Eesti Ühispanga otsus asu-tada Peterburi Venemaa Ühispank sarnaneb vene ruletiga. Panga aktsionäre peaks tähelepanelikuks tegema asjaolu, et kui klassikalise vene ruleti puhul on trumlis ainult üks padrun, siis Ühispank on otsustanud ruletti mängida kolme padruniga.
Äripäeva hinnangul on Ühispank käivitanud riskantse ja väga kuluka projekti. Neid aktsionäre, kes soovivad võtta kõrgeid riske, võib muidugi õnnitleda, kuid teistele panga aktsionäridele ja ka klientidele mõjub selline uudis hoiatavalt.
Venemaale uue panga asutamine oleks panga arengu seisukohast loogiline ja igati kiiduväärt, kui pank oleks Eesti turul tugev ja korralikult välja arenenud. Viimast ei saa aga väita Ühispanga kohta, kellel on klienditeeninduse osas veel piisavalt palju arenguruumi.
Selle asemel et võtta endale suur risk, võiks panga juhtkond kulutada oma energiat hoopis panga infotehnoloogilise taseme parandamisele ja uute teenuste juurutamisele.
Ühispankurite lennukad plaanid ei lohuta pangakliente, kes peavad tihti kokku puutuma tõrkuvate pangaautomaatidega ja kulutama oma kallist aega pangakontoris järjekorras seismisele.
Venemaale panga asutamise peamine põhjus pole mitte pangaklientide parem teenindamine, vaid kasumi tagaajamine. Kui projekt õnnestub, siis on ühispankurid kahtlemata väga kõvad tegijad, kuid mis saab siis, kui pärast päästikule vajutamist käib oodatud plõksu asemel korralik pauk?
Pauk võib käia siis, kui Ühispank ei suuda kohalikke kliente endale üle meelitada. Samas lubab senine Ühispanga klientide meelitamise strateegia oletada, et nad sobivad Vene turul tegutsema. Peterburis tuleb luua olulistest ja lugupeetud inimestest Venemaa Ühispanga fännklubi, kelle tõhusat abi on võimalik kasutada näiteks Peterburi linnaeelarve raha panka meelitamiseks.
Arvestades Venemaa pan-gandusturu arengut, võib Ühispank oma praeguse tasemega muidugi Venemaal muljet avaldada, kuid kõik see nõuab tohutuid ressursse. Ei usu, et otsus paigutada pool käesoleva aasta 300 miljoni krooni suurusest kasumist Venemaale kõiki aktsionäre väga rõõmustab.
Kui lisaks Venemaale minekule osutuvad tõeks jutud, et aasta lõpus liituvad Ühispank ja Maapank, siis tekib tõsine oht, et Ühispank jookseb ennast hingetuks. Kokkukukkumist aitab siiski vältida panka soosivalt suhtuv rahandusministeerium, kes Ühispanka odava ressursiga turgutab.
Teised suuremad Eesti kom-mertspangad on erinevalt Ühispangast valinud Vene turule minekuks mõistlikuma ja odavama strateegia. Hoiupank ostis 7,17 miljoni krooni eest Moskvas tegutseva pisikese FABA Panga. Sarnast plaani haub praegu ka Forekspank. Hansapank tegutseb Venemaal oma Moskva esinduse kaudu ja Tallinna Pank kasutab Läti Saulese panga esindust.
Lendama on mõtet hakata alles siis, kui tiivad kannavad. Vastasel juhul võib lend jääda väga lühikeseks ja lõppeda valusa kukkumisega. Praegu tundub, et Vene turule minekul võib kõige valusamalt kukkuda Ühispank.