11. juuni 1997 kell 22:00

Välisinvestor tahab maad saada

Tallinna kesklinnas Sakala keskuse külge kavandatud 500 kohaga konverentsihotelli ehitamist rahastavad maailmapanga finantsorganisatsioon IFC ja Saudi Araabia kuningaperekonnale kuuluv Prantsusmaa investeerimisfond, ütles Roche. Tema sõnul on Saudi Araabia investoritega sõlmitud leping projekti finantseerimiseks 75 protsendi ulatuses ja ta väitis, et selles summas ei tasu kahelda. Saudi Araabia investorite esindajad saabuvad järgmisel nädalal Tallinna ja nendega on lubanud kohtuda ka majandusminister Jaak Leimann.

«Seni seisab projekt selle taga, milline on Sakala keskuse tulevik,» ütles RASi Sakala Keskus direktor Tiit Koldits. Tema sõnul peavad majandusministeerium ja valitsus lähiajal otsustama, kas Sakala Keskuse aktsiad jäävad riigile või erastatakse osa sellest.

Kui Sakala Keskus jääb riigi omandusse, on võimalik keskusele eraldatud 10 677 m² suuruse maa müügihinna võrra suurendada ettevõtte aktsiakapitali, selgitas Koldits. Erastamise korral võib maa uuele omanikule müüa, lisas ta. Mõlemal puhul on maa kinnistusse kandmise protseduur sama pikk, kinnitas Koldits.

Hotelli ehitamiseks on sir David Roche loonud ühisfirma Plaza Hotel Ltd, millest temale kuulub 80 protsenti aktsiatest ja RASile Sakala Keskus 20 protsenti aktsiaid.

Majandusminister Jaak Leimann ütles, et valitsuses toimub reedel selleteemaline arutelu, kuid ta ei osanud tulemust veel ette näha. Ta lisas, et seda küsimust on korra juba valitsuses arutatud, kuid tema puudus sellelt istungilt.

«Nii magusa koha peale leiab rakenduse ikka, kui on hea äriidee,» viitas Leimann, et valitsus ei taha otsuse langetamisega kiirustada. Ta tunnistas, et samal ajal kui käib Olümpia hotelli erastamine, ei tahaks ta riigi esindajana pooldada teise hotelli sinna kõrvale rajamist.

«Nii hea koha peale leiaks raha ka Eestist,» väitis Leimann.

Tallinna kesklinna vanem Hannes Kuhlbach ütles, et sel nädalal on kesklinna halduskogus arutlusel kõnealuse maa piiride määramine, seejärel võtab aega ka katastriüksuse loomine ja maa kinnistamine. «Kõige varem saab sellega valmis sügiseks,» leidis Kuhlbach.

Kesklinna vanem lisas, et samapalju aega võtab ka projekteerimis- ja ehitusloa saamine. «Realistina arvan, et kõik need tööd sügiseks valmis ei saa,» lisas ta.

Kuhlbach tunnistas, et kui valitsusest tuleb korraldus, on võimalik maa-asju ka kiiremini ajada. Arvestades, et linna ametkondades tuleb suvel puhkuseperiood, ei usu ta aga, et see asjade käiku palju kiirendaks.

«Kui selle hotelli võrra Sakala keskuse kasutatavus paraneb, on see kindlasti hea projekt,» tunnistas Kuhlbach.

Sir David Roche planeerib Sakala keskuse Estonia teatri ja teaduste akadeemia poolsesse külge rajada esimese konverentsihotelli Eestis, mille eesmärk on majutada rahvusvahelistele konverentsidele saabuvaid külalisi. Hotelli üldpindala on 19 000 ruutmeetrit ja hoone peaks tulema kuuekorruseline.

Roche kinnitas, et kavandatav Holiday Inn Crown Plaza hotell hakkab kuuluma maailma suurimasse reserveeringute ketti Holiday Inn, mille eest tuleb maksta peale reserveeringute ka protsente hotelli käibest. Kui palju nõuab Holiday Inn hotelli käibest endale, ei nõustunud Roche ütlema.

Roche'i hinnangul on Eestis praegu veel ruumi 1000 hotellikohale ja ta loodab ära võtta kliente seni ärituristide teenindamisele spetsialiseerunud Olümpialt ja Palace'ilt. Varem on Roche ehitanud sarnase hotelli Glasgow's. Eelmisel aastal Euroopa parimaks konverentsihotelliks tunnistatud hotelli ehitamine maksis 1986. aastal 34 mln USA dollarit.

Hetkel kuum