15. mai 1997 kell 22:00

Tollitariifid sadadele kaupadele

Reformierakonna esimehe Siim Kallase sõnul on koalitsiooniparteid esitanud väga kaaluka seaduse, mis jätab lahtiseks võtmeküsimuse: milliste kaupade puhul ja milliseid tollimäärasid valitsus tegelikult rakendab.

Reformierakondlase Uno Mereste sõnul võiks sama hästi võtta vastu tulumaksu seaduse, mis ütleb, et tulumaksu ülemmäär on 50%, kuid kehtima hakkava määra otsustab valitsus. Samuti loetleb seadus ridamisi kaupu, millele kehtestataks 0% tollimäär.

Maarahva erakonna fraktsiooni liige Jaanus Männik kostis: «Me oleme demokraatlik riik ja peaks oma valitsust usaldama.»

Valitsusel on suuremad ressursid ühe või teise tollitariifi mõju analüüsimiseks, põhjendas otsustusõiguse andmist valitsusele rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisitalituse juhataja Marek Uusküla.

Isamaaliidu esimehe Toivo Jürgensoni sõnul on praegu tegutsev vähemusvalitsus kitsaste huvigruppide poolt kergesti mõjutatav ning nii võiks ühel hommikul juhtuda, et kehtestatakse 50% tollimaks tubakatoodetele, teisel hommikul otsustakse ümber ja kehtestatakse 25%.

«Minu ettepanek oleks, et konkreetse maksu kehtestamise õigus jääb ikka riigikogule,» sõnas Jürgenson. «Operatiivseks reageerimiseks kõlvatule tururünnakule on mehhanismid olemas: tolliväärtusseadus ja kvaliteedikontroll.»

Tollitariifide seaduse lisa, mis lubab kehtestada tolle kohvile, rakettidele, tinale, tsingile, banaanidele, lapsevankritele ja aluspükstele, nimetas Jürgenson anekdootide kogumikuks.

«Tollide kehtestamine oleks päris valus meie vorstitööstusele ja seakasvatusele, aga kuna on nende valitsus, siis nemad võivad laamendada, kehtestada, mida tahavad,» sõnas rahanduskomisjoni aseesimees Jürgen Ligi.

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Tiit Made tunnistas, et majanduskomisjoni liikmed olid pahviks löödud, kui tollitariifide tabelid nendeni jõudsid. Made sõnul on maailmas tendents tollitariifide vähendamise ja kaotamise suunas.

Reformierakond tegi eile ettepaneku tollitariifide seaduse esimest lugemist mitte lõpetada ehk menetlusest välja arvata. Kuna riigikogu tööpäev eile lõppes kell 13.00, siis palusid maamehed üheksaminutilist vaheaega ning sellega lükkus otsustamine esmaspäevale.

Hetkel kuum