11. november 1996 kell 22:00

Euroopa Liit on oma autotööstusega rahul

Euroopa komisjon on rahul Euroopa autotööstuse konkurentsivõimega käesoleval aastakümnel. Parlamendile esitatud komisjoni aruandes öeldakse, et konkurentsivõime mõõdupuuks võib pidada selle tööstusharu tulemusi maailmaturul. Komisjoni tähelepaneku põhjal on Euroopa autotootjad viimase kahe aasta jooksul tunduvalt tugevdanud oma positsiooni eri turgudel (USAs ja Jaapanis) tänu kvaliteedile ja kaubandustõkete kaotamisele.

Eelmisel aastal toodeti maailmas 47,7 miljonit autot ning toodang kasvas aastaga 0,8 miljoni võrra. Kogutoodangus oli ELi osakaal 29%, USA-l 24% ja Jaapanil 21%.

Et tagada Euroopa autotööstuse konkurentsivõimet, on Euroopa komisjon ühtlustanud autotööstuse riikliku toetuse süsteemi, mis kehtib tuleva aasta lõpuni ja tagab ühesuguse riikliku toetuse kogu ELis. Teiseks püüab komisjon soodustada autode võrdväärset ja takistusteta pääsu välisturgudele ning seejuures pööratakse põhitähelepanu Jaapanile ja Koreale.

Samuti on komisjon loonud töörühma, mille eesmärk on koordineerida ja kontsentreerida tulevikuautode väljatöötamist. Komisjon möönab, et tööstuse püsimist Euroopas mõjutab äritegevuskeskkond. Selle tegurid on tootmisühiku maksumus, mis on keskmiselt kõrgem kui tähtsamates konkurentmaades USAs ja Jaapanis. Peale selle mõjutavad Euroopa autotööstust 25% suuremad energiakulud, mis on tingitud Euroopa elektrituru ühtlustamatusest.

Euroopa autotööstuse kapitaliinvesteeringud tõusid 1989. a 10,8 miljardilt ECUlt 15 miljardile ECU-le 1992. a. Järgmistel aastatel kärbiti neid alla 12 miljardi ECU ja nüüd prognoositakse jälle nende kasvu.

Euroopa autotööstuse tootlikkus on paranenud kolmandiku võrra. Lisaks on suurendatud tootearendus- ja uurimistöökulusid 1990. aastate kriisist hoolimata.

Paranenud konkurentsivõimest hoolimata on autotööstuses töökohtade arv vähenenud 1980. aasta 2,2 miljonilt 1,4 miljonile 1994. aastal.

Kulude vähendamise vajadus sunnib töökohti edaspidigi vähendama. See annab Euroopa komisjonile alust väita, et autotööstus ei ole enam kasvav tööstusharu. KL

Hetkel kuum