14. august 1996 kell 22:00

Ühendriikide firmad vallutavad Euroopat

Olles huvitatud haldus- ja muude kulude vähendamisest, sõlmivad paljud Euroopa suurkontsernid meelsasti firmasisese teeninduse alaseid töövõtulepinguid USA teenindusfirmadega. Enamasti alustavad USA firmad Euroopas tegutsemist Suurbritannias, ning olles loonud seal sillapea, laiendavad nad oma tegevust üle kogu Euroopa.

Näiteks firmal Johnson Controls, kes 1991. a jõudis Suurbritanniasse, on Euroopas juba 2500 töötajat. Tänavu mais sõlmis ta IBMiga viieaastase lepingu, mille kohaselt võtab ta üle kõigi Põhjalas asuvate IBMi esinduste täieliku siseteeninduse, mis hõlmab koristamist, telefonikeskjaama tööd jm kontoriteenuseid.

Tugevdamaks oma positsiooni Euroopas, moodustas Johnson Controls Inglise firmaga Procord ühisfirma Johnson Controls IFM Europe.

Kulleriteenuste alal domineerivad USA firmad täielikult. 1969. a alustanud DHLi käes on 45 protsenti maailma kiirpostiturust ja UPSi käes 25 protsenti.

Ka jäätmete koristamise ja töötlemise alal on Euroopas juhtivaks firmaks saanud USA kontsern -- Waste Management, millel ainuüksi Rootsis on 1500 töötajat.

Suhteline uustulnuk Euroopas on Servicemaster, millele USAs kuulub suurim kahjuritõrjefirma Terminex. Et Euroopas kiiremini laieneda, on Servicemaster ühinenud Saksa firmaga Raab Karcher. Kokku töötab tema palgal 34 riigis 34 000 inimest.

Kodude koristamisele spetsialiseerunud USA kontsern Merry Maids on edukalt käivitanud tänu frantsiisilepingutele oma tegevuse Taanis. Nende lepingute kohaselt toetab Taani riik koristust ja aednikutöid 153 Eesti krooniga tunni kohta, et leida töötutule võimalikult rohkem rakendust.

Võimsalt on Euroopa turul esindatud ka teised kaks USA frantsiisifirmat McDonald's ja 7-Eleven, millele kuulub maailmas 15 000 pisipoodi. 1996. a algul kuulus McDonald'sile 89 riigis 18 380 restorani, millele tänavu lisandub veel 2500.

Uusim Euroopas levinud ja 1983. a Californiast Peter Markovitzi frantsiisiideest alguse saanud firma Futurekids pakub lastele soodsat arvutiõpet. Frantsiisi alusel töötab Euroopas selle firma teenistuses 600 inimest.

Maailma kiireimini kasvav videofilmide laenutusfirma Blockbuster tahab sajandivahetuseks Euroopas enda kätte saada 2000 videolaenutuspoodi.

USA firmasid huvitavad isegi matuseteenused. Firma Service Corporation International on haaranud Suurbritannia turust juba 15 protsenti ning püüab nüüd tungida ülejäänud Euroopasse.

Kokkuvõtteks tõdeb Rootsi ärileht Dagens Industri, et suured USA teenindusfirmad kohtavad Euroopas suhteliselt nõrka vastupanu, kuna nende ärikultuur ja -idee on Euroopa konkurentide omast lihtsalt efektiivsem. DI

Hetkel kuum