5. juuni 1996 kell 22:00

Küberterroristid ründavad finantskeskusi

Ajalehe andmeil on rahvusvahelised väljapressijad teeninud City arvel kuni 400 miljonit naelsterlingit.

Ka Ameerika pangad, maaklerifirmad ja investeerimisfondid on salaja maksnud lunaraha, vältimaks arvutisüsteemide kokkuvarisemist, millega kaasneks usalduse kaotus, märgivad Whitehalli ja Washingtoni allikad.

Ohvrid on maksnud korraga kuni 13 miljonit naelsterlingit, kui neile on selgeks saanud, et väljapressijad suudavad peatada institutsioonide töö, rakendades sõjaväelistelt organisatsioonidelt õpitud infosõja tehnoloogiat. Eeldatavasti pärineb infosõja tehnoloogia eelkõige USA sõjaväest.

Ameerika riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) andmeil on küberpiraadid tunginud arvutisüsteemidesse, kasutades niinimetatud loogikapommi, elektromagnetilist impulssi ja kõrgsageduslikke raadiolaineid, saates arvutisüsteemidesse hävitava elektroonilise «tuule».

Sunday Timesi teatel uurivad Suurbritannia ja Ameerika uurimisorganid enam kui 40 rünnakut finantsinstitutsioonidele Londonis ja New Yorgis viimase kolme aasta jooksul.

NSA-l on andmeid, et eksisteerib neli küberkurjategijate rühmitust ning et üks nendest asub Venemaal ja suudab jälgida raha liikumist endise NSV Liidu territooriumil.

Euroopa ja Ameerika politseijõud on loonud eriüksused küberkurjategijate tabamiseks, kes on Inglise kaitseministeeriumi hinnangul viimase kolme aastaga teeninud 200--400 miljonit naela.

Selle probleemi lahendamiseks on peetud mitu tipptasemel nõupidamist. Mais kohtusid Euroopa ja Ameerika infosõja eksperdid Brüsselis, seejärel peeti Whitehallis Suurbritannia valitsuse ja luureorganite kohtumine ning analoogne nõupidamine oli äsja ka Washingtonis.

Suurbritannias juhib uurimist Scotland Yard ning USAs on föderaalne juurdlusbüroo loonud kolm eriallüksust selle probleemiga tegelemiseks. BNS

Hetkel kuum