9. jaanuar 1997 kell 22:00

Vanaema viljakohviga tuleb harjuda

Äripäeva ärilõuna külaline Baltcomi peadirektor Mart Nielsen viibis Von Krahli teatri kõrval asuvas keldrirestoranis Vanaema Juures esmakordselt, kuna eelistab kohtuda oma äripartnerite ja sõpradega Ervin's Tex Mexis või Ami Ja restoranis.

Kuna söögipaiga kodune miljöö tundus talle võõras ning ka tõeliselt vürtsikaid toite menüüs ei leidunud, ei osanud Mart Nielsen leida põhjust restorani külastuseks tulevikus. Ilmselt on tegemist harjumuse ja maitseküsimusega, sest Vanaema Juures viibides kogesime igal sammul hoolitsevat kohtlemist. Puudus vaid laudade vahel askeldav jutukas, tüse, kuklakrunni, prillide ja põllekesega vanaproua -- päris vanaema.

Restorani saal on väike ning erineva suurusega laudkonnad asuvad üksteisele küllaltki lähedal: kõrvallauast kostev salajutt kandus vägisi naabrite kõrvu. Mart Nielsen oli rahul taustamuusikaga, tasaste jõululauludega, mis summutas siit-sealt kostuvat mitmekeelset jutuvada.

Külastajatest võis järeldada, et restoranis einestavad eelkõige omal käel seiklevad turistid ja juhukülalised. Ettekandja väitel oli meil õnne, et pääsesime sööma kohti reserveerimata.

Restorani interjöör tundus Baltcomi peadirektorile esmalt küll veidi kitshilik, õhkudes väikekodanlikust luksusepüüdest, ent kui mõeldada, et tegemist on näiteks sajandi esimestest kümnenditest pärit vanaemaga, on iga ise ooperist pärit detail omal kohal. Tapeedimuster sai Mart Nielseni kiidusõnade osaliseks.

Kolmekeelne menüü on õhuke, sisaldades mõned eelroad (9), praed (10), supid (4), magustoidud (3), isegi taimetoidud (3) ning loomulikult keelekastet. Veidi kortsunud jõulumenüüst võis leida näiteks verivorstid pohlasalatiga (70 kr) või jõuluglögi (25 kr). Kui tavamenüü kõige kallim roog oli praetud lõhe juustu-koore kastmes (105 kr), siis jõulumenüüs maksis kõige rohkem kalkunipraad ahjuõunaga (100 kr).

Menüü esimene leht teatas 10protsendisest teenustasust. See Nielsenile meeldis, kuna nii õnnestub vältida piinlikke hetki arve maksmisel.

Joogikaardi kommentaarina jäi kõlama, et lihtsam oleks nimetada jooke, mida pakutakse, kui neid, mida pole. Samas ei saagi vana-ema puhvetikapis leiduda kümneid marke viskisid, konjakeid või veine. Nii ei saa vanaema oodata külla heast joogist lugupidavat rikkamat klientuuri. Õllesõbrana oli Mart Nielsenil kahju, et pakuti vaid kolme Saku toodet hinnaga ca 25 krooni pool liitrit.

Lõunastajate huvi äratas Vanaema aperitiiv (25 kr), mis baseerub mustasõstralikööril. Riskimata tellida kahte, palusime serveerida kummalegi pool pokaali. Jooki tasub proovida!

Mart Nielsen tellis püreesupi (18 kr), paprika-liha varda (90 kr), pannkoogid moosiga (25 kr) ja klaasi piima (5 kr). Ajakirjanik maitses mahedat hapukapsasuppi (20 kr), kogukat vanaema kiirpraadi (60 kr), mis sisaldas praemuna, suitsukarbonaadi, kartulit ja röstleiba. Magustoiduks sobis piparkoogimaiguline Vanaema kook (35 kr).

Baltcomi direktor jäi valikuga rahule: portsud olid piisavad, maitse talutav. Püreesuppe armastavale mehele meeldis supi paras, mitte taignalik tihedus ja kaalika maitse. Lihagi oli maitsev, meeldivalt kerge äädika mekiga. Kui riis lisandina ei tundunud Nielsenile just kõige kohasem, siis sibula-paprika kaste oli suurepärane.

Tallinnas on vähe kohti, kus pakutakse pannkooke. Vanaema Juures saab piimagi kõrvale. Tillukesed ja tüsedad pannkoogid rikkalikult maasikamoosiga üle valatuna tundusid head, vaatamata sellele, et ärilõuna külaline armastab õhkõhukesi pannkooke.

Tellisime ka kohvi. Mart Nielsenile toodi hõbedase kannu täis viljakohvi, ajakirjanikule tass tavalist musta rüübet (mõlemad 6 kr). Tõsi, viljakohvi maitsega tuleb (taas)harjuda. Alkohoolsete jookide valiku taustal mõjus positiivselt alkoholivabade jookide (10) nimistu, kus hindadena jäid meelde valdavalt numbrid 10 ja 12. Kalleim oli värskelt pressitud apelsinimahl (22 kr), mida teiste söögikohtade joogikaardil pole paraku märganud.

- Esmamulje

- paiga välisilme 6 p

- parkimisvõimalused 2 p

- riidehoid 4 p

- hügieenitingimused 6 p

- Miljöö

- sisekujundus 6 p

- ventilatsioon 8 p

- taustamuusika 7 p

- valgustus 7 p mugavus 7 p

- puhtus 8 p

- Teenindus

- personal 10 p

- menüü 7 p

- kiirus 8 p

- toidu kvaliteet 7 p

- Hinna ja kvaliteedi suhe

- eelroad 8 p

- supid 8 p

- paed 7 p

- magustoidud 6 p

- joogid (alkoholita) 7 p

- joogid (alkoholiga) 5 p

Hetkel kuum