12. november 1996 kell 22:00

Pärnu linavabriku uus omanik jätkab linaga

Linavabriku tootmiskompleks müüdi Ühispanga võlanõude katteks 29. oktoobril Pärnu täitevbüroo korraldatud oksjonil ASile Riidenal 33,3 mln krooni eest.

Kes on ASi Riidenal omanikud, Niitsoo öelda ei soovinud. Tema sõnutsi on tegemist välisfirmaga. Niitsoo ei välistanud, et uued omanikuid võivad olla seotud linavabriku varade senise omaniku, Iiri firmaga Herdmans Holding PLC, millel oli Eestis loodud tütarfirma Herdmans Eesti AS ning mis septembris muudeti ümber Linaketrajate ASiks.

Ettevõtteregistris on AS Riidenali omanikuks märgitud Mega Autohoolduse AS. Tegevjuhina märgitud isiku sõnutsi oli tegemist riiulifirmaga ning see müüdi mõni aeg tagasi firmale Market Resources Ltd, mis on tema teada registreeritud Mani saarel.

Niitsoo sõnutsi peaks uue omaniku kavatsusi näitama see, et tootmiskompleski varade ostmisele kulutati üle 33 mln krooni. Millal tootmist plaanitakse alustada, ei osanud ta öelda.

Senisel kujul tootmise jätkamine oleks viinud linakombinaadi pankrotti, tõdes ta. Uued omanikud plaanivad vabrikus teha põhjalikud ümberkorraldused, lisas ta.

Herdmans Holding PLC ostis Pärnu linakombinaadi varad 1994. aastal 15,6 miljoni krooni eest. Kombinaat töötas täiskoormusega vaid mõne kuu, mil nädalas toodeti 13 tonni lõnga. Viimasel ajal läks toodang sajaprotsendiliselt ekspordiks, põhiliselt Jaapanisse, Euroopasse ja Ameerikasse.

Herdmans Eesti AS investeeris pangalaenuna saadud 30 mln krooni tootmisesse, põhiliselt seadmetesse. Esimest korda seisati kombinaadi tootmisliinid selle aasta veebruaris, põhjuseks ebasoodne olukord linaturul.

Septembris muudeti Herdmans Eesti AS ümber Linaketrajate ASiks. Firma tegevdirektor Arvo Villmann ei eitanud, et nime vahetamisega püüdsid omanikud päästa oma mainet. Praegu on kombinaadi senise omaniku Herdmans Holdingu võlg palkade, koondamistasude ja viiviste näol töötajatele ligi 1,2 mln krooni.

Villmanni sõnul Herdmans Holding neid võlgu kustutada ei plaani. Linavabrikust koondatud töötajad on pöördunud töövaidluskomisjoni poole ning palkade sissenõudmise küsimusega tegeleb praegu Pärnu täitevbüroo.

Hetkel kuum