13. veebruar 1997 kell 22:00

Kas Euroopa Liidu turul on lihatooteid kerge müüa?

Maitseomaduste poolest oleksime konkurentsivõimelised küll. Ekspordilubade ja kõikvõimalike litsentside saamine on aga sellepärast raske, et kõik kaitsevad oma turgu. Meie kaubale on tollid vastas või kui tolle ei ole, siis kehtestatakse väga ranged sanitaarnõuded. Võrreldes Euroopa tööstustega pole meie tööstuste tootmistingimused kohutavad. Konkureerima oleme võimelised ka hinna poolest.

Ainus probleem on esitatavad nõuded, mis algavad põrandatrappidest ning jõuavad väravalukkudeni välja. Kõigi nende nõuete täitmine eeldab mahukaid investeeringuid.

Loomulikult ei oota meid Euroopa Liidus keegi lillede ja rahvariietega. Tehakse kõik, et me sinna turule ei saaks. Võib-olla oleme ka turule pääsemiseks liiga vähe tööd teinud. ELi turule saab minna küll, aga see nõuab suurt ja väga professionaalset tööd.

Mis puudutab toodete hinda, siis selles osas oleksime konkurentsivõimelised, aga loomulikult ei oota meid keegi ka toodete hinna pärast, sest oleksime hinnasolkijad. Meie kaup on nii odav, et kaubandusketid ostaksid seda heameelega, aga seda ei luba kohaliku riigi ettevõtted, sest kisuksime hinna kohutavalt alla.

Kvalifikatsiooni sertifi-kaat on vajalik Eesti lihatööstusel, sest näitab kvaliteedi taset ja ilma selleta pole meil asja ei itta ega läände. Euroopa turg on küllastunud ja väga tundlik väljastpoolt tuleva konkurentsi osas. Kõik need kogused, mis me võime sinna müüa, on rangelt kvoteeritud ja neid kvoote ei anta mitte Eesti tootjale, vaid need antakse Euroopa kaupmehele. Kõigepealt peab leidma Euroopas hulgiostja või tootja, kes on huvitatud meie kaubast. Tema taotleb siis endale kvoodi. See on väga bürokraatlik ja keeruline tee ja sellepärast on sinna turule pääsemine küllalt raske.

Oleme ikka ausad, me võime selle loa saada, aga meie turg on ikka teise külje peal. Muidugi peab meie toodang vastama Euroopa tasemele, aga eurooplane pole sellest väga huvitatud, et me sinna turule läheme ja sellepärast pannakse meile tõkked ette. Saarema liha- ja piimatööstus kohaldab ka endale Euroopas esitatavaid tingimusi, kuid turgu toodetele me sealpool ei näe. Eeskätt on sertifikaat vajalik mainele. Me ostame praegu ise läänest liha sisse. Sellist asja, et ostame neilt liha ja viime toodangu sinna tagasi, ei lase eurooplased meil teha. See on nagu vastuvoolu ujumine.

Hetkel kuum