14. oktoober 1997 kell 22:00

Estravel hakkas müüma reise järelmaksuga

Estraveli puhkusereiside turundusdirektor Merike Hallik ütles, et esilagu hakkab firma müüma järelemaksuga ainult kolme Soome reisikorraldaja -- Fritidsresor, Aurinkomatkat ja Finnmatkat -- pakette. Tema sõnul on Estravel nende kolme firma pakette seni kõige edukamalt müünud.

Eestis üha populaarsemaks muutuvat reiside müümist järelmaksuga peavad mitmed reisibürood riskivabaks, teistel on aga tulnud reisiraha tagantjärele kättesaamisega kõvasti vaeva näha.

Aasta tagasi esimesena Eestis järelmaksuga reiside müümist alustanud reisibüroo Wris-Tours on sõlminud 259 järelmaksuga reisi müümise lepingut kogumaksumuses 3,33 miljonit krooni. Wris-Toursi tegevdirektori Margit Rebane-Penti sõnul on järelmaksuga reisinud inimeste arv suurem, kuna üks leping on sõlmitud pere peale, kuid tihtipeale käib reisimas mitu pereliiget koos.

Wris-Tours teeb koostööd Hansa Liisinguga ning klient tasub poole aasta kuni aasta jooksul raha otse panka. Risk on Rebane-Penti sõnutsi aga täielikult Wris-Toursi kanda. Kui pank ei saa inimeselt raha tagasi, on pangal õigus nõuda seda raha meilt, selgitas Rebane-Pent. Ta tõdes, et mõne kliendi puhul on raha tagasimaksmisega probleeme olnud. «Inimesi on tulnud taga ajada, kuid raha me kaotanud ei ole,» lausus Rebane-Pent.

Reisiekspert hakkas müüma reise järelmaksuga paar kuud tagasi, tänaseks on müüdud järelmaksuga paarkümmend reisi. Reisieksperdi asedirektor Kadri Randvee märkis, et nende firma puhul on koostööpartner Tallinna Pank võtnud riski täielikult enda kanda. Randvee teada on Tallinna Pangal raha tagasisaamisega probleeme olnud.

Tallinna Panga jaepanganduse direktori Raul Paruski sõnutsi pole reiside müümine järelmaksuga suurema riskiga kui näiteks olmekaupade järelmaksuga müümine. Tema väitel ei ole raha tagasisaamisega probleeme olnud.

Baltic Tours müüb reise järelmaksuga pankade ja liisingufirmade abi kasutamata omavahendite arvel.

Sama plaanis aasta tagasi ka Estravel, kuid plaani ellu ei viidud.

Baltic-Toursi järelmaksetähtaeg on 3--12 kuud.

Baltic Toursi projektijuhi Andres Pihori sõnul saab Baltic Tours ilma koostööpartnerita hästi hakkama. «Ühtlasi ka teenib selle pealt üht-teist, kuigi meie eesmärk pole teenida intressitulu, vaid müüa reise,» lausus ta.

Baltic Tours on aasta jooksul müünud järelmaksuga reisi ligi 60 inimesele, praeguseni kehtivaid lepinguid on Pihori sõnutsi umbes 50. «Erilisi probleeme tagasimaksmisega ei ole olnud, kuid maksmisega on hiljaks jäädud ning siis on tulnud inimesele meelde tuletada,» tõdes Pihor. Tema hinnangul oleksid umbes pooled järelmaksuga reisi ostnud kliendid mingist konkreetsest reisist valitud ajahetkel loobunud, kui poleks järelmaksuvõimalust olnud.

Reisibüroo Atlas juhatuse esimees Lembit Tomikas ei pea müüdud reiside hulga suurendamisel järelmaksuvõimalust eriti oluliseks teguriks. Pigem eelistavad inimesed maksta reisi eest kohe ilma 12% intressi maksmata, lausus ta. Juulist saadik on Reisibüroo Atlas müünud koostöös Maapangaga kümmekond reisi järelmaksuga. Tomikase arvates on Maapanga pakutav 12% laenuintress konkurentidega võrreldes liiga kõrge ning praegu peetakse läbirääkimisi 7,9% intressiga laenuproduktiga turule tulemiseks.

Hetkel kuum