.“
  Praegu on Jürgenson pensionil, ent töötab Pärnu eakate avahoolduskeskuses invabussijuhina. Juttu temaga ajame ühel hommikupoolikul invabussis Pärnus Port Arturi parklas. Jürgensonil on järgmise kliendi juurde sõitmiseks pool tundi aega.
  Oma firma müüs ta mõned aastad tagasi olude sunnil maha. Üheks põhjuseks oli masujärgne aeg ja teiseks terviseprobleemid.
  „Tallinna haiglas öeldi mulle, et kui tahad vanaisa edasi olla, siis roni ratta otsast alla ehk roni kallurauto roolist alla,“ seletab ta. „Kodus pensionärina niisama istuda ei tahtnud ja nii ma invabussijuhi ametit peangi. Siin bussis on pehme istuda, ei tee seljale liiga.“
  Miiduranna sadamas laadimistöid teostanud kunagise Puidutehingute ASi juhataja Leopold Garderi kinnitusel tema suurtehingu tõttu töökohta ei kaotanud, sest tal oli juba tol ajal olemas ka teine töökoht. „Mul on õnnestunud kogu aeg mitut töökohta korraga pidada,“ lisab Garder. „Sylvesteri tippjuhid teadsid väga hästi, et ma samal ajal töötasin ka Miiduranna Sadamas.“
  Koos kompanjon Aarne Jõgimaaga on Garder alates 1993. aastast üles ehitanud nn Miiduranna grupi, kuhu kuulub neli firmat. „Puidutehingute AS loodi selleks, et Sylvesteri saeveskites tekkivat tselluloosihaket eksportida suurte laevadega. Senini laaditi väikeseid laevu ja kaotati transpordis raha,“ seletab Garder.
  Küsimusele, kas Sylvesteri osaluse eest saadud raha aitas oluliselt turgutada Miiduranna grupi ettevõtteid, vastab Garder: „Eks seda raha sai ka tuulde lastud. Ettevõtluses on ju paraku nii, et kümnest ärist kaks õnnestub.“
  Palgatöölt ära
  Kunagise Forestex Pärnu ASi Tõrva osakonna juhataja Ain Juurikase sõnul aitas Sylvesteri aktsiate eest saadud raha teda talu pidamisel tublisti. „Sain näiteks kuivati liisingu kinni maksta,“ ütleb Juurikas ja lisab, et tegelikult pidas ta FIEna talu juba enne seda, kui ta omal ajal üldse Forestexi tööle sattus. Juurikas kasvatab Valgamaal Helme vallas asuvas Jõekääru talus peamiselt teravilja, rapsi ja hernest.
  Pärast Sylvesteri mahamüümist kaotas Juurikas oma senise palgatöö, õigemini loobus Stora Enso süsteemis edasi töötamast. „Mulle Stora pakkus küll töökohta, aga see ei olnud enam kontoriga Tõrvas, vaid Viljandis,“ selgitab ta. „Kuna samal ajal tuli mulle pakkumine metsavarumisfirmast UPM-Kymmene Forest ja see oli kontoriga Tõrvas, jäin ma mingiks ajaks samasse kontorisse, kus seni olin, ainult tööandja oli teine.“
  Taluperemees Juurikas tegeleb aeg-ajalt mingil määral ka oma endise tööga. „Olen sõltumatu mõõtja ja käin Otepääl vineeritehases nende tellimusel kasepakke mõõtmas ning analüüse tegemas,“ täpsustab Juurikas.
  Kasepuitu saagiva ja töötleva ASi Aravete Saeveski endine tootmisdirektor ja hilisem juhataja Marek Padari kinnitab samuti, et sai eraettevõtluseks algkapitali tänu sellele, et kuulus Sylvesteri väikeaktsionäride ringi. „Aga ma arvan, et raha kõige olulisem ei olegi, olulisem on tutvusringkond ja ühisjõu ärakasutamise oskus,“ rõhutab ta. „Ma olen mingil määral samas pundis sees, tegelen jätkuvalt kasepuiduga.“ Padari ainuomandis olev OÜ TPMV Detail asub Vändras ja toodab kasepuidust tüübleid ning mööblikomponente.
