4. november 1997 kell 22:00

Toll soosib Ühispanka

Bensiinijaamade seadmeid eksportiva ASi Gasser tegevdirektor Heikki Visnapuu rääkis, et kui neil tuli hiljuti ühe Venemaale saadetava kaubapartii eest kiiresti tasuda käibemaksu, tuli välja, et Hansapanga maksekorraldus ei loe. Olime sundolukorras, saatsin sekretäri sularahaga Ühispanga kontorisse sadamas, lisas ta.

Saan sellest korrast aru kui Ühispanga terrorist, kuna tolliasutuste arved asuvad vaid seal, ütles Visnapuu. «Olen sunnitud avama oma konto Ühispangas, selleks et saaksin eksportida,» nentis ta.

Kui varem piisas tollile panga maksekorraldusest, siis kevadel rahandusministeeriumi väljastatud määru-ses on tollivormistuse eeltingimuseks ette nähtud aktsiisi ja käibemaksu jõudmine tolliasutuse arvele hiljemalt kaubadeklaratsiooni kontrollimisele eelnenud tööpäeval.

Määruses ei ole nimetatud ühtegi panka nimeliselt, aga nii tolliameti kui selle allasutuste kontod on avatud Ühispangas.

Svex Eesti tollimaakler Harri Rüütmaa tunnistas klientide nurinat. «Aga me näitame rahandusministeeriumi määrust -- asi on kõrgemalt poolt paika pandud,» lausus Rüütmaa. «Üks võimalus on maksta sularahas otse tolliinspektuuri, siis on kindel, et samal päeval tehakse paberid korda.»

Toll omalt poolt on Rüütmaa kinnitusel teinud korralduse, et kui tegu on väga suurte summade või tundmatute eksportijatega , siis tuleb helistada panka, kontrollimaks, kas raha on laekunud. Seega pikeneb vormistamise aeg veelgi.

Tallinna tolliinspektuuri Posti piiritollipunkti juhataja Malle Kolju sõnas, et aprillikuu määrus on tõesti põhjustanud rahulolematust. Kuid meie tollipunktis on õnneks väiksed summad, mida ei pea iga kord üle kontrollima, lisas Kolju.

Rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisitalituse juhataja Marek Uusküla ütles, et ehkki ta pole sellest veel tolliametiga rääkinud, oleks võimalik ettevõtjatele tolliprotseduurid lihtsamaks muuta. Teoreetiliselt saaks avada tolliasutuste kontod mitmes suuremas pangas, mitte ainult Ühispangas, lausus ta.

Ministeerium põhjendas uut korda vajadusega vähendada maksupettusi ja ilmestas seda näitega, mille kohaselt võis seni ettevõtja maksekorralduse alusel tollipaberid korda teha, kuid siis tagasi oma panka minna, maksekorralduse tühistada ja raha oma kontole tagasi kanda. Kolju sõnutsi esines varem juhuseid, kus pank andis maksekorralduse kohta korraga mitu koopiat ja nii sai üht maksekorraldust kasutada mitme kaubasaadetise saatmisel.

Statistika kohaselt vormistab toll ühes kuus keskmiselt 17 000 eksporditehingut. Nende hulgas on kahtlasi keskmiselt 120 ja kontrollimisel selgub keskmiselt vaid viie puhul, et tegelikku eksporti pole toimunud.

Hetkel kuum