12. jaanuar 1998 kell 22:00

Vastukäivad hinnangud Aasia majanduskriisile

«Kogu Aasia piirkonna börsid võivad langeda dollariväärtuses veel 10--30%. Samuti alanevad valuutakursid. Seni ei ole veel näha olnud, kuid peatselt on oodata suuri pankrotte, mis tabavad kogu Aasia finants- ja kinnisvarasektorit,» prognoosib Lennhag.

Rootsi analüütik ennustab, et Aasial seisab ees kaks kuni kolm rasket aastat. Tema arvates muutub järjest tõenäolisemaks, et ka Hiina ja Hongkong saavad tunda kriisi tagajärgi. Hiina neljal suuremal pangal on halbu laene kuni 200 miljardit dollarit. Enam kui 70% Hiina riigiettevõtetest töötab praegu kahjumiga ning 90% firmadest kannab kahju tugevnevas konkurentsis Kagu-Aasias.

Ka Citibanki ekspert Stephen L. Dwyre ennustab, et kriisi tagajärjed on alles ees. Ees seisab rohkesti pankrotte. Raskustesse satuvad paljud firmad, enne kui nad kohanevad uue olukorraga.

Valuutade devalveerimine tugevdab Aasia riikide tööstuse konkurentsivõimet. Tänu usina ja sitke loomuga inimestele ning rikkalikele loodusvarudele võib Aasia toibuda väga kiiresti, leiab L. Dwyre.

Ta ei oska täpselt öelda, kas halvem osa kriisist on nüüdseks möödas. Järgmiseks ohuks võib seal olla inflatsiooni kiirenemine.

Citibanki ekspert usub, et Aasia kriis lahendatakse poliitiliste otsuste abil. Enamik Aasia poliitika ja majanduse juhte saab väga hästi aru maailmamajanduse funktsioneerimisest. Põhiline on, kuidas nad suudavad riikides raskeid ja vajalikke otsuseid põhjendada ja ellu viia.

Kuigi USAs on väidetud, et Aasia kriis Wall Streetile mõju ei valda, on viimasel ajal, kui USA valitsus ja rahvusvaheline valuutafond teevad jõupingutusi Aasia riikide raskusest väljaaitamiseks, muutunud seal õhkkond närvilisemaks. DI-KL-ÄP

Hetkel kuum