4. september 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Eile kirjutasid GSM-operaatorfirma AS Ritabell ning telesidevahendite tootja Siemens esindajad Tallinna raekojas alla tarnelepingule, mille maksumus on 240 miljonit krooni.

«See on võrgu loomiseks stardikapital,» ütles Ritabelli peadirektor Toomas Peek. Uue GSM-võrgu rajamiseks ostetakse tehnikat veel juurde.

ASi Ritabell omanikud on AS Levicom (52 protsenti) ning Millicom International (48 protsenti). Levicom on peamiselt Eesti erakapitalil põhinev ettevõte ja Millicom International väliskapitalil põhinev ettevõte, mille suurim aktsionär on Kinnevik.

Allkirjastamistseremoonial viibinud teede- ja sideminister Kalev Kukk nimetas lepingu mahtu tänastes mastaapides Eestis arvestatavaks.

Ritabelli peadirektori Toomas Peegi sõnul algavad uue võrgu ehitustööd järgmisel nädalal ja uues GSM-võrgus saab helistada juba käesoleval aastal.

Võrgu suurus sõltub konkurentide, Radiolinja ning Eesti Mobiiltelefoni kavadest sidevõrkude arendamisel. ÄP Hoiupanga aktsiaemissiooni korraldaja teada

Eesti Hoiupanga juhatus otsustas eilsel koosolekul valida aktsiaemissiooni korraldajaks Hansa Investeeringute ja Societe Generali ühispakkumuse, ütles panga pressiesindaja Kristi Liiva.

Liiva sõnul otsustati nimetatud pakkumuse kasuks eelnevale koostöökogemusele tuginedes, samuti olid olulised finantskaalutlused.

Eelmisel aastal toimunud Hoiupanga välisemissiooni läbiviija oli samuti Hansa Investeeringud.

Hoiupank emiteerib 3,2 miljonit kümnekroonise nimiväärtusega aktsiat.

Emissiooni käigus suurendatakse Hoiupanga aktsiakapitali 165 miljoni kroonini. ÄP

Valitsus hakkab täna arutama valitsuse, RE Eesti Energia ja USA ettevõtte NRG Energy vahelise koostöölepingu projekti, mis näeb ette ühisettevõtte moodustamist.

Majandusminister Andres Lipstok ütles, et leping on kahe poole läbirääkimiste objekt ja pole veel teise poole heakskiitu saanud.

Majandusministeeriumi asekantsler Arvi Hamburg ütles, et koostöö- ja arenduslepingu mõte on riigi ja Eesti Energia huvide arvestamine koostöö käivitamisel NRG Energyga.

Valitsus arutab täna lepingut, kuna on üks lepingu kolmest osapoolest ja omaniku esindaja peab vaatama läbi põhimõtted, millest lähtuda ühisfirma moodustamisel, märkis Hamburg.

«Ameerika pool valmistas ette algvariandi ja Eesti töörühm proovis selle kohandada, pidades silmas seadusi ning huve,» lausus Hamburg. «Saavutasime päris palju kompromisse.»

Kevadel sõlmisid valitsus, Eesti Energia ja Northern States Poweri tütarfirma NRG Energy Washingtonis ühiste kavatsuste protokolli, mis näeb ette ühisfirma loomise.

Hamburgi sõnul on ühisettevõte ette nähtud energia tootmiseks ja aktsiakapital jaguneb võrdselt Eesti Energia ning NRG Energy vahel.

Hamburg ütles, et leping ei puuduta Eesti Energia kui terviku erastamist. «Ühisettevõtte loomine ei ole Eesti Energia erastamine,» selgitas ta. «Praegu räägime ikkagi elektrijaamadest.» BNS

Tänasel valitsuse istungil tutvustab teede- ja sideminister Kalev Kukk Eesti Raudtee ja sakslaste loodava raudteehooldusega tegeleva ASi EVR Koehn asutamist.

RE Eesti Raudtee peadirektor Parbo Juchnewitsch ütles eile, et teade sellest, et valitsus täna asja arutab, on talle meeldiv uudis, mida on oodatud juba pikka aega. «Ma loodan, et asi läheb seal positiivselt,» lisas ta.

Kui valitsus firma asutamise heaks kiidab, tuleb lepingutele alla kirjutada ning siis läheb asi Juchnewitschi sõnul äriregistrisse. EVR Koehn saaks tema sõnul tööle hakata kohe, kui firma on äriregistris registreeritud.

Juchnewitschi sõnul on sakslased tänaseks juba osa masinaid kohale toonud ja on proovinud ka ühtteist raudteehoolduse alal teha.

Asutatava firma aktsiakapitalist kuulub Juchnewitschi sõnul 51 protsenti sakslastele ning 49 protsenti Eesti Raudteele. ASi EVR Koehn aktsiakapitali suurus on 16,4 miljonit krooni. ÄP

Erastamisagentuur müüb 19. septembril avalikul enampakkumisel riiklikule aktsiaseltsile Kommer kuuluva administratiivhoone alghinnaga 10 miljonit krooni, hoone pindalaga 8800 ruutmeetrit asub aadressil Vana-Narva mnt 20.

Erastamisagentuuri nõukogu otsustas esmajoones müüa hulgi- ja komisjonikaubandusega tegeleva Kommeri administratiivhoone ja seejärel ka asutuse aktsiad.

«Hoone on oksjonil esimest korda ja selle uuele omanikule ei seata ette mingeid tingimusi ega nõudmisi edasiste äriplaanide suhtes,» ütles erastamisagentuuri avalike suhete spetsialist Silva Männik. ÄP

Jõhvi linnapea Aavo Keerme ametipalk on 10 800 krooni, mitte 11 800 kr, nagu oli märgitud eilse Äripäeva (nr 153) artiklis «Linnapead saavad lahkumisel priske kompensatsiooni». Seoses sellega väheneb ka tema saadav kompensatsioon ametist lahkumisel 64 800 kroonini. ÄP

Eilses Äripäevas ilmunud artiklis «Vaidlus Paldiski lõunasadama üle jätkub» oli toimetuse süül eksitav viga. Tallinna Sadamat esindas ringkonnakohtu istungil vandeadvokaat Asko Pohla advokaadibüroost Raidla & Partnerid.

Palume vabandust. ÄP

Hetkel kuum