  Metsavarumisfirma ASi Pärnu Mets endise asejuhataja ja metsameistri Kalev Kruusma sõnul on Sylvesteri aktsiate müügist saadud raha aidanud tal majandusraskused üle elada. „ Ma arvan, et tänu sellele, et ma sinna ree peale sain (Sylvesteri aktsionäriks – toim), on minu elu kergemini läinud,“ lausub ta. „Kui olid rasked ajad ja raha kuskilt peale ei tulnud, oli arvelt vähemalt midagi näpistada.“ Kruusmaa firma OÜ Avameri osutab endistele eksylvesterlastele kuuluvale nn Karo grupile metsatehnika korrashoiu ja konsulteerimise teenust.
  Elukooli õppetunnid
  Samas võis ootamatult sülle kukkunud suur rahasumma Sylvesteri endistes aktsionärides tekitada eufooriatunde, et kõik läheb kogu aeg üha paremaks. Inimestel tekkis investeerimisvajadus ja -tahe, aga paraku ka põhjendamatu optimism.
  „See optimism maksis kohati valusalt kätte, sest kõik plaanitud asjad ei tulnud niimoodi välja, nagu tahtsid,“ nendib OÜ Karo Mets juht Runo Ruubel. Tema kompanjon Meelis Lippe lisab, et küllap on kõrvetada saanud paljud, sealhulgas ka nemad. „Ega eestlaste tarkusesõna asjata ütle, et tee seda, mida oskad, ja jäägi seda tegema,“ muigab Lippe. „Võib ju arvata, et kõrvaltegevusena on näiteks kinnisvara vägagi magus, aga ei pruugi olla. Kui teed seda, mida oskad, on hästi.“ Kunagise metsavarumisfirma ASi Karo Mets juhid Runo Ruubel ja Meelis Lippe asutasid  2007. aastal samanimelise osaühingu ning jätkavad metsavarumisega.
  Paljud Sylvesteri endised aktsionärid, kellega selle lugudesarja asjus vesteldud, pidasid kontsernis töötamise aega tõeliseks elukooliks. Samuti toonitati korduvalt, kuivõrd karismaatiline inimene on kunagise Sylvesteri üks asutajaid ja käimatõmbajaid Mati Polli. Ta oskab inimesi motiveerida ja panna ühise eesmärgi nimel tegutsema.
  Olgu selle tõestuseks kunagise OÜ Pärnu Puiduterminal meistri Raivo Jürgensoni pajatatud meenutuslugu aastast 1998. Aasia finantskriis mõjutas ASi Sylvester olukorda sedavõrd, et ettevõttel nappis palgaraha. Mati Polli sõitis mööda Eestimaad ringi ja kohtus osakondade ning tütarfirmade töötajatega.
  „Mati ütles, et väga tuuga on rahadega, ja küsis otse, kas me oleme nõus palga 25-protsendilise vähendamisega tingimusel, et hiljem saame kärbitud palgaosa koos preemiaga tagasi,“ meenutab Jürgenson omaaegset kohtumist Pärnu Puiduterminalis. „Me olime nõus. Kusjuures tegu oli suusõnalise kokkuleppega, kusagile paberile keegi meist allkirja ei andnud. Ja muidugi saime me lubatud raha ikka väga suure kuhjaga järgmise aasta lõpus tagasi.“
  Kunagise metsavarumisfirma ASi Valga Mets metsameistri Jaanus Lehese sõnul oli Sylvesteri kontsern tõesti selline, kus kõik töötasidki kui üks pere. „Minu jaoks oli Sylvesteris töötamine omamoodi elukooliks, haris kõvasti ja on aidanud mul luua töiseid kontakte edaspidiseks.“ Lehes töötab alates 2007. aastast ASi Toftan palgiostujuhina.
  Kunagise metsavarumisfirma AS TOP Sylvester juhatuse liikme Kaido Saare sõnul töötas ta Sylvesteri süsteemis üle kümne aasta. „Igavaks ei läinud kunagi ja seda tänu juhtkonnale,“ sõnab Saar. „Iga paari aasta tagant usaldati mulle mingi uus väljakutse.“ Praegu töötab Saar energiapuu spetsialistina pelletitootmiskontsernis AS Graanul Invest.
  „Sylvesteri inimeste kogumil, mida teatud mööndustega võis ka sõpruskonnaks nimetada, oli päris suur väärtus,“ võtab personaliteema kokku kunagise metsavarumisfirma ASi Virupuu juhataja Kalmer Visnapuu, praegune edukas lihaveisekasvataja. „Arvan, et ükskõik, mida see kamp, kes me parimatel päevadel Sylvesteri suure nõupidamislaua taga koos olime, oleks ette võtnud, oleks õnnestunud peaaegu igal alal.“
   
   
  Äriregistris on Sylvesteri avalike dokumentide hulgas Sylvesteri aktsionäride 30. septembril 2002 toimunud erakorralise koosoleku protokoll.
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Kakskeelse Eesti visa, aga pöördumatu lõpp
Eestis on, sarnaselt teiste riikidega, vähemalt Ida-Euroopas, aset leidmas ajalooline mentaalne nihe, mis puudutab suhtumist vene keelde ja Russki Miri laiemalt, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Eestis on, sarnaselt teiste riikidega, vähemalt Ida-Euroopas, aset leidmas ajalooline mentaalne nihe, mis puudutab suhtumist vene keelde ja Russki Miri laiemalt, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
USA aktsiaturg tõusis neljandat nädalat järjest
USA aktsiaturg lõpetas reedel nädala tugeva tõusuga, kui investorite kindlust turgude osas on kasvatanud oodatust madalamad inflatsiooninumbrid, mis näitavad, et inflatsiooni tipp võib olla juba seljataha jäänud. Nii S&P 500 kui Nasdaqi indeks tõusid neljandat nädalat järjest, vahendab Reuters.
USA aktsiaturg lõpetas reedel nädala tugeva tõusuga, kui investorite kindlust turgude osas on kasvatanud oodatust madalamad inflatsiooninumbrid, mis näitavad, et inflatsiooni tipp võib olla juba seljataha jäänud. Nii S&P 500 kui Nasdaqi indeks tõusid neljandat nädalat järjest, vahendab Reuters.
Reaalajas börsiinfo
Jaanus Vihand: kui iseloomud ei klapi, siis koostööd ei tule
Mitu aastat Coop Eestit juhtinud, siis Margus Linnamäe kutsel Apollo Grupi etteotsa läinud ning sealt idufirmasse Eurora lahkunud Jaanus Vihand soovis enne A. Le Coqi juhi positsiooni vastu võtmist näha, kuidas ettevõtte nõukogu tasandil suhted on.
Mitu aastat Coop Eestit juhtinud, siis Margus Linnamäe kutsel Apollo Grupi etteotsa läinud ning sealt idufirmasse Eurora lahkunud Jaanus Vihand soovis enne A. Le Coqi juhi positsiooni vastu võtmist näha, kuidas ettevõtte nõukogu tasandil suhted on.
Vene kodanike sisenemist Eestisse piiratakse juba tuleval nädalal
Eile kiitis valitsus heaks sanktsiooni, millega piiratakse Venemaa kodanikele Eesti viisade väljastamist. Nüüd on teada, et Vene kodanikud ei saa üle piiri alates 18. augustist.
Eile kiitis valitsus heaks sanktsiooni, millega piiratakse Venemaa kodanikele Eesti viisade väljastamist. Nüüd on teada, et Vene kodanikud ei saa üle piiri alates 18. augustist.
Eesti lahkub Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ning Hiina koostööformaadist
Eesti otsustas edaspidi mitte osaleda Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ning Hiina ehk 16+1 koostööformaadis, kirjutab välisministeerium pressiteates.
Eesti otsustas edaspidi mitte osaleda Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ning Hiina ehk 16+1 koostööformaadis, kirjutab välisministeerium pressiteates.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.