Artikkel
 • Moes on naturaalne, suurte lillede ja klassikalise mustriga tapeet

  Klassikaline Morris & Co tapeet sobib oma traditsiooniliste puuvilja-, lille- ja loomamustritega igasse ajastusse.Foto: Andy Gore Ltd

  Kui veel mõned aastad tagasi eelistasid inimesed oma kodu seintel näha paberist või bambusest tapeeti, siis tänaseks on lemmikuks saanud kulumiskindel ja puhastatav fliismaterjal. Geomeetriliste ja sümmeetriliste vormide ees võtavad aga võimust suureformaadilised lilled ning klassikalised mustrid. Lähemalt räägib elustiilisalongi Muster sisekujundaja Katariina Kalda.

  „Tapeedi osas on olnud muutused tõesti tohutud, sest materjalid muutuvad aina paremaks ning inimesed aina teadlikumaks. Õhuke, kuluv ja pleekiv pabertapeet on vahetatud välja paberist ja kangast valmistatud fliistapeedi vastu, mis on tegelikult tõesti mugav ja kindel valik,” ütleb Kalda. Fliistapeet ei vaja nii ideaalselt aluspinda kui paberist tapeet, seda on lihtne paigaldada, sest materjal ei veni ning liim kantakse otse seinale. Fliis on pleekimiskindel, pikaaegne ja seda on lihtne puhastada.
  Väga oluliseks on tapeedivalikul saanud naturaalsus. Mäletate vinüültapeete, mille lõhn võis veel mitu aastat ruumis levida? Või inetut libedat vakstut? Selliseid materjale enam oma koju ei soovita. Oluliselt suurem huvi on hoopis ökojalajälje vastu ehk siis tähtsaks on muutunud nii toote looduslikkus kui ka tapeedivalmistamise tehnoloogia rohelisus. Selles vallas on lipulaevaks kindlasti Omexco, mida valmistatakse tellimusel käsitööna, kasutades paberit, metallipuru, liiva ja muid naturaalseid materjale.
  Stiililt on moes Kalda sõnul suureformaadilised lillemustrid, mis on välja vahetamas varem populaarseid geomeetrilisi ja sümmeetrilisi vorme. Samuti on jätkuvaks trendiks klassikaline tapeet, näiteks Morris & Co sobib oma traditsiooniliste puuvilja-, lille- ja loomamustritega igasse ajastusse.
  Toonidest on eelistatud kõik looduslähedane nagu terrakota ehk oranžikad, punased, liivakarva kollased ning looduserohelised toonid. Uuemate tapeedikollektsioonide seast leiab just enamasti seda värvi seinakatteid.

  Aktsenti andev sein on minevik

  „Uueks trendiks on, et kogu ruum on kaetud sama tapeediga,” ütleb Kalda, lisades, et üks aktsenti andev toasein on saanud minevikuks. „Aga muidugi on maitsed erinevad – on neid, kes lubavad sisekujundajal end üllatada ning lähevad moega kaasa, nagu oli heleda ja valgusküllase Skandinaavia stiiliga, mis aastaid tagasi Eestimaa vallutas. Samas on mõni inimene oma maitses ja soovis järeleandmatult kindel ning neid moevoolud ei mõjuta. See on väga tore, sest erinevus rikastab ning nii ongi iga kodu omanäoline ja huvitav!”
  Üldiselt „väsivad” inimesed ühest toailmest umbes kaheksa aastaga ning jõuavad tapeedivahetuseni 10 aasta pärast. Trendid vahetuvad kiiremini, uus suund läheb moest umbes kuue aastaga. „Eks trendist lähtutud tapeedist väsitaksegi kiiremini, kuid moest olulisem on ikkagi ruumi jaoks õige seinakattematerjali valimine. Tapeete on erinevate mustritega, heledaid ja tumedaid toone, väga efektseid, struktuurseid, matte ja läikega. Kui suuremate ruumide puhul pole valik nii komplitseeritud, siis pisikeste magamistubade, pimedamate tubade ning kitsaste koridoride puhul tasub eelistada läikivaid tapeete, mis muudavad ruumi avaramaks ja õhulisemaks ning annavad oma mustriga seintele mängulisuse, mida on hea omakorda valgusega rõhutada,” annab sisekujundaja nõu.
  Rääkides esikutest, köökidest, tualettruumidest ja vannitubadest, on aastaid seal kindlaks valikuks olnud keraamiline plaat hakanud asenduma teiste materjalidega nagu krohvid, niiskuskindel mikrotsement ning tapeedid. Kuna uued tapeedid on tõesti hästipuhastatavad ja annavad oma mustrite ning toonidega suurepärase valiku, on see lihtne võimalus muuta iga ruum põnevaks ning kirevaks. „Kui ruum on üliväike, ei saa seda ka läbi mustri pisemaks muuta, vastupidid – hoopis ägedamaks teha,” kinnitab Kalda, kes julgustab kuulama sisekujundajaid. „Tegelikult väike ruum nagu magamistuba või esik on valgeks värvituna igav. Mina soovitaksin pigem olla elutoas tagasihoidlikum, sest seal veedetakse palju enam aega ning liigne kirevus võib ära tüüdata ning väsitama hakata.”

