14. august 1996 kell 22:00

Peterburi tuumajaam ohustab Eesti Energiat

Eile ilmunud ajaleht Helsingin Sanomat teatas, et Venemaa tuumaenergiaministeerium kavatseb ehitada Peterburist lõuna pool asuvasse Sosnovõi Bori uue tuumaelektrijaama, mis peaks valmis saama 2002.-2003. aastal.

Venemaal tuumaenergeetika eest vastutav aseminister Lev Rjabov ütles, et projekti lõplik heakskiitmine on peaaegu kindel.

Tuumaelektrijaama võimsuseks planeeritakse 600 MWh. Uue elektrijaama ehitus peaks algama järgmisel aastal ja ehitust finantseeritakse uraani müügist Saksamaale ning teistesse Lääne-Euroopa riikidesse.

Sosnovõi Boris praegu töötav tuumaelektrijaam on üks Venemaa vanemaid tuumajaamu ja selle tehnoloogia on sarane Tshernobõli elektrijaamale.

Peale Vene firmade osaleb tuumajaama ehitusel ka Saksa elektrifirma Siemens, kes vastutab turvalisus- ja elektrisüsteemide paigaldamise eest.

Möödunud aastal oli Siemens Saksamaal suuruselt teine firma. Siemensi turuväärtuseks hinnati 27,1 miljardit dollarit, firma käive oli 57,9 miljardit dollarit ja kasum 1,4 miljardit dollarit.

Siemens on loonud oma esinduse ka Tallinnas. Äripäevale teadaolevalt kavatseb Siemens sügisel oma tegevust Eestis aktiviseerida.

Eesti Energia haldusnõukogu esimees Arvo Niitenberg ei pea uue tuumaelektrijaama ehitamise plaani realiseerumist tõenäoliseks.

«Ma paneksin selle teate samasse ritta ajakirjanduses ilmunud teadetega, et ka Eestisse kavatsetakse tulevikus ehitada tuumaelektrijaam,» lausus Niitenberg. «Võib-olla on see kellegi arvates reaalne, kuid minu arvates mitte,» lisas ta.

Niitenbergi sõnul on viimase viie aasta jooksul tehtud küllaltki palju selleks, et muuta Sosnovõi Bori praegune tuumaelektrijaam keskkonnale võimalikult ohutumaks.

Ma ei usu, et Venemaale ehitatakse uus tuumaelektrijaam, kuid maailmas on ka varem imesid juhtunud, ütles Niitenberg.

Ta oli kindel, et kui uue elektrijaama ehitamine peaks Venemaal ikkagi käivituma, siis ei saa see valmis mitte kuue-seitsme aasta pärast, vaid selleks kulub üle kümne aasta.

Hetkel kuum