14. mai 1997 kell 22:00

Tuhat mobiiltelefoni Eesti mustas nimekirjas

ASi Eesti Mobiiltelefon arendusjuhi Kulno Kesküla sõnul on alates EMT GSM-võrgu algusest 1995. aasta jaanuaris arvatud EMT musta nimekirja 800 mobiiltelefoni.

Märtsi keskel ühinesid EMT ja Radiolinja Eesti AS Soome mobiilsideoperaatorite koostatud musta nimekirjaga. Ühinemisel ilmnes, et EMT võrgus oli sel hetkel 400 Soomes suletud telefoni ja Radiolinja võrgus 150 suletud telefoni. Tänaseks ei saa neid telefone ka Eestis kasutada.

Seniajani koostasid musta nimekirja operaatorfirmad Telecom Finland ja Radiolinja OY oma tarbeks. Nelja firmat hõlmavasse nimekirja kuulub praegu ligi 6000 GSM-telefoni.

EMT tehnikadirektori Tõnu Grünbergi kinnitusel teeb EMT praegu ettevalmistusi, et hakata vahetama informatsiooni reaalajas ka Iirimaal Dublinis asuva varastatud ja kaotatud mobiiltelefonide keskandmebaasiga. Praegu kasutab andmebaasi teenuseid 13 operaatorit üle maailma.

ASi Ericsson Eesti turundusjuhi Veiko Sepa ütlusel on 40 protsenti Eestis kasutatavatest mobiiltelefonidest mitteametlikku päritolu. Mitteametlikud telefonid on volitamata müüjatelt või välisriigis ostetud telefonid ja varastatud telefonid.

Veel eelmisel aastal oli suhe vastupidine, ütles Sepp. Ta põhjendas seda inimeste teadlikkuse tõusuga ja musta turu ning ametlikult müüdavate telefonide hinnavahe vähenemisega.

Majanduspolitsei direktori Veljo Aleksandrovi sõnul ei ole politseil infot, kui palju on Eestis kasutuses varastatud mobiiltelefone. Mobiiltelefon on väike ja kallis ning neid varastatakse tihti, nentis ta.

Veiko Sepa sõnul hakkab Ericsson Eesti koostöös EMT ja majanduspolitseiga koolitama politseiametnikke, et parandada võitlust telefonide varastamise ja nn illegaalsete mobiilide kasutamise vastu.

Hetkel kuum