3. detsember 1995 kell 22:00

USA rahailm ootab vabariiklaste eelarvevõitu

USA hiljutisel avaliku arvamuse küsitlusel päriti inimeste käest, kas riigi eelarvepuudujääk on president Clintoni valitsemise ajal kasvanud või kahanenud. Iga teine arvas, et kasvanud, ja iga kuues, et kahanenud. Tegelikult oli õigus igal kuuendal.

Kui vaadelda Ühendriike Euroopa Liidu konvergentsikriteeriumide järgi, siis eelarvepuudujääk mahuks lubatud kolme protsendi piiresse RKTst, inflatsioon samuti, ainult välisvõlg oleks suurem kui 60% RKTst. Üldjoontes võib öelda, et maailma tugevaima majandusega riik on väga sarnane ELi keskmisega, ehkki absoluutne rahamass on Euroopa üksikute riikide omast tunduvalt suurem.

USA välisvõlg on paisumas üle 4900 miljardi dollari. See on USA vabariiklastele samasugune unelmate piir nagu eurooplastele 60% RKTst, ehkki ameeriklaste puhul on tegemist 70 protsendiga RKTst.

Üldpilgul tundub USA lõppeva 1995. a rahandusaasta eelarvepuudujääk tohutu ehk 163,8 miljardit dollarit, kuid RKTst moodustab see üksnes kaks protsenti ja eelarve lõppsummast umbes 10%.

Teatavasti jõudsid vabariiklased ja president hiljutises eelarvevaidluses kompromissini, et riigi eelarvepuudujääk tasakaalustatakse aastaks 2002.

Seni on aga lahtiseks jäänud selle eesmärgi saavutamise tee. Presidendi ja kongressi arvutusnihe järgmise seitsme aasta jooksul vajalike kärbete osas on 475 miljardit dollarit.

Põhiliselt on erinevused tingitud erinevatest majandusprognoosidest. Kui näiteks kongressi eksperdid nõustuksid veidigi suurendama majanduskasvu prognoosi, siis kahaneks vahe kiiresti sajale miljardile dollarile.

Järelikult oleks kohe vaja vähem kärpida tervishoiu- ja hariduskulusid.

Kuid vabariiklased lihtsalt ei saa teha liigoptimistlikke prognoose, kuna sellisel juhul võib nende plaan riigi osa kahandamisel nurjuda.

Nende eesmärk on põhimõtteliselt sama nagu Euroopas -- turg januneb riiklike kulude kärpimise järele, millega vabariiklaste lubaduste kohaselt kaasneksid maksusoodustused. KL

Hetkel kuum