27. aprill 1997 kell 22:00

Tallinna Pank ootab strateegilist investorit

Tallinna linnavalitsus esitab volikogule eelnõu, mille järgi müüakse 615 240 Tallinna Panga aktsiat ehk ligi seitse protsenti panga aktsiakapitalist ühtse pakina kirjalikul enampakkumisel. «Linna selline otsus peaks mõjuma pangale positiivselt,» sõnas Siimann. «Linn on olnud seni üsna passiivne investor. Ma ei tea isegi, kas linna esindaja on aktsionäride koosolekutel kohal käinud.»

Siimanni sõnul on palju investoreid, kes tahavad osta suuri aktsiapakke korraga. «Ma ei usu, et nii suurt portsu oleks kellelgi mõtet spekulatiivsel eesmärgil osta,» lausus ta. «Selle peale läheb ikka tugev strateegiline investor. Olen kindel, et see raha tuleb väljastpoolt Eestit.»

Siimann märkis, et suure aktsiapaki müük võib tähendada Tallinna Panga aktsia hinna ajutist langust börsil.

Tallinna linnavalitsus plaanib oma osaluse Tallinna Pangas müüa börsisüsteemi väliselt. Hansapanga peaanalüütiku Katrin Kaarli väitel on Tallinnale kuuluvate aktsiate börsiväline müük mõnevõrra üllatav. «Arvan, et linn oleks pidanud siiski turgu usaldama, kuna see on viimasel ajal väga likviidne,» ütles Kaarli. «Näiteks Hansapanga 12% osalus Hoiupangas saadi maha müüa turusisese tehinguga, ilma et börsil oleks midagi erilist juhtunud.»

Kaarli lisas, et strateegilise investori saamiseks on pakina müük küll õige samm ja nii on võimalik kõrgemat hinda saada. Kuid selline tehing rikub siiski mõnevõrra turgu, nentis ta.

«Väikeste portsudena müües oleksid ostjaks olnud vahendajad,» ütles Martti Siimann. «Börsile nii suurt kogust keegi välja ei pane. Kui kogu turg teaks, et ühe vahendaja käes on börsil selline ports, läheks aktsiate hind loomulikult alla.»

Katrin Kaarli tõdes, et kui Tallinna Panga aktsia hind Tallinna linna otsusega seoses langeb, siis on tegemist infopuudusest tingitud emotsionaalse hinnaliikumisega.

«Juba mullu teatas Tallinna linn kavatsusest vähendada oma investeeringuportfelli, likvideerides sealt strateegiliselt ebaolulised osalused,» ütles Kaarli. «On loomulik, et müüki alustatakse kõige likviidsematest positsioonidest, milleks on kahtlemata Tallinna Panga aktsia.»

Tallinna linnapea Robert Lepikson põhjendas Tallinna Panga aktsiate müüki eeskätt asjaoluga, et linn ei ole pankur ega ettevõtja. «Linna ei huvita, kes aktsiad ostab, ta tahab lihtsalt oma osa kätte saada,» ütles Lepikson.

Tallinna linnavolikogule saadetava eelnõu järgi kujuneb linnale kuuluvate Tallinna Panga aktsiate alghinnaks müügipäeva börsihind. Tallinna Panga aktsia sulgemishind oli reedel 75,5 kr, mis teeks linnale kuuluva paki hinnaks 46,45 mln krooni. Tallinna selle aasta eelarvesse on linnavara müügist planeeritud 97 mln krooni.

Hetkel kuum