13. august 1996 kell 22:00

Tubakatootjad kohtupingis

Florida kohus pani möödunud nädala lõpul võpatama maailma tubakatööstuse, nõudes Brown & Williamsonilt 750 000 dollarit kompensatsiooni tarbijate eksitamise eest.

Hagi esitas Grady Carter, kellel pärast 50 aastast suitsetamist diagnoositi kopsuvähk. Hageja väitis kohtus, et reklaamid eksitasid teda ning ta arvas, et suitsetamine on ohutu. Florida kohus otsustas, et BAT Industries Plc Brown & Williamson Tobacco Co allüksus American Tobacco oli hooletu ning valmistas ohtlikku toodet. Kohus määras Carterile poole miljoni dollarise kahjutasu ja tema naisele Millie'le 250 000 dollarit.

Carter suitsetas aastatel 1947--72 sigarette Lucky Strike, mida toodab American Tobacco Co, vahetes siis sigaretimarki ega loobunud suitsetamisest enne kopsuvähi diagnoosi 1991. aastal.

Pärast otsuse väljakuulutamist kukkusid tubakatootjate aktsiate kursid järsult. Philip Morrise aktsiakurss langes New Yorgis 12,5 dollarit ja RJR Nabisco kurss 4 dollarit. Nädala algul kukkus BAT kurss Londoni börsil 40 penni võrra.

Tubakatööstus on viimastel aastatel võitnud kümneid samasisulisi kohtuprotsesse ning kaotanud vaid ühe 1988. aastal.

Tookordse otsuse, millega kohus määras 400 000-dollarilise kahutasu Rose Cipollonele, apellatsioonikohus tühistas.

Analüütikute hinnangul ei ole kompensatsioonisumma kuigi suur, kuid võib vallandada ahelreaktsiooni ja suruda tubakatööstuse pikaks ajaks kohtupinki.

Brown & Williamson teatas, et kaebab otsuse edasi. Kui kõrgem kohus otsuse jõusse jätab, on Brown ja Williamson esimene tubakafirma, kel tuleb maksta kahjutasu selle eest, et tema valmistatud toode on suitsetaja tervist kahjustanud.

Reklaamivõimaluste kärpimine, avalikes kohtades suitsetamise piirangud ning suured maksud on vähendanud järsult tubakatootjate tulusid läänes ning üha enam tubakafirmasid pöörab pilgu ida suunas.

«Lahkutakse arenenud maadest. Hiina ja Kaug-Ida omandavad kasvava tähtsuse,» märkis analüütik Gary Giddings. Suure kasvupotentsiaaliga on ka Ida-Euroopa, India ja Lähis-Ida turud. KL-REUTER-BNS

Hetkel kuum