18. august 1996 kell 22:00

Rootslased käivad Taanis õlle järel

Järgmisel aastal tohivad rootslased Euroopa Liidu reeglite kohaselt praeguse 15 liitri asemel üle piiri tuua juba 110 liitrit õlut ja see võib piirikaubandust plahvatuslikult suurendada ning Rootsi õlletehastele ja alkoholipoodidele prisket kahju tuua.

Statistik Thomas Kolki hinnangul oli 1995. a rootslaste pruugitud alkoholist 35% hangitud kontrolliväliste kanalite kaudu. Üks selliseid kanaleid on ka õlleralli Taani, kust töötud rootsi noored käivad õlut ostmas ja müüvad selle siis Rootsis edasi.

Rootsi õllemaks on kaheksa Rootsi krooni suurem kui Taani oma ja 10 krooni suurem kui Saksa oma. Taani pidi mõni aeg tagasi oma alkoholimaksu alandama, kui alkoholi piirikaubandus Saksamaaga tohutult kasvas ja nüüd peab Rootsi minema ilmselt sama teed, oletavad Rootsi eksperdid.

Rootsis on praegu lahja õlu ehk rahvaõlu maksustatud väiksemalt kui kange õlu. Euroopa Liidus on aga kõik õllesordid maksustatud ühesuguselt.

Kuna Rootsis saab üleminekusoodustus tuleva aasta algul otsa, siis tuleb tal lisaks õlle sissetoomismäära suurendamisele ka ühtlustada õllemaksu. Küsimus on ainult selles, kas võtta aluseks lahja õlle väiksem maks või kange õlle suurem maks.

Rootsil tuleks oma õllemaksu alandada poole võrra, kui ta tahab saavutada Taani õllemaksutaset. Öresundi õlleralli peatamiseks piisab ka vähemast maksualandamisest, kui arvestada näiteks ka reisikulusid.

Kuidas aga õllemaksu alandamine sobib kokku Rootsi alkoholipoliitikaga, selles suhtes valitseb riigis seni veel nõutus. DI

Hetkel kuum