14. september 1997 kell 22:00

Toiduainetööstus lõi Moskvas kontakte

Seni Venemaa turul tuntud Balti riikide odava toidukauba asemele on aeg luua Eesti toodetele õige imago -- ökoloogiliselt puhas, tuntud heade maitseomaduste, kõrge kvaliteediga, kuid mitte eriti odav toidukaup.

Nii väitis septembri algul Moskvas Eesti ja Venemaa toiduainetööstuse ärimeeste kontaktpäeval Eestist toiduaineid importiva Vene-Taani ühisfirmafirma Everest esindaja Juri Kazarjan.

Toiduainetööstuse ärimeeste kohtumise korraldasid EV kaubandusesindus Vene Föderatsioonis ja Eesti ekspordinõukogu Eesti suursaatkonna kaastegevusel.

Huvi oli suur, Venemaa poolt osalesid nii organisatsioonid, mis tegelevad toiduainetega varustamisega riikliku tasandil, kui toidukaupade hulgi- ja jaeostjad, viimaste seas A-T Trade, Podmoskovje, Kompo, Mosprodkontrakt jt.

Riiklikke tellimusi täitvaist firmadest olid kohal Konvers-Kontakt ja Föderaalne toitlustuskompanii, esindatud ka Moskva kaubandus-tööstuskoda ja Moskva linnavalitsus.

Eestit esindasid tuntud tootjad nagu ETFC GROUP, AS Võru Juust, AS Epexim, Tallinna piimakombinaat, AS Salvest, AS Vilma jt. Kohal olid majandusministeeriumi, toiduainetööstuse liidu ja ühenduse Eesti Piim esindajad.

Toodete tutvustusele järgnenud degusteerimisel tõdeti, et Eesti toiduainetööstuse toodang on heade maitseomadustega ja kenasti pakendatud, oleks neid ainult võimalik eksportida-importida normaalsete kaubavahetustingimuste kohaselt. Seega oli taas päevakorras mõlema poole ärimeeste jaoks tähtsaim küsimus -- millal kaovad topelttollid naaberriikide kaubavahetuses, ehk teisisõnu, kaubandusringkonnad ootavad poliitikutelt riikidevaheliste soodsate kaubalepingute sõlmimist.

Poolte kaubandussuhteid tõkestavatest teguritest nimetasid ärimehed veel Eesti ettevõtete kartust usaldada ostjafirma krediidigarantiidena Vene pankade garantiisid. Koostöökogemused Taani, Hollandi jt maade tarnijatega kinnitavad nende garantiide aktsepteeritavust rahvusvahelisel tasandil. Seejuures tuleks muidugi eelistada tuntud ning usaldusväärseid panku.

Kohtumiselt said ettevõtjad informatsiooni Venemaa tollikoodeksi kohta, tutvuda võimalustega oma ettevõtte rajamiseks Venemaale ning mis kõige tähtsam, kohtuda silmast-silma Venemaa tarbijateturu esindajatega ning sõlmida isiklikke kontakte.

Pilgust Eesti-Vene kaubavahetusele nähtub, et toiduainete ekspordi osakaal Eesti kaubavahetusest Venemaaga moodustab ligikaudu 40 protsenti.

Kuna import Venemaalt moodustas 1997. aasta esimesel poolaastal 4250 miljonit krooni ja eksport 2920 miljonit krooni, siis oli Eesti kaubavahetusbilanss Venemaaga vaatamata ekspordi 54protsendilisele juurdekasvule negatiivne. Kaubandusbilanssi aitab tasakaalustada positiivne saldo toiduainetega kauplemise osas -- pluss 1,04 miljardit krooni.

EV kaubandusesindus Venemaa Föderatsioonis on valmis vahendama kõigi Eesti ärimeeste soove kaubavahetuse arendamisel Venemaaga. Novembris on kavas Eesti ehitusmaterjalide tootjate ja ehitusteenuste pakkujate kontaktpäev.

Hetkel kuum