22. jaanuar 1998 kell 22:00

Lepiksoni äripartner tegeles salakaubaveoga

Kui Robert Lepikson 1992. aastal EMEXi peadirektoriks sai, legaliseeris Eestis oma tegevuse EMEXi kaudu ka Erik Kõrge. Ta oli pärast oma venna süüdimõistmist salakaubaveos 1987. aasta aprillis Eestist eemale hoidnud.

Üle kümne aasta taguse kunstiäri üks vahendajaid oli tänaseks surnud Aleksander Balmages, kelle kaudu jõudsid Kõrge kätte Repini, Vere?t?agini, Levitani, Petrov-Vodkini ja paljude teiste sajandivahetuse tuntud Vene kunstnike teosed. Üle piiri toimetatud kunstiteoste hulgas oli ka varastatud töid, näiteks 1985. aasta märtsis ühe kollektsionääri korterist kadunud Aivazovski maalid.

Riigiarhiivi filiaalis säilitatavad kohtutoimikud sisaldavad Erik Kõrge tunnistusi, et tema oli suures kunstiäris ainult vahelüli. Tema venda, salakaubaveosse kaasatud Arvo Kõrget see karistusest ei päästnud.

Erik Kõrge õpingukaaslane Tallinna 1. keskkooli ja TPI päevilt, teda 1980. aastate lõpus korduvalt Saksamaal külastanud Robert Lepikson on kinnitanud samuti oma huvi kunsti vastu. Kunstikriitik Harry Liivrand kirjutas aasta tagasi Eesti Ekspressis: «Lepikson ütles mulle, et tal on paar Kandinskyt ja Malevit?, mida ta hoiab välismaal. Mulle oli see suur üllatus. 20. sajandi moodsat kunsti eestlastel üldiselt ei ole. See on nii kallis.»

Liivrand kinnitas jutuajamist ka aasta lõpus. Ta lisas, et oli Lepiksoniga sellel teemal kõnelnud ühe seltskondliku vestluse käigus. «Lepikson ütles, et need kunstiteosed on tal hoiul ühes Soome pangas,» kinnitas Liivrand.

Robert Lepikson eitab nimetatud kunstnike tööde omamist. Samas ütles ta eilses Eesti Ekspressis, et on soetanud Saksamaalt Eduard ?teinbergi ja Vladimir Nemuhhini maale.

Kuni koostööni Lepiksoniga oli Erik Kõrge firma HKS metallikaubanduses tundmatu suurus. 1992. aasta sügisel sõlmitud kokkuleppega saatis EMEX suure osa ostetud metallist läbi Läti HKS GmbH-le, kes tõi vastutasuks Eestisse metallitöötlemisseadmeid.

Rahalisi suhteid kahe firma vahel esialgu polnud, koostöö rajanes vastastikusel abistamisel. Riigikontrolli arhiivis seisavad dokumendid, mis kõnelevad metalli üliodavast hindamisest HKSi tarvis ja mida ajakirjanduse eest varjatakse. Peakontrolör Rein Randma sõnul on tegemist ettevõtte ärisaladusega.

Erik Kõrge pole salanud tookordset tulutoovat äri EMEXiga. «Meie olemegi faktiliselt EMEXi üles ehitanud,» väitis ta eelmisel suvel, kui HKS osales EMEXi erastamisel. Veel eelmisel aastal müüs EMEX läbi HKSi üle poole oma vanametallist.

HKS osaleb ka Tallinna kinnisvaraprojektides. ASi TSM juht Einar Vettus on kinnitanud, et HKS on üks kesklinna sadamaala projekteerimise ja tulevase hoonestamise finantseerijaid.

Hetkel kuum