13. aprill 1998 kell 22:00

Talinvest loobus ETFCst tuleviku nimel

Talinvesti nõukogu esimees Jaak Roosipuu ütleb, et investeerimisfirma meelest polnud selle investeeringu tootlus enam sama suur kui osaluse omandamisel ETFCs. Müüsime osaluse ära, sest me ei vaja oma investeeringutele kahekordset haldusüksust, lisab ta.

Talinvestil on Roosipuu sõnul lähiajal kavas suuremat tulu tõotavad projektid. Millised, ta esialgu veel vaikib.

Roosipuu räägib, et Talinvestil on kavas säilitada osalused ETFC Gruppi kuuluvas ASis Kalev ja ASis Rakvere Lihakombinaat. Ta kinnitab, et aktsiate müümise tõttu ei saanud Talinvestist ja Epeksist vihavaenlasi ning ettevõtetes, kus neil on ühised ärihuvid, jätkatakse koostööd.

Talinvesti konkurendi ASi Hansa Investments tegevdirektor Piret Raudsepp ütleb, et Talinvesti loobumine osalusest ETFCs tekitab kahtluse, et ettevõte vajas raha börsilangusest tekkinud aukude lappimiseks. «Ilmselt lahendas see müük Talinvesti probleemid,» lisab Raudsepp.

Paar kuud tagasi reklaamis Talinvest oma eelmise aasta auditeerimata puhaskasumit 140 miljoni krooni ringis, tänaseks on see summa kasvanud 199 miljoni kroonini. Äripäeval on alust arvata, et Talinvesti kasumit tõstis ligi 60 miljoni krooni võrra ETFC aktsiate müügist saadud summa. Jaak Roosipuu seda ei kommenteeri, kuid ei suuda ka kinnitada, et see tehing oleks kirjendatud selle aasta raamatupidamises.

Kaks nädalat tagasi müüs ASi Epeks osalusega investeerimisfirma AMG oma osaluse Tallinna Pangas 50 miljoni krooni eest Ühispangale. Samasse aega langes ka ETFC aktsiate tehingu vormistamine.

Ostsime Talinvestilt aktsiapaki ära sellepärast, et tahame arendada toiduainetööstust pikemas perspektiivis, põhjendab ASi Epeks juhataja Toomas Kõuhkna aktsiaostu. Tema sõnul ei kavatse ETFC omanikud lähiajal uusi osanikke kaasata.

Kõuhkna kinnitab, et raha suurema osaluse omandamiseks ETFCs ei saadud Tallinna Panga aktsiate müügist ja Epeks pole selleks ka Ühispangast laenu võtnud. Küsimusele, kust sai Epeks raha Talinvesti osaluse ostmiseks, vastab Kõuhkna, et Epeksi kuueaastase tegutsemise jooksul on veidi raha kogunenud.

Jaak Roosipuu kinnitusel ei müünud Talinvest 45protsendilist osalust ETFCs selleks, et lappida börsikrahhist saadud auke.

Roosipuu lisab ärritunult, et ajakirjanduses välja käidud väide, nagu oleks Talivest sügiseses börsikrahhis kaotanud 120 miljonit krooni, ei pea paika. Kuid ta ei avalikusta ka, kui palju Talinvest siis sügisel raha kaotas.

Ka oma eelmise aasta majandustulemusi ei nõustu Talinvest enne nende auditeerimist lahti seletama. Teada on vaid, et 199 miljoni krooni suurusest puhaskasumist oli 75 miljonit krooni Talinvesti likviidse väärtpaberiportfelli kasum.

ETFC Grupi juhatuse esimehe Ants Laose sõnul on ETFC-l pärast Talinvestist lahkumist suurem võimalus koostööpartnereid valida. Miinusena nimetab ta seda, et edaspidi tuleb ETFC-l endal kompenseerida vajakajääv finantsanalüüside ja -juhtimise kogemus, mida andis Talinvest.

Rakvere lihakombinaadi finantsdirektori Teet Soormi sõnul aitas Talinvest Rakverel vastu võtta tähtsaid otsuseid, andis finantsnõu ja abi börsile minekul. Pankroti äärel Ekseko seakasvatuse omandamisel tegid Talinvesti inimesed finantsanalüüsi ja toetasid ostuks vajaliku laenu saamist Ühispangast, räägib Soorm.

Küsimusele, kui palju Talinvest Rakveresse raha on pannud, Soorm ei vasta. «Keegi ei anna raha välja niisama,» on napp vastus.

Tallinna piimatööstuse juhatuse esimehe Oliver Kruuda sõnul aitas Talinvest ETFC Grupi ettevõtteid peamiselt finantsanalüüside tegemisel, samuti oli ta tugev Läti ja Leedu turgude tundmisel. «Kuigi ega ettevõtetesse eriti ei paistnud, mis omanikud tegid,» möönab ta.

Kalevi peadirektori kohusetäitja Aivar Koplimets nimetab samuti olulisena ettevõtte finantsküsimustes nõustamist. «Nad tegid analüüsi ettevõtetest, mis me ostsime, samuti aitasid luua meile olulisi müügikontakte,» kõneleb Koplimets.

Epeks ja Talinvest moodustasid ETFC Grupi kaks aastat tagasi, omades kumbki poolt aktsiatest. Eelmise aasta lõpus lisandus eraisikute raha ja suuraktsionäride osalused vähenesid 45 protsendini.

Ühispanga kapitaliturgude direktor Margus Kangro leiab, et ilmselt ei soovinud Talinvest enam olla lihtsalt tööstusettevõtete osanik. «Talinvesti osalus ja abi oli oluline ettevõtete erastamise ajal, hiljem nende tähtsus langes,» toob Kangro välja võimaliku põhjenduse müügile.

Talinvestil oli rahalisi raskusi, mis võib samuti olla osaluse müügi põhjenduseks, räägib Kangro. «Nende kapital oli liiga väike ja mitmekordse võimendusega,» lisab ta.

Hetkel kuum