  Metallist detailid teevad mööbli moodsaks

  Zuiver
  Elustiilisalong Muster esindab kahte üle maailma tuntud mööblibrändi, mis on trenditeadlikud, originaalsed ning kvaliteetsed, kuid samas hinnalt kättesaadavad igale perekonnale. Mööblitootja Zuiver tooteid iseloomustab värskus ja nooruslikkus, tegemist on tulevikku suunatud, uusi materjale, tehnikaid ja disaini kasutava mööblisarjaga.
  Dutchbone on inspireeritud maailma eri paikadest, asjadest, millel on oma käekiri ja hing.
  „Nii Zuiveri kui ka Dutchbone puhul võib esile tuua nende head vaistu ja teadmisi mööbliturust ning huvitavaid disaininüansse. Tänane mööblimood on mõjutatud eelkõige puidust ja metallist, andes toodetele efekti mustade või kuldsete peenete ühendustorude ja jalgade näol, mis muudavad mööbli minimalistlikuks ja õhukeseks. Suund on tumedate toonide poole ehk moes on must ja tumepruun,” kirjeldab Kalda. Ta lisab, et siiski riiulite moest hakkab nimetatud õhulisus vaikselt taanduma, sest tegelik elu näitab, et palju riiuleid on ajakirjas väga efektne, kuid praktilises elus võtab nende korrashoidmine liialt aega.
  Samas on mugavad ja praktilised õhulised klaaslauakesed, sest neid on tänu kergusele ja väiksusele vajadusel hea integreerida erinevatesse pisikestesse ruumidesse abilauaks. Klaasist metalljalgadega lauakesed annavad toale juurde peegeldust ja õhulisust.
  Mööbli furnituuri osas on trend samuti minimalistlik ning seda nii köögis, magamistoas kui ka elutoas. „Kapiuksed ja riiulid on hästi lihtsad ja sageli päris käepideme ning nuppudeta. Moes on mugav push-to-open-süsteem ning kadumas on materjalid, millele jäävad peale sõrmejäljed. Ka mööbli puhul eelistatakse naturaalseid materjale või nende imitatsiooni, näiteks võib tuua komposiitmaterjalid nagu pressitud värvilised kivid. Au sees on loomulik puit oma eheduses ehk koos soonte ja oksaaukudega, väikese kulumise ning laikudega. See pigem tõstab mööblieseme väärtust!”
  Cascamance - Manille

