1. märts 1998 kell 22:00

Arenevad turud ootavad pööret paremusele

Esmaspäev jättis USA turul mulje, et suur tõus hakkab läbi saama -- kuigi laiem turg liikus rekordtasemel ning ka Nasdaq jõudis uude tippu, ei pääsenud langusest suurfirmade aktsiad. Teisipäeval lõi Greenspani kõne hinnad kõigil turgudel alla, kuid rekordijahi peatamiseks jäi sellest väheks. Kolmapäev ja neljapäev näitasid kõigile indeksitele uusi rekordtasemeid. Reedest päeva nimetasid analüütikud ebaõnnestunud tagasitõmbumiskatseks. Dow komponendid tõusid tugevalt turulevoolava ning ohutumaid investeeringuid otsiva välisraha toel ning Dow purustas ka 8500 punkti piiri, kuid väiksematest firmadest ning Nasdaqist läks tõus mööda. Dow tõusis nädalaga 1,57%, Nasdaq hoolimata reedesest langusest koguni 2,45%, 1770,51 punktini.

Nädala algus oli Stockholmi börsil üsna vaikne. Investorite tähelepanu keskendus pärast Glaxo Wellcome'i ja SmithKline Beechami ühinemise nurjumist farmaatsiafirmadele. Nii Astra kui Pharmacia & Upjohn algul langesid, kuid esmaspäeval asusid jõudsalt tõusma. Tugevam hüpe tuli aga kolmapäeval, mil Carnegie teatas metsasektori reitingu tõstmisest. Üles liikusid turuliidrid farmaatsia ja metsandus, samuti kindlustusfirmad. Viimastest eriti hästi läks Skandial, mille hinnatõusu toetas Briti suurte kindlustusfirmade liitumine. Neljapäeval ja reedel kiire tõus vaibus, ehkki käive püsis endiselt kõrgena. Nädala lõpetas börsi koondindeks viisaka 2,26% tõusuga, viimase kuu jooksul on tõus olnud 8,9%.

Pärast pikka tähelendu oli üsna loomulik, et esmaspäevase 4000 punkti piiri murdmise järel tuli teisipäeval enam kui protsendine langus, mida tugevdas Greenspani kõne ja USA aktsiate kukkumine. Kolmapäeval jätkus aga tõus põhiliselt suuraktsiate toel. Suurematest tõusjatest jõudis Merita rekordtasemele. Neljapäev ning reede tõid uusi rekordeid ning ka börsikäive oli tugevalt üle keskmise. Hinnatõus on seni seisnud põhiliselt firmade headel majandustulemustel. Ettevaatlikumaid analüütikuid pani see rääkima turu ülekuumenemisest ning mitmed hoiatasid eesseisva tugeva korrektsiooni eest, ehkki tehniliselt paistab börs siiamaani tugevana. Nädala lõpetas HEX 3,5% tõusuga. Viimase kuu tõusuks teeb see 19,3%!

Esmaspäev viis Vene aktsiate hinnad küll järsult üles, kuid käive oli jätkuvalt madal ning teisipäevane kasumivõtt sõi enamiku võidust. Keskmisest halvemini läks naftafirmadel, millele mõjus raskelt naftahinna tugev langus maailmaturul. Asjad hakkasid kiiremini liikuma neljapäeval. Börsikäive kasvas ning samuti hinnad. Segadust tekitas turul Jeltsini äkklahkumine valitsuse istungilt ning ebakindlus võimalike muudatuste suhtes valitsuse koosseisus. Kuid naftafirmadest väljamineva raha hulk oli enam-vähem võrdne teistesse aktsiatesse läinud rahahulgaga, mis näitab, et turult lahkujaid polnud. Maaklerite hinnangul on välisinvestorite pelgus vähenemas ning lähinädalad võivad kaasa tuua jätkuva hinnatõusu, mis ilmselt pole küll suur.

Riia börsil püsisid aktsiate hinnad läbi nädala praktiliselt samal tasemel ning RICI lõpetas nädala napi 0,34% tõusuga. Maaklerite arvates on langusperiood turul selleks korraks möödas ning hinnad taas stabiliseerunud. Selle põhjuseks on raha aeglane juurdevool turule. Väidetavalt on investorite, sealhulgas ka välisinvestorite ostuhuvi viimase nädala jooksul suurenenud, kuid seni tegutsetakse ettevaatlikult, püüdes praegust hindade tasakaalu mitte rikkuda. Iseenesest pole juttudes midagi uut, kuid suhteliselt sarnased sahinad teistelt naaberturgudelt ning mõnede Ida-Euroopa börside järsud tõusud viimase kuu jooksul viitavad tõepoolest võimalikule elavnemisele ka Balti turgudel. Samas jääb osa lätlasi eriarvamusele, hinnates olukorra paranemist enne suve vähereaalseks.

Vilniuse börsil jätkus ka uuel nädalal A-nimekirja suurfirmade edu. Põhinimekirjas nädala jooksul olulisi hinnamuutusi õieti polnudki ning Litin-indeks lõpetas nädala 0,16% langusega 807,32 punkti juures. Seevastu A-nimekirjas tõusid ägedalt nii Leedu Energia kui Lietuvos Draudimas (Leedu Kindlustus). Litin-A tõusis nädalaga 1,42% ja börsi kauplemiskäivegi tuli seekord põhiliselt sealt. Tuleb silmas pidada, et vähemlikviidne A-nimekiri kannatas börsikriisi ajal tunduvalt enam võrreldes põhinimekirja aktsiatega ning on seetõttu enam allahinnatud. Üksikud aktsiad on sellest tulenevalt ka tunduvalt atraktiivsemaks muutunud. Tõenäoliselt vaibub tõus selle nädala jooksul ning investorite huvi suundub põhinimekirjale.

Hetkel kuum