19. august 1997 kell 22:00

Lihakeeld tühistatud

Pärast otsuse teatavaks tegemist deklareeris ELi esindaja Washingtonis Ella Krukoff, et WTO otsus teeb Euroopa Liidu murelikuks, kuna see ei võimalda enam valitsustel rakendada abinõusid, mida nad peavad vajalikuks oma kodanike tervise säästmiseks.

Euroopa Liit oli kehtestanud USAs kasvuhormoonide abil toodetud loomaliha kohta sisseveokeelu 1989. aastal. Ehkki keeld puudutas kuue hormooni kasutamist, peatas see sisuliselt kogu USA lihaekspordi Euroopa Liitu. Selle aastane väärtus oli umbes sada miljonit dollarit. Samas ei suutnud EL keelu kinnituseks esitada ühtki teaduslikku tõendit.

USA ametiisikute väitel esinevad kuuest hormoonist kolm igasuguses lihas ja ka inimestes. Sõltumatud eksperdid on WTO-le kinnitanud, et viis väidetavat hormooni on tervisele kahjutud ning kuues on väga harva kasutusel.

USA kaubandusesindaja Charlene Barshefsky sõnul näitab WTO otsus, et Euroopa Liidu boikott ei põhinenud teaduslikel argumentidel. «Mul on väga hea meel selle üle, et WTO jõudis lõpuks tulemuseni, mis kinnitab, et USA loomalihaimpordi blokeerimisel ei olnud teaduslikku alust,» märkis ta.

WTO otsus näitab Barshefsky sõnul, et «WTO küsimuste lahendamise süsteem suudab lahendada ka nii keerulisi vaidlusi, kus WTO liikmesriik põhjendab kaubandusbarjääre terviseohutuse abinõudega». DPA-ETA-FT

Hetkel kuum