9. veebruar 1997 kell 22:00

Tallinna Panga aktsia seis on ebakindel

Tallinna Panga aktsia hind kukkus reedel börsipäeva alguses kiiresti kaheksa krooni võrra 65 kroonini. Kogu kauplemispäeva jooksul jäi hind kõikuvaks. Aktsia madalaim hind oli 65 ja kõrgeim hind 73,5 krooni. Hinna languse põhjustas Äripäeva artikkel, kus väideti, et Inreko Laeva ASile laeva Vana Tallinn laenu tasumiseks antud 47 miljoni kroonine krediit on kasvanud ligi 120 miljoni krooniseks nõudeks.

«Aktsia käitus ootuspäraselt, arvestades avaldatud uudiseid ja turul liikuvaid kuuldusi,» lausus Forekspanga peamaakler Tõnu Vanajuur.

Väärtpaberimaaklerite hinnangul tuleb Tallinna Pangal kõvasti vaeva näha, et investorites taas usaldust äratada. Reedel avaldatud panga 11,45 miljoni krooni suurune kasum jaanuaris tugevdas Vanajuure sõnul küll veidi aktsiat, kuid aktsia on endiselt ebakindel.

«Vaatamata tugevale jaanuarile on antud faktid väga murettekitavad,» lausus Vanajuur. «Kui pank suudab minu kui investori maha rahustada, on aktsial potentsiaali,» lisas ta.

Tallinna Panga juhatuse esimees Rait Lukas ütles reedel TV 3 Äriuudistele, et laenu võtnud laevaliikluse operaatorfirma TH Ferris pole konsolideeritud Tallinna Panga bilanssi ja väide, et 250 000 krooni läheb päevas Tallinna Panga rahakotist laeva Vana Tallinn käigushoidmiseks, on bluff. «Nad on meilt laenu saanud 3,1 miljonit USA dollarit (praeguse kursiga 40,9 mln krooni -- toim.) ja väited, et me kanname päevas kahjumit 250 000 krooni, ei vasta kuidagi tõele,» lausus Lukas.

Varem on Tallinna Panga nõukogu esimees Guido Sammelselg kinnitanud, et lisaks firmale TH Ferris antud laenule võlgneb ka Inreko Laeva AS Tallinna Pangale 47 miljonit krooni. Nende kahe laenu kogusumma on 89 miljonit krooni ja nad mõlemad on seotud laevaga Vana Tallinn. Seni pole Tallinna Pank suutnud avalikkuse ette tuua, millega on nii suur väljalaenatud summa tagatud.

Väited, et Tallinna Pank ei vastuta TH Ferrise laenu eest, on kaheldavad, kuna laenu tagatise, parvlaeva Vana Tallinn kohustused võlausaldajate ees ületasid juba enne laenu andmist TH Ferrisele laeva turuväärtust.

Tallinna Panga krediidi- ja korporatiivpanganduse direktor Indrek Pajumaa kinnitas panga pressiteates, et Vana Tallinna operaatorfirma laen pole probleemne ja see laen on täies ulatuses tagatud.

Aktsia hinna languse kohta börsil ütles Rait Lukas, et hind taastus päeva lõpuks ja müügisurvet aktsia hinnale enam ei ole. «Kindlasti on finantsturgude inimesed sellest järeldused teinud ja ei võta seda tõeselt,» kommenteeris ta Äripäeva artiklit.

Reedel oli Tallinna Panga aktsia 11,6 miljoni kroonise käibega Tallinna börsil enimkaubeldud. 63 tehingus vahetas omanikku 164 245 aktsiat. Aktsia sulgemishind oli reedel 69,15 krooni. Päev varem oli aktsia sulgemishind 74,25 krooni.

Tallinna Pank avaldab oma auditeeritud jaanuari majandustulemused selle nädala lõpus. Auditeerimata andmetel oli Tallinna Panga bilansimaht 31. jaanuari seisuga 2,125 miljardit krooni. Panga laenuportfell kasvas jaanuaris 43,5 miljonit krooni ja aktsiaportfell 23,1 miljonit krooni.

Tallinna Panga andmetel kasvasid ebatõenäoliselt laekuvad laenud jaanuaris 537 000 krooni võrra ja moodustasid 1,3 protsenti kogu laenuportfellist.

Hetkel kuum