17. detsember 1996 kell 22:00

Tung Chee-hwa lepitab ida ja läänt

11. detsembril valis 400liikmeline Pekingi kontrolli all olev valimiskomisjon Tung Chee-hwa Hiina täidesaatva võimu kõrgeimaks esindajaks Hongkongis.

Tungi raskeimaks ülesandeks saab ida-lääne lepitamine ning Hongkongi majandusedu taganud läänelike vabaduste säilitamine pärast naasmist Hiina ülemvõimu alla.

Suurbritannia loobub oma viimasest suuremast kolooniast ööl vastu 1. juulit 1997, pärast poolteist sajandit kestnud koloniaalvalitsust, mis muutis 6,3miljonilise elanikkonnaga Hongkongi Aasia suurimaks majandusimeks.

Hiljuti avaldatud sõltumatu Heritage Fundi aruande järgi on Hongkong maailma kõige vabama majandusega riik. Uurimuse järjestuses, mis reastab maailma majandused kümne teguri põhjal, alates kaubandus- ja maksupoliitikast ning lõpetades turu reguleerituse ja musta turuga, asetus Hiina 148 riigi nimekirjas 125. kohale.

Enne äralendu Pekingisse, kus Tung kohtub nii Hiina presidendi Jiang Zemini kui peaministri Li Pengiga, tutvustas uus kuberner oma ettekujutust piirkonna edu tagavatest tingimustest Hiina riigi koosseisus.

«Peame säilitama kõik Hongkongi elanikele kuulunud vabadused. Seda vabadust taotledes peame aga meeles pidama ning arvestama oma suverääni eesmärkidega rahvusvahelisel areenil ning näitama erilist mõistmist üles Hiina rahva tunnete vastu suveräänsuse ning territoriaalse terviklikkuse alal,» ütles Tung.

Tung peab tähtsaks Hongkongi tööstusliku baasi väljaarendamist, mis on kokku kuivanud seoses tootmise siirdumisega Hiina odava tööjõu järele. Lisaks finants- ja kaubanduskeskuse positsiooni säilitamisele tuleb Hongkongil uuesti ellu äratada ka tööstus. Rahvusvahelistele firmadele kavandatakse mitmeid soodustusi. Hongkongist peab Tungi meelest saama Lõuna-Hiina kõrgtehnoloogia baas.

Tung ei pääse mööda ka poliitikast. Suurt poleemikat tekitab riigis Hiina kavatsus nimetada ametisse nn vahevalitsus.

Seesama valimiskomisjon, mis valis Tungi läinud nädalal kuberneriks, valmistub nüüd järgmiseks verstapostiks Hiina ülemvõimu sissemarsis -- laupäeval toimuvaks 60liikmelise hiinameelse «ajutise seadusandliku kogu» nimetamiseks, millega Hiina kavatseb asendada praeguse valitud seadusandliku kogu 1. juulil.

«Sellel varivalitsusel ei ole Hongkongi poliitlises ning administratiivses elus mingit kohta,» ütles praegune kuberner Chris Patten.

Tung väidab, et võimuorgan on vajalik «seadusandliku vaakumi vältimiseks» ning lubab uued valimised korraldala 1998. aastal esimesel võimalusel. REUTER-BW

Hetkel kuum