  Kangaste puhul ruulib endiselt samet, valgustite osas boheemlaslik stiil

  Nii pehme mööbli kui ka kardinate puhul on kõige populaarsem materjal endiselt samet. Aga ka siin on inimeste teadlikkus tõusnud ning osatakse küsida lihtsalt puhastatavaid materjale, mis ei imaks vett sisse ning hülgaksid mustust. Kõrgete jalgadega diivanid on vahetunud madalamate vastu, voodiraamide puhul eelistatakse kangaga kaetud pehmeid ja mugavaid tugesid.
  Värvide osas tapeetide ja pehme mööbli toonid kattuvad – ikka looduslähedased toonid, punakad, kollakad, rohekad. „Mida julgem otsus, seda enam hiljem rahul ollakse,” arvab Kalda. „Samamoodi on valgustite puhul – boheemlaslik stiil, vilditud, rotang või suuremõõduline punutis võib tunduda liiga silmapaistev, aga on moes. Taanduma hakkab aga näiteks varasemalt väga moes olnud džungli- ja palmitemaatika ning tööstuslik stiil. Klaaskuplid on see-eest aga ajatud.”
  Mustri salong asub Tallinnas Pärnu maantee 139A.
  Elustiilisalong Muster püüab alati käia trendidest sammukese eespool. Igal neljapäeval toimub salongis etteregistreerimisega tasuta nõustamised, kus sisekujundaja annab klientidele professionaalseid soovitusi mööblist, tapeedist ja kardinatest valgustiteni ning aksessuaarideni.
  Mustri salong asub Tallinnas Pärnu maantee 139A.
  E-R 10-19
  L 11-18
  P SULETUD
Euroopa patendiameti president: meil on põhjust tähistada leiutajate läbimurret
Aasta tagasi kasutusele võetud Euroopa ühtne patendisüsteem on näidanud, et kui Euroopa ühendab jõud, siis suudab ta terves maailmas edukalt konkureerida, kirjutab Euroopa patendiameti president António Campinos.
Aasta tagasi kasutusele võetud Euroopa ühtne patendisüsteem on näidanud, et kui Euroopa ühendab jõud, siis suudab ta terves maailmas edukalt konkureerida, kirjutab Euroopa patendiameti president António Campinos.
Luksusvilla Hispaanias, kahtlane Excel ja kadunud arved: need on idufirmade punased lipud
Investorina idufirmasse raha paigutades on ülioluline teha selgeks, kuidas ettevõttes finantsjuhtimist korraldatakse ja raamatupidamist korras hoitakse. Spetsialistide sõnul esineb siin sageli ohtralt punaseid lippe, mis hilisema läbikukkumise eest hoiatavad.
Investorina idufirmasse raha paigutades on ülioluline teha selgeks, kuidas ettevõttes finantsjuhtimist korraldatakse ja raamatupidamist korras hoitakse. Spetsialistide sõnul esineb siin sageli ohtralt punaseid lippe, mis hilisema läbikukkumise eest hoiatavad.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Väikeettevõtjate esindaja loodab kliimaministeeriumile
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kristina Judina: mida teha, kui tubli inimese karjäär „jääb kinni“?
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Veskimägi: aastal 2030 võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla miljard
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
FT: Euroopast ja USAst tõrjutud Hiina autotootjatel on uus eesmärk: kogu ülejäänud maailm
Sellal kui USA ja Euroopa soovivad kaitsetollidega Hiina autotootjad välja tõrjuda, on viimased võtnud sihikule hoopis suurema ala: kogu ülejäänud maailma.
Sellal kui USA ja Euroopa soovivad kaitsetollidega Hiina autotootjad välja tõrjuda, on viimased võtnud sihikule hoopis suurema ala: kogu ülejäänud maailma.
Operaili ostjaks pakutakse Soome äri ostjat
Soome sotsiaalmeedias ja investeerimisfoorumites arutatakse, kas Eesti riigifirma Operaili võiks ära osta nende börsifirma Nurminen Logistics, kes juba tükikese ettevõttest endale sai.
Soome sotsiaalmeedias ja investeerimisfoorumites arutatakse, kas Eesti riigifirma Operaili võiks ära osta nende börsifirma Nurminen Logistics, kes juba tükikese ettevõttest endale sai.
Alexela emafirma ostab Vene miljardärile kuulunud Läti vedelgaasi müüja “Ei saa öelda, et läbirääkimised oleks väga lihtsad olnud”
Heiti ja Marti Hääle suurosalusega AVH Grupp ostab Läti vedelgaasi müüja SIA Latvijas propāna gāze, mille mullune müük ulatus 130 miljoni euroni.
Heiti ja Marti Hääle suurosalusega AVH Grupp ostab Läti vedelgaasi müüja SIA Latvijas propāna gāze, mille mullune müük ulatus 130 miljoni euroni.