3. juuni 1997 kell 22:00

Ühispanga töötajad tegid kontrollimata ülekandeid

On algatatud mitu kriminaalasja. Uurimisel on ilmnenud mõnede Ühispanga töötajate kuritarvitused, mille tõttu sai võimalikuks Klimovi fondi raha kaotsiminek.

Kahjuks ei ole mul praegu õigust nimesid nimetada.

Jah. Praegu on otseslt tõestamist leidnud 300 000 krooni kaotsiminek Lantini süül, kuid on kahtlusi, et ta osales märksa suuremate summade kadumises. Maksekorralduste ekspertiis on tegemisel.

Kahtlustada saab 20 miljoni krooni piires, mis on Klimovi fondi kontolt Ühispangas kaduma läinud. Paljudel juhtudel oli tegu välisvaluutaga.

Pank aktsepteeris tundmatute isikute väljaantud maksekorraldusi. Allkirjad ei lähe kokku, on kasutatud allkirjapitsatit või muud sellesarnast.

Üks kriminaalasi on algatatud fondi juhtkonna toimepandud riisumise fakti suhtes. Eraldi on algatatud kriminaalasi Piret Lantini suhtes, keda kahtlustatakse ametiseisundi kuritarvitamises.

Majanduspolitseile pole seni laekunud Ühispanga sise-eeskirju ega Piret Lantini töölepingut, mistõttu me pole saanud tema tegevusele hinnangut anda.

Oleme pöördunud abipalvega Eesti Panga pangainspektsiooni poole, et tuvastada raha liikumist Eestis, samuti raha liikumist ?veitsi ja Inglismaale.

Ei ole. On ka teisi pangatöötajaid, kuid konkreetsetest isikutest on veel vara rääkida. Tõsi, enamik rahast on liikunud Piret Lantini vahendusel.

Piret Lantini abikaasa Margus Lantin käis koos seni tuvastamata isikuga ?veitsis ja faksis sealt pangakonto numbri, kuhu Ühispangast kanti üle kolm miljonit krooni USA dollarites. Majanduspolitseil pole seni õnnestunud kindlaks teha, kellele see raha läks.

Ta oli tol ajal tööl juristina Klimovi fondi haldavas aktsiaseltsis. Mingeid erivolitusi ei olnud Margus Lantin saanud.

Panga puhul ilmselt pettusest rääkida ei saa, küll on tegu mõne pangatöötaja ametialase lohakusega. Kui selgub, et peale Piret Lantini oli asja segatud ka teisi, saab rääkida massilisest ametialasest lohakusest Ühispangas.

Tuleb ära oodata maksekorralduste ekspertiisi tulemused ja Eesti Panga pangainspektsiooni revisjon.

Hetkel kuum