22. jaanuar 1998 kell 22:00

Ekspert peab Eesti pankade liitumist vältimatuks

Lauri märkis neljapäeval BNSi seminaril esinedes, et Eesti pankade suured kasumid on tingitud senisest soodsast arengust intressitoodete turgudel, kuid see ei saa lõpmatuseni kesta.

«Kui need soodsad faktorid välja jätta, on kommertspangandus Eestis kahjumis ja seda subsideerivad treasury-tooted,» ütles Lauri.

Prognoosides suundumusi selleks aastaks, märkis Lauri, et lääne pankade tulek Balti riikide turule pole eriti tõenäoline ning pigem võib oodata regioonisiseseid suuremaid ühinemisi.

Lauri hinnangul muutuvad Eesti tugevad pangad tugevamaks ja nõrgad nõrgemaks, «nagu iga kriisi ajal».

Hinnates pankade selle aasta kasumiprognoose, leidis Lauri, et neid võib negatiivselt mõjutada intressimarginaalide langus.

«Kui Eesti pangad ei suuda välismaalt kiiresti krediite saada, tuleb neil suhteliselt kallilt raha Eestist leida,» ütles ta. Lauri arvates võib pankade intressimarginaal väga väikseks muutuda, mis võib neid sundida võtma lisariske, et see tasa teenida.

Hoiupanga turgude asedirektori hinnangul oleks tervitatav, kui välisspekulandid üritaksid veel Eesti krooni rünnata, mängides selle devalveerimisele.

«Kõik, mis ei tapa, teeb tugevamaks,» ütles Lauri. Turgude usaldus Eesti krooni vastu tõuseb ning Eesti pangad saavad lisateenimisvõimaluse Eesti krooni forward'itele ja swap'idele mängides». BNS

Hetkel